Kapat

Erkekler Neden Kadınlardan Daha Hızlı Koşar?

erkekler neden kadınlardan daha hızlı koşabiliyor

Koşu, ister bireysel 5 km’lik bir yarış, isterse takım halinde yapılan bir yarış olsun, hem erkeklerin hem de kadınların keyfini çıkarabilecekleri bir spordur. Ancak, parkur neresi olursa olsun genellikle erkekler kadınlardan daha hızlıdır. Örneğin dünyanın en hızlı erkeği olan Usain Bolt, 100 metre parkurunu 9.58 saniyede tamamlarken, dünyanın en hızlı kadını olan Florence Griffith 10.49 saniyede tamamlamıştır. Hem kadınların hem erkeklerin eşit derecede antrenman yaptığı göz önüne alındığında, neden erkekler ortalama olarak kadınlardan daha hızlı koşuculardır?

Bu duruma cinsiyet açısından bakıldığında verilecek cevap çok yönlü olacaktır. Cevabı özetlemek gerekirse, bunun nedeninin hormonlar ve beden büyüklüğü olduğunu söyleyebiliriz.

Kızlar ve erkekler ergenlik çağına girmeden önce bedenleri oldukça benzerdir. Ancak erkekler ergenlik döneminde testosteron artışı yaşarlar. Hatta yetişkin erkekler, yetişkin kadınlara oranla 20 kat daha fazla testosterona sahiptir.

Amerikan Endokrinoloji Derneğine göre, testosteron vücuda yeni kan hücreleri oluşturmasını, kemikleri ve kasları kuvvetlendirmesini ve büyümeyi hızlandırmasını söylüyor.

Kaliforniya’daki Stanford Sağlık Hizmetleri’nde birinci basamak sağlık doktoru Dr.Emily Kraus, Neden erkekler kadınlardan daha hızlı koşar? sorusunu şöyle cevaplıyor:

Çünkü kadınlar daha az testosteron üretiyor, kas açısından dezavantaja sahibiz. Erkeklerin kas hacmi daha fazla. Bir erkeğin bacağının yüzde 80’i, bir kadının bacağının ise yüzde 60’ı kastan oluşabiliyor. Bu ekstra kas, erkeklerin daha hızlı koşmasında büyük rol oynuyor. Ayrıca erkeklerin kasları, sprint konusunda yardımcı olan daha büyük kas liflerine sahip olma eğiliminde. Buna ek olarak, kadınlar erkeklerden daha fazla östrojene sahip. Bu nedenle erkeklerden daha yüksek bir vücut yağ yüzdesine sahip olabiliyorlar. Bu da koşu performansı için küçük de olsa dezavantaj oluşturuyor.

Bir başka faktör ise beden büyüklüğüdür. Kadınlar, ortalama olarak erkeklerinkinden daha küçük ciğerlere sahiptir ve bu nedenle kadınlarda maksimal oksijen tüketimi (VO2 max) daha düşüktür. Spor ve Egzersizde Tıp ve Bilim dergisin yayınlanan 1998 tarihli bir araştırmaya göre, yetişkin bir kadın için VO2 max dakikada vücut kitlesi başına 33 mililitre iken, yetişkin bir erkekte ise yaklaşık 42 mililitredir.

Biyomekanik ve Koşu

Johns Hopkins Medicine’da ortopedik operasyonlar asistan profesörü ve Kadın Sporları Tıbbı Programı direktörü olarak çalışan Dr. Miho Tanaka, “Biyomekanik açıdan değerlendirildiğinde, erkekler genellikle kadınlardan daha uzun bacaklara sahiptir. Bu da daha fazla adım uzunluğu sağlamanın yanı sıra, bacaklarda kas için daha fazla alana sahip oldukları anlamına geliyor. Dahası, kadınlar daha geniş kalçalara sahip olma eğiliminde olduğundan, koşu kapasiteleri bir erkeğinki kadar etkili olamaz. Bu, geniş kalçalı kadınların koşamayacağı anlamına gelmiyor. Ancak kadınların ortalama olarak erkekler kadar hızlı olmamasını açıklayan faktörlerden biri.” diyor.

Özetlemek gerekirse, kadın akciğeri ve kalbi, oksijeni solumak ve oksijenlenmiş kanı pompalamak için daha küçük bir kapasiteye sahiptir ve bu oksijeni taşımak için kanlarında daha az hemoglobin mevcuttur. Dahası, kadınlar daha yağlı bacaklara ve erkeklerinkinden daha kısa bacaklara sahip olma eğilimindedir. Bu da koşu performanslarını erkeklere oranla daha az etkili kılmaktadır.

“Erkekler Neden Kadınlardan Daha Hızlı Koşar?” üzerine 3 yorum

  1. Filiz DUMAN says:
  2. Ek İş Fikirleri says:
  3. iddaa says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir