Kapat

Ellerimizin Sağlığımız Hakkında Verdiği 7 Önemli Mesaj

ellerde karıncalanma uyuşma halsizlik

Parmaklarda, elin ya da kolun tamamında uyuşukluk hissetmek, kızarıklık ya da morarma oluşması, her on kişiden birinden görülen bir durumdur. Endişe verici bu durum, sıradan bir yorgunluğun sonucu veya daha ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. ViraListe olarak ellerde meydana gelen bu can sıkıcı değişikliklerin, sağlığımızla ilgili bize anlatmak istediklerini derledik.

Ellerde parmaklarda uyuşma ve karıncalanma nedenleri

Ellerdeki Değişikliklerin Sağlığımız Hakkında Verdiği Mesajlar

1. Parmakların Yüzeyinde Karıncalanma

ellerde halsizlik

Nedeni: Yorgunluk ve halsizlik

Nasıl anlaşılır: Ağır maddeleri kaldırdığımızda ya da bileklerimizi rahatsız edici pozisyonlarda tuttuğumuzda, cildin yüzeyine yakın yerde bulunan sinirlerin üzerindeki basınç artar. Bu, parmaklarımızın yüzeyinde karıncalanmaya neden olur.

Çözüm: Yeterli uyku ve genel dinlenmenin yanında masaj uygulaması yapılabilir.

2. Sol El Parmaklarında veya Sol Bacakta Karıncalanma

vitamin eksikliği

Nedeni: Vitamin eksikliği

Nasıl anlaşılır: E, B1, B6 ve B12 gibi bazı vitaminlerin eksikliği, genellikle sol el parmaklarında veya sol bacağınızda karıncalanma hissi yaratabilir.

Çözüm: Vücuttaki vitamin dengesini düzenlemeye çalışın. Bazı vitaminlerin fazla olması da olumsuz yan etkilere sahip olduğu için, sizin için doğru dozu belirlemek için bir uzmana danışın.

3. Sol El Serçe Parmağında Uyuşma ve/veya Karıncalanma

omurga hasarı

Nedeni: Omurga sorunları

Nasıl anlaşılır: Omurgada meydana gelen çeşitli sorunlar, sol elin serçe parmağı ile kendini gösterir. Bunun nedeni sinirlerin üzerine çok fazla baskı uygulanmasının verdiği zarardır.

Çözüm: Sırtınız için mümkün olduğunca gerdirme egzersizleri yapın. Yoga, jimnastik veya yüzmeyi tercih edebilirsiniz. Uzun süre oturmaktan kaçının.

4. Tendon Şişmesi ve Ellerde Uyuşma

Karpal Tünel Sendromu

Nedeni: Karpal tünel sendromu

Nasıl anlaşılır: Karpal tünel sendromu genellikle başparmak, diz ve orta parmak ile kendini gösterir. Kişinin işi veya yaşam biçimi gereği sürekli tekrarlanan bazı eylemler nedeniyle tendonlar şişebilir ve ellerde hissizlik meydana gelebilir.

Çözüm: Basit jimnastik ve eklemleri germe hareketleri karpal tünel sendromunu önlemeye yardımcı olur.

5. Sağ El Parmak Uçlarında veya Sağ Elin Tamamında Uyuşma

kan dolaşımı sorunları

Nedeni: Kan dolaşımı sorunları

Nasıl anlaşılır: Sağ el parmak uçlarının uyuşması, yüzey sinirlerine baskı veya el ya da omuz eklemi travması nedeniyle meydana gelebilir. Kan dolaşımı üzerinde etkili olan bazı kardiyovasküler hastalıklar, sağ elde karıncalanmaya neden olabilir.

Çözüm: Yavaş tempoda düzenli yürüyüş ve jimnastik hareketleri yapın. Kan dolaşımı ile ilgili daha ciddi sorunların teşhisi için bir uzmana muayene olun.

6. Parmaklardan Başlayıp Tüm Kola Yayılan Uyuşma

Buerger Hastalığı

Nedeni: Buerger Hastalığı

Nasıl anlaşılır: Bu hastalık çoğunlukla sigara içenleri etkiliyor. Sürekli nikotin alımından dolayı kan dolaşımı bozulur ve bu da vücutta mineral eksikliğine neden olur. Bu, önce parmaklarda daha sonra da tüm kolda hissizleşmeye neden olur.

Çözüm: Bu hastalığın tamamen tedavi edilmesi mümkün değildir. Ancak zararlı alışkanlıkları bırakmak atılacak ilk adımdır.

7. Ayaklardan Kollara Doğru İlerleyen Karıncalanma

Diyabet

Nasıl anlaşılır: Şeker hastalığının ilk belirtilerinden biri, ayaklardan kollara doğru ilerleyen bir karıncalanma hissidir. Bu, belirli alanlardaki kan dolaşımında azalma, sinir uçları ve liflerde oluşan hasar nedeniyle meydana gelir.

Çözüm: Tip 1 diyabet, insülin enjeksiyonu ile tedavi edilmektedir. Tip 2 diyabet ise genellikle zayıf bir beslenme ile bağlantılı olduğundan, öncelikle doktor muayenesi sonrası kan testi ve konsültasyon (birkaç uzmanın ortak tanısı) yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir