Kapat

Dünyanın En Önemli 6 Teknoloji Fuarı ve Etkinliği

CES 2017

Geleceğin konuşulduğu etkinleri takip etmeye hazır mısınız? Dünyanın en önemli teknoloji fuarlarından bazılarını sizler için derledik. Teknolojiye yön veren isimler, markalar, fikir liderleri her yıl dünyanın farklı köşelerinde düzenlenen etkinliklerde bir araya geliyor. Bazıları konferans, bazıları ise fuar şeklinde gerçekleşen bu etkinlikler dünyanın nereye gittiğini belirliyor, en yeni teknoloji ürünlerini meraklılarıyla buluşturuyor. Bu yıl da dünyanın dört bir köşesinde onlarca teknoloji etkinliği var. Biz de sizler için en önemli altı tanesini seçtik.

1- CES

CES 2017

CES 2017

2017’nin teknoloji etkinlikleri, dünyanın en büyük elektronik ve teknoloji fuarı Consumer Electronics Show (CES) ile başlıyor. Bu sene 50. yılını kutlayan fuar, 5-8 Ocak tarihleri arasında ABD’nin Las Vegas şehrinden düzenlenecek. Geçen yıl katılım rekoru kıran fuara dünyanın dört bir köşesinden 177 binden fazla marka katılmıştı. Dünyanın en büyük teknoloji markalarını bir araya getirecek fuarın “super session” programı geçtiğimi günlerde açıklandı. Fuar süresince gerçekleştirilecek bu toplantılarda geleceğin teknoloji tahminleri ve öngörüleri konuşulacak. “Herkes için akıllı ev”, “yapay zeka dünyası”, “otoyolların yeni gücü: sürücüsüz otomobiller”, “5G teknolojisi” super session’larda konuşulacak konu başlıklarından bazıları. Fuarla ilgili dedikodulara gelince, söylentiye göre Sony, ilk OLED televizyonunu CES 2017’de tanıtacakmış. Anlaşılan o ki Sony, OLED televizyonda liderliği elinde tutan LG’ye rakip olarak ortaya çıkacak. Geçen yıl CES’te büyük çıkış yapan Netflix’in de çevrimdışı yayın teknolojisini tanıtacağı belirtiliyor.

2- DLD (DIGITAL LIFE DESIGN)

DLD 2017

DLD 2017

Dijital dünya, yenilikçilik, bilim ve kültürü bir araya getiren Digital Life Design ya da kısa adıyla DLD etkinliği, DLD Media tarafından 2005 yılından bu yana Almanya’nın Münih şehrinde düzenleniyor. Bu seneki etkinlik ise 15-17 Ocak’ta gerçekleşecek. Yatırımcıları, fikir liderlerini, yaratıcı insanları ve iş dünyasını bir araya getirmeyi hedefleyen etkinlik New York’un yanı sıra İsrail’in Tel Aviv şehrinde de düzenleniyor. Bu yıl 13.’sü yapılacak etkinlikte ise 150 konuşmacı yaklaşık 1000 kişilik izleyici grubuyla bir araya gelecek.

3- RSA CONFERENCE

RSA CONFERENCE 2017

RSA CONFERENCE 2017

Dijital dünya geliştikçe güvenlik de en önemli sorunlardan biri olarak yerini korumaya devam ediyor. ABD’nin San Fransisco şehrinde düzenlenen RSA Conference da son yılların en öncelikli konusu olan bilgi güvenliği konusunu tartışıyor, uzmanları bir araya getiriyor. Her sene yaklaşık 45.000 kişinin katıldığı konferans bu yıl 13-17 Şubat arasında düzenleniyor. Konferansın resmi internet sitesinde, bu yılki etkinliklerin açılış konuşmasının İngiliz gizli istihbarat servisi MI5’ın eski genel direktörü Dame Stella tarafından yapılacağı belirtiliyor. Stella’nın gizli servisin ilk kadın genel direktörü olduğu da belirtiliyor.

4- MOBILE WORLD CONGRESS

MOBILE WORLD CONGRESS 2017

MOBILE WORLD CONGRESS 2017

Mobil iletişim hayatımızın önemli bir parçası ve bu dünyayla ilgili gelişmeler çok hızlı. İletişimin yanı sıra ticarette de yeni kapıların açılmasını sağlayan bu konuyla ilgili en önemli isimler de Mobile World Congress’te bir araya geliyor. Etkinlik 27 Şubat-2 Mart tarihleri arası İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek ve mobil endüstrisini bir araya getirecek. Etkinlik süresince mobil dünyasının geleceği ve fırsatları tartışılacak. Sektörünün dev markalarının CEO’larının konuşmacı olduğu etkinlikte hangi isimler yok ki? Nokia’nın CEO’su Rajeev Suri, Netflik’in kurucusu ve CEO’su Redd Hastings, Telefonica’nın CEO’su Jose Maria Alvarez-Pallete Lopez, Turner’ın CEO’su John Martin bu isimlerden sadece birkaçı.

5- CeBIT

CeBIT 2017

CeBIT 2017

Mart ayında teknoloji meraklılarının takip ettiği çok önemli bir etkinlik daha var: CeBIT 2017. Dijital iş dünyasını bir araya getiren CeBIT bu yıl 20-24 Mart tarihleri arasında Almayan’nın Hanover şehrinde düzenlenecek. 450 bin metrekarelik alan üzerinde gerçekleştirilen ve her yıl yaklaşık 850 bin kişinin ziyaret ettiği etkinlik süresince, bu yıl dört farklı sahnede 200’den fazla konuşmacı dijital teknolojisinin geleceğini konuşacak. 2500 kişinin izleyici olarak katılması beklenen panelin internet üzerinden 150 bine yakın kişi tarafından izleneceği de tahmin ediliyor. Konuşmacıların bazıları ise şöyle: 2032 yılında Mars’taki ilk insan kolonisinin kurulması için çalışan Mars One şirketinin CEO’su Hollandalı girişimci Bas Lansdorp, insan hayatını etkileyen, sağlıkla ilgili güvenlik sistemlerinin gelişmesi konusunda önemli adımlar atan, Norveç Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Bölümü’nden Yardımcı Profesör Marie Moe, Konica Minolta CEO’su Shoei Yamana ve gerçek insana benzeyen, mimiklere sahip robot üreten Osaka Üniversitesi’nden Profesör Hiroshi Ishigruo.

6- IFA

IFA 2017

IFA 2017

Ve elbette her yıl olduğu gibi bu senenin son ve önemli teknoloji etkinliği IFA 2017. Dünya devi teknoloji markalarının en yeni ürünlerinin lansmanlarını gerçekleştirdiği, teknolojinin kalbinin attığı IFA’ bu yıl 1-6 Eylül tarihleri arasında Almayan’nın başkenti Berlin’de yapılacak. Fuar, 1800 katılımcısı ve 240 bin ziyaretçisiyle dünyanın en büyük teknoloji etkinliklerinden biri olarak kabul ediliyor. IFA 2017’de bizi bekleyenleri yazmak için henüz çok erken. Ancak her yıl olduğu gibi, en yeni ürünlerle bir araya geleceğimiz kesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir