Kapat

Dünyanın En Zengin Adamlarından Warren Buffett Hakkında 20 Şaşırtıcı Gerçek

Warren Buffet hakkında ilginç gerçekler

İlk hisse senedini 11 yaşında alan, hisse senetlerinin %85’ini hayır kurumlarına bağışlayan, yatırım efsanesi, başarılı bir iş adamı ve hayırsever olarak tarihe adını altın harflerle yazdıran Warren Buffett hakkındaki şaşırtıcı gerçekleri derledik.

Warren Buffet hakkında ilginç gerçekler

Warren Buffet Hakkında 20 Şaşırtıcı Gerçek

#1. İlk hisse senedini 11 yaşında aldı.

Buffett, yaşıtları çizgi roman okurken 1942 ilkbaharında 38 $’lık Şehir Hizmet Sektörü hisse senedi satın aldı.

#2. 16 yaşında geldiğinde 53 bin dolar biriktirmişti.

Gençlik yıllarından itibaren yalnızca nasıl davranacağını bilen biri değil, aynı zamanda çok çalışkan biri oldu. Ailesi Nebraska-Omaha’ya taşındığında, The Washington Post gazetesinin dağıtıcılığını yaparak ayda 175 dolar kazandı.

Ayrıca kullanılmış golf topları, koleksiyoncular için pul satma ve araba yıkama gibi ek işler de yapıyordu. 16 yaşına geldiğinde 53.000 dolar biriktirmişti.

#3. Harvard Business School tarafından reddedildi.

Buffett, Nebraska Üniversitesi’nden 3 yılda mezun olduktan sonra Harvard Business School’a başvurdu. Başvurusu reddedilen Buffett, hayal kırıklığına uğrasa da “yatırımın babası” olarak bilinen Benjamin Graham’ın ve başarılı ekonomist David Dodd’un Columbia Business School’da profesör olduğunu öğrendi.

Buffet bir röportajında şöyle diyor, “Onlara Ağustos ayında bir mektup yazdım ve şöyle dedim “Sevgili Profesör Dodd, öldüğünüzü düşünüyordum ancak hayatta olduğunuzu ve gelmeyi çok istediğim Columbia’da ders verdiğinizi öğrendim.” Ve beni kabul ettiler!”

Warren Buffet okul hayatı

#4. 6 yaşındaki bir çocuk gibi yemeyi seviyor.

Buffett’a göre sağlıklı kalmasının ve yaşına göre genç görünmesinin sırrı Coca-Cola ve dondurma.

Buffett, ekonomi dergisi Fortune ile yaptığı bir röportajda, “Bedenimin %25’i Coca-Cola, günlük 2700 kalori alıyorsam bunun dörtte birini Coca-Cola oluşturuyor, günde en az beş şişe içiyorum.” diyor.

Patates kızartmasını çok sevdiğini söyleyen Buffett, “bazen güne patates kızartması ve soda ya da bir kase dondurma ile başladığım da oluyor” diyor.

Böyle tuzlu ve şekerli bir beslenme tarzı ile nasıl sağlıklı kalabildiği sorulduğunda ise, “İstatistikleri kontrol ettim ve en düşük ölüm oranına 6 yaşındaki bireylerin sahip olduğunu gördüm. Bu yüzden 6 yaşındaki bir çocuk gibi beslenmeye karar verdim” diye cevaplıyor.

#5. 1958’den beri aynı evde yaşıyor.

Bir milyarderi konaklar, tatil evleri ve pahalı arabalarla birlikte düşünürsünüz. Buffett ise asla böyle olmadı. (Belki de bu yüzden iş dünyası kendisinden bu derecede etkilendi.)

Buffet, 1958 yılından beri 31.500 dolara satın aldığı Omaha’daki 5 odalı evinde yaşıyor.

#6. Kayınpederi ona başarısız olacağını söyledi.

1951’de eşinin babası tanışmak için gelmesini istedi. Kayınpederi, Buffett’ın geleceğe yönelik planlarına inanmadı ve başarısızlığa uğrayacağını söyledi.

Buffet, CNBC ile yaptığı bir röportajda kayınpederinin sözlerini şöyle aktardı, “Yalnızca sizi endişelerinizden kurtarmak istiyorum. Başarısız olacaksın. Ve başarısızlığından dolayı kızım aç kalabilir. Ancak bundan dolayı seni suçlamayacağım.”

#7. İnsanlar onunla bir öğle yemeği yemek için milyonları gözden çıkarıyor.

Bir yatırım dehası ile öğle yemeği yemeyi kim istemez ki? Hiç şüphesiz ondan öğrenilecek çok şey var. İşte bu nedenle, yatırımcılar onunla bir öğle yemeği yemek için 3.4 milyon doları gözden çıkarabiliyor.

2000 yılından bu yana Buffet ile öğle yemeği yeme hakkı için eBay’de açık artırmalar düzenleniyor. 2016 yılındaki açık artırmayı 3.4 milyon ile kimliği açıklanmayan bir kişi kazandı. Şimdiye kadar düzenlenen tüm açık artırmalardan ise toplamda 20 milyon dolar elde edildi. Paranın tamamı San Francisco merkezli bir hayır kurumunu olan GLIDE’a bağışlandı.

Warren Buffett ile öğle yemeği

#8. Buffet, 2013’te her gün 37 milyon dolar kazandı.

2013 yılının sonuna gelindiğinde, Buffett’ın yılbaşında 46 milyar dolar olan serveti 59 milyara yükselmişti. Buffett, yükselen hisse senedi fiyatlarının etkisiyle, 2013 yılında her gün ortalama 37 milyon dolar kazandı.

#9. Servetinin yaklaşık yüzde 94’ünü 60 yaşından sonra kazandı.

Başarı her yaşta gelir. Buffett, 60 yaşından önce son derece başarılı olmasına rağmen (52 yaşındayken 376 milyon dolar servete sahipti), servetinin yaklaşık yüzde 94’ünü 60 yaşından sonra elde etti. 60 yaşında servetinin değeri 3.8 milyar dolardı.

#10. Daha önce hiç tweet paylaşmadı.

Buffet’ın 1.25 milyondan fazla takipçisi olan bir Twitter hesabı (@WarrenBuffet) olmasına rağmen, yalnızca 9 adet tweeti vardır ve hiçbiri onun tarafından yazılmamıştır.

#11. Buffet’ın herhangi bir bedel ödemediği 20 takım elbisesi var.

Buffet’ın, tamamı tasarımcı Madam Lee tarafından yapılmış 20 takım elbisesi var. Takım elbiselerin oldukça ilginç bir hikayesi var.

Buffet hikayeyi şöyle anlatıyor, “Çin’e yaptığım bir iş gezisi sırasında, kalacağım otele girer girmez iki adam yanıma geldi ve ölçülerimi almaya başladı. Bana bir katalog ve bazı örnek tasarımlar gösterdiler ve Madam Lee size bir takım elbise hediye etmek istiyor dediler.”

Buffet, Madam Lee ile tanışmadan hediyeyi kabul etti. Daha sonra tanıştığı tasarımcısı ona zamanla 19 takım elbise daha hediye etti. Lee, Buffet ile birlikte bazı toplantılara katılarak Bill Gates gibi başarılı isimlerden oluşan müşteri portföyünü bir hayli genişletti.

#12. Gününün yüzde 80’inin okuyarak geçiriyor.

Uyanır uyanmaz gazeteleri okumaya başladığını söyleyen Buffet’a başarısının sırrı sorulduğunda, bir yığın kitabı işaret ederek “Her gün 500 sayfa okuyorum. Bilgi işte böyle işliyor. Aynı bileşik faiz gibi birikiyor.” diye cevap veriyor.

#13. Buffet bir çalışanına hayatının geri kalanında her yıl için 1 milyon dolar verecek.

Buffet CNBC’ye verdiği bir demeçte, “2014 yılından bu yana çalışanları arasında bir yarışma düzenlediğini ve her yıl NCAA (Amerikan Kolej Sporları Kurumu) tarafından belirlenen yılın en iyi 16 takımını bilen bir çalışanına ömrü boyunca her yıl 1 milyon dolar vereceğini taahhüt ettiğini” söyledi.

Şimdiye kadar kimse 16 takımı da doğru tahmin ederek 1 milyon doları kazanamadı. Ancak Buffet, 2016 yılında ödüle en çok yaklaşan ve eşit sayıda doğru tahminde bulunan iki çalışanına 50’şer bin dolar verdi.

#14. Nokia marka tuşlu telefon kullanıyor.

Buffet, 2013 yılında CNN’den Piers Morgan ile yaptığı röportajında siyasettenden ebeveynliğe ve teknolojiye kadar her konuda samimi açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar arasında hala Nokia marka tuşlu bir telefon kullandığı da vardı. Hatta röportajda “Bu telefonu bana Alexander Graham Bell hediye etti.” diye bir espri de yaptı.

#15. Her pazar bir sürü çocuğu Dairy Queen adlı fast food restoran zincirine götürüyor.

Buffet, her pazar 12 çocuğu ortağı olduğu şirketler arasında yer alan Dairy Queen’e götürüyor. Onlara hayat hakkındaki görüşlerini ve adeta cep telefonlarına yapışık yaşadıkları için teknoloji olmadan nasıl yaşayabileceklerini soruyor.

#16. Hayatında yalnızca bir kez e-posta göndermiştir.

Buffet hayatında yalnızca bir e-posta gönderdiğini ve bununda federal mahkemede sonuçlandığını iddia ediyor.

Buffet’ın CNBC’ye verdiği bir demeçte, “Yakın arkadaşım eski Microsoft yöneticisi Jeff Raikes, e-posta yoluyla bana “Harika işler çıkaran Microsoft’u neden kullanmadığını” sordu, ben de Microsoft’u neden kullanmadığımı tüm detayları ile açıkladığım e-postayı cevap olarak gönderdim. Ancak ABD hükümeti e-postayı “Microsoft’un ekonomideki konumunu desteklemek için yazılmış” olarak değerlendirdi ve konu federal mahkemeye kadar gitti” diyor.

#17. Ukulele (gitara benzeyen ancak çok daha küçük bir çalgı) çalıyor.

Buffet, Nebraska Radyosu’ndaki bir söyleşisinde, “18 yaşımdayken Betty Gallagher adında bir kızdan hoşlanıyordum. Ancak o zamanlar Gallagher’in bir erkek arkadaşı vardı. Gallagher’i etkilemek için sevgilisinin yapamayacağı bir şey yapmam gerekiyordu. Ben de ukulele çalmayı öğrendim” demiştir.

Buffet ukulele

#18. Buffett, Berkshire Hathaway hisselerinin yüzde 85’ini hayır kurumlarına bağışlamayı taahhüt etti.

Başarılı bir yatırımcı ve işletme yöneticisi olmanın ötesinde, Buffett büyük bir hayırseverdir. 2006 yılında 2006 yılında Berkshire Hathaway hisselerinin yüzde 85’ini beş hayır kurumuna bağışlamayı taahhüt etti ve sözünü yerine getirdi.

Buffett Temmuz 2016’da beş vakfa 2.86 milyar dolarlık Berkshire Hathaway hissesi bağışladı. Bu vakıflardan biri de dünya genelinde ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştıran Bill ve Melinda Gates Vakfı’ydı. Ayrıca bu vakıflara hem 2014 hem de 2015 yıllarında 2,8 milyar dolar daha bağışta bulundu.

#19. Barrack Obama tarafından “Presidential Medal of Freedom” (Özgürlüğün Başkanlığı Madalyası)’na layık görüldü.

Buffet, 16 Şubat 2011’de eski Başkan Barrack Obama tarafından, hayır kurumlarına 2 milyar dolardan fazla bağış yapması nedeniyle bir sivile verilen en onurlu madalya olan Özgürlüğün Başkanlığı Madalyası’na layık görüldü.

#20. Buffet, efsane yatırıcımlar arasında en başarılı yatırımcıdır.

86 yaşındaki Warren Buffet, Charles Munger’dan Peter Lynch’e kadar dünyanın en büyük yatırımcıları arasında piyasadaki en iyi rekorları elinde tutmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir