Kapat

Elektrik Faturasını Düşürmenin 10 Basit Yolu

elektrik faturasını düşürmenin yolları

Ev ve iş hayatınızda mekan aydınlatması olsun, küçük ev aletlerinin kullanılması olsun dikkat edeceğiniz bir ufak ayrıntı sayesinde faturalarınızda ciddi tasarruf elde etmeniz mümkün olabilir. Elektrik dağıtım şirketleri tarafından yapılan açıklamalara göre, mekanlarımızda eski tip ampul yerine yeni tip florasan lambalar kullanmamız durumunda ülkemizin 1 yıllık kazancı 1.120.000.000 kwh dır. Yayınlanan bilgi notuna göre; az öncede belirttiğimiz gibi florasan ampul kullanımı, gün ışığından yeterince yararlanma, çalışma masalarının aydınlık bir noktada konumlandırılması, mekan duvarlarının açık renkte boyanması, fotoselli-sensörlü aydınlatma sistemlerinin tercihi, yüksek katlı binalarda merdiven otomatiğinin sadece bulunulan katı aydınlatması konusunda tertibat alınması gibi masrafsız ve basit yöntemlerle ciddi tasarruf elde etmek mümkündür. Şimdi elektrikli ev aletlerinin kullanımı konusunda bazı tavsiyelerde bulunacağız.

elektrik faturasını düşürmek

Elektrik Faturasını Düşürmenin Yolları

1. Mikrodalga Fırın

Pişirme süresi yaklaşık olarak 10 dakika, ısıtma süresinin 30 saniye olduğu düşünülürse, normal fırınlara göre %66 oranında tasarruf edilebileceği kanıtlanmıştır.

2. Klimalar

Oda büyüklüğüne göre klima seçilmelidir. Klima alacağınız yere odanızın metrekaresini belirterek yetkilinin tavsiye edeceği BTU değerine sahip bir ürün tercih etmelisiniz. Klima kullanılan ortam için ideal sıcaklık 25 derece civarındadır. Arttıracağınız her bir derece size % 4 ‘lük gider artışına neden olacaktır. Ayrıca ömrü 10 yılı geçmiş ürünler yenileriyle değiştirilmelidir. Bu sayede kazancınız % 40’lara ulaşabilir.

3. Elektrik süpürgesi

Süpürgenizin torbalarının temiz olmasına özen göstermelisiniz. Torbaları düzenli olarak kontrol etmelisiniz, doluysa boşaltmalı, yıpranmışsa yenisiyle değiştirmelisiniz. Bu basit işlemin size getirisi %15 civarı bir tasarruf olacaktır.

4. Bulaşık-Çamaşır Makineleri

Makinelerinizin duvarla arasında en az 5 santimetre boşluk olmasına dikkat etmelisiniz. Bırakacağınız bu aralık makinelerinizin ısınmasını önleyecek ve gereğinden fazla enerji tüketiminin önüne geçirecektir. Ayrıca özellikle yaz aylarında makinelerinin ısınmadan kaynaklı erim düşüklüğünün önüne geçmek için günün daha serin periyotları olan sabah ve akşam saatlerinin tercih etmelisiniz.

5. Buzdolabı

Buzdolabının kapı lastikleri düzenli olarak sabunlu suyla silinmelidir. Eski tip buzdolabı kullanıyorsanız, buz kalınlığı 5 milimetreyi geçmemelidir. Buzdolabına ısısı oda sıcaklığına düşmemiş yiyecek ve içecek konulmamalıdır. Sıcaklık ayarları ise; dondurucu kısımlar için -18 derece, normal bölümler için ise +7 derece civarında olmalıdır. Son olarak buzdolabının tıka basa doldurulmaması gerekmektedir.

6. Televizyon

Televizyon, uydu receiver, dvd player gibi aygıtlarınızı kullanmadığınız zamanlarda kumanda dan stand-by konumunda tutmamalısınız. Mutlaka aç-kapat düğmesine basarak kapatmalısınız. Bu size %5-%15 arası bir tasarruf sağlayacaktır. Ayrıca seçeceğiniz televizyonun büyüklüğü odanıza uygun olmalıdır. Tavsiyemiz küçük ekranlı olanları tercih etmeniz.

7. Ütü

Kumaşlarınıza uygun ısı ayarını kullanmalısınız, ne az ne fazla. Ütüleyeceğiniz çamaşırlarınız hafif nemli olması size kolaylık ve enerji tasarrufu sağlayacaktır. Ütü işlemini bitirmeden 3-5 dakika önce ütünüzü fişden çekerseniz mevcut ısısıyla da ütüleme işlemine devam edebilirsiniz. Yapacağınız bu basit işlem sayesinde 1 saat yanan ampul kadar sarfiyat yapabilmektesiniz.

8. Fritöz

Kızartma yapmak için ocak yerine tercihiniz fritöz olursa %25‘lik tasarruf yapmış olursunuz.

9. Kapı ve Pencereler

Kapı kenarı lastiklerini yenileyip boşlukları kapatmanız ve pencerelerinizde çift cam kullanmanız ısı kaybını engelleyeceği için elektrikli sobalarla ısınanlara %40 ‘lık tasarruf sağlayacaktır.

10. Yer Döşemesi

Mekan zeminlerinizin beton, taş, mermer veya fayans olması durumunda özellikle odalarınızı ısıtabilmek için ciddi elektrik sarfiyatına ihtiyaç duyacaksınız. Eğer odalarınızı uygun bir malzemeyle kaplarsanız ısınma kaynaklı enerji giderlerinizi azaltacağı için faturalarınızda ciddi tasarruf sağlayabilirsiniz. Yerlere halı sermek en basit yöntemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir