Kapat

Dünyanın En Uzun İnsanı

Dünyanın En Uzun Adamı Kimdir?

Robert Wadlow, belgelendirilmiş 272 cm ölçümleri ile Guinness Rekorlar kitabına girmeyi başarmış dünyanın en uzun insanı olarak biliniyor.

Tam adıyla Robert Pershing Wadlow, 22 Şubat 1918’de Amerika da  dünyaya geldi. Harold ve Addie Wadlow çiftinin ilk çocuğu olan Robert, doğumda tamamen normal ölçülerde idi. Ağırlığı 3.8 kilogram ve normal boyda bir bebekti. Anne ve babası da ortalama boydaydılar. Robert’dan sonraki dört kardeşi de normal boya sahip idiler.

Ancak doğumdan sonra Robert normalden çok daha hızlı büyümeye başladı. Altı aylıkken, tipik bir altı aylık bebekten  kabaca iki kat daha fazla ağırlığa ulaşarak 14 kilogram olmuştu. 12. ayında 20 kilograma çıktı ve 18. ayında 30 kiloya ulaştı. Robert yürümeye başladığı zamana kadar 91 santimetre uzunluğundaydı.

Robert beş yaşındayken 163 santimetre  ve 48 kilo ağırlığında idi. Çocuk yuvasına girdiğinde, 17 yaşında ki bir kişinin giydiği kıyafet giyiyordu. Robert’ın okulda iyi davrandığı ve yaşına göre akıllı olduğu söyleniyordu. Başlıca zorluğu, oturabileceği masa ve sandalye  bulmaktı.

Robert sekiz yaşına gelindiğinde sadece birkaç dükkânın ona uygun giysileri vardı ve terziler için düzenli bir müşteri oldu. 10 yaşında, 196 santimetre  yüksekliğe ve 95 kilograma ulaştı. Ayakkabı büyüklüğü 17.5 idi.

Robert liseyi bitirdiğinde ise 254 santimetre ve 177 kilograma ulaşmıştı bile. Robert yetişkin yıllarına girerken de büyümeye devam etti. 19 yaşındayken 262 santimetreye ulaştı ve dünyadaki en uzun adam ilan edildi. Elleri orta parmaklarının ucundan bileklerine 32.4 santimetre (12.8 inç) mesafedeydi. Yaklaşık 2,9 metre (9,5 fit) bir kol mesafesi vardı ve ayakkabıları 47 cm uzunluğunda idi. 22 yaşındaki ve hala büyüyen Robert’ın boyu 27 Haziran 1940’da 272 santimetre olarak ölçüldü.

Peki Robert Wadlow’u Dünyanın En Uzun Boylu insanı yapan Sebep Neydi?

12. yaşında ailesi Robert’ı St. Louis’teki Barnes Hastaneye götürdü. 211 santimetre boyu ile bir çocuk olan Robert’ın neden bu şekilde inanılmaz boyutta büyüdüğünü n nedeni öğrenilmiş oldu.  Robert’ın aşırı aktif bir hipofiz bezi vardı ve çok fazla büyüme hormonu salgılıyordu. Aşırı aktif bir hipofiz bezinin en yaygın nedeni ise aşırı hormonu salgılamaya zorlayan bir tümördür (adenom olarak adlandırılır ). Çoğu zaman, böyle büyüme prolaktin çok fazla salınmasına neden olur, ancak bazı durumlarda aşırı büyüme hormonu salınır. Günümüzde, ameliyat veya ilaç gibi adenomlarla ilgili birkaç tıbbi müdahale yapılabilir. Bununla birlikte, 1930 yılında bu konuda hiçbir tedavi mevcut değildi. Robert sadece büyümeye devam edecekti.

“Dünyanın En Uzun İnsanı” üzerine 2 yorum

  1. Enkucuk says:
  2. Ebru Kara says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir