Kapat

Dünyanın En Uzun Boylu 10 Şehri

Şehirlerin boylarını belirleyen şey, üzerinde taşıdıkları uzun boylu yapıların sayısıdır. Gökdelenler, Dünyanın en uzun yapılarıdır. Bu terim 1880’lerde 10 ila 20 kat anlamına gelmekteyken günümüzde 40-50 katlardan bahsedilmektedir. Özellikle 1930’lardan sonra Latin Amerika da bu yapılaşma şekli kullanılmaya başlanmıştır.İk dönemlerinde ticari amaçlı ofis olarak düşünülen ve inşa edilen devasa yapılar yine günümüzde konut olarak da kullanılmaktadırlar. Dikine yükselen bu yapılar boylarına göre adlandırılmaktadır. Bunlar; 50 metreye kadar olanlara “yüksek katlı”, 50 metreden yüksek olanlara “gökdelen”, 300 metreden yüksek olanlara “süpertall” ve 600 metreden yüksek olanlara ise “megatall” denilmektedir.
Çelik bir yapının etrafına perde duvarların örülmesiyle oluşturulmaktadırlar. Yükseklerde güvenli yaşanabilir alanlar oluşturulması amacıyla tasarlanmışlardır. Bu binalar ağırlıkları kaldırabilecek şekilde, rüzgar, deprem ve yangına karşı korunaklı inşa edilmelidirler. Duvarları geleneksel bina duvarlarının aksine cam olarak pencere şeklinde yapılmaktadır. İnce tasarlanmalarının sebebi ise, rüzgar etkisini azaltmak içindir. Asansörler de gökdelenlerin olmazsa olmazlarındandır.
Ülkemizde de yatay yapılaşmaya uygun alanların azalması ve daha dar bir alana maksimum sayıda konut veya ofis yapma fikrinin sonucu gökdelenler, özellikle büyükşehirlerde yaygınlaşmaya başlamıştır.
Peki dünya şehirlerini incelediğimizde en uzun şehirlerin hangileri olduğuna isterseniz birlikte bakalım. Bu arada dünyanın en uzun binasının Dubai’de bulunan, 2009 yılında tamamlanmış olan Burj Khalifa olduğunu belirtelim. 829.8 metre yüksekliğe sahiptir.

1. Hong Kong

Hong Kong

Çin’in Hong Kong şehrindeki gökdelen sayısı 316 dır.

2. New York

New York

Amerika Birleşik Devletlerinin New York şehrindeki gökdelen sayısı 250 dir.

3. Dubai

Dubai

Birleşik Arap Emirliklerinde 156 adet gökdelen ile Dubai, ülkenin en uzun şehri durumundadır.

4. Tokyo

Tokyo

Japonya’nın Tokyo kenti, sahip olduğu 142 adet gökdelen ile Dünyanın en uzun 4. Şehri konumundadır.

5. Şanghay

Şangay

Çin’in Şanghay şehrinde 133 adet gökdelen bulunmaktadır.

6. Chicago

Şikago

Amerika Birleşik Devletlerinin Chicago şehri, 116 gökdelenle listenin 6. Sırasında yer almaktadır.

7. Guangzhou

Guangzhou

Çin’in güneyinde yer alan 2015 yılı nüfus sayımına göre 13,501,100 nüfuslu şehir 99 gökdelene sahiptir.

8. Chongqing

Chongqing

Yaklaşık 50 milyonluk Çin şehri, 98 adet gökdelene sahiptir.

9. Shenzen

Shenzen

Çin’in en önemli ticaret şehirlerinden bir tanesi olan Shenzen, yaklaşık olarak 11 milyon nüfusa sahiptir. Sahip olduğu 95 adet gökdelen ile listenin 9. Sırasında yer almaktadır.

10. Singapur

Singapur

Dünyanın tek ada şehri olan Singapur da 79 adet gökdelen bulunmaktadır.

23. İstanbul

İstanbul

37 adet gökdelen bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir