Kapat

Erkeklerin ve Kadınların Gömlek Düğmelerinin Zıt taraflarda Olduğunu Biliyor muydunuz? İşte nedeni!

Erkek ve kadın gömleklerinin düğmelerinin neden farklı taraflarda olduğunu merak ettiniz mi?
Hiç fark etmediysen bile, şuandan itibaren merak uyandırıcı bir konu olabilir, sizin için. Erkek veya kadın gömleği olduklarına takılmadan bu şekilde tasarlandıklarını varsayalım. Bu düşünceden çok daha zengin bir geçmişe sahip olduğunu belirtelim.

Gömlek düğmeleri

Bu konu düğmelerin icat edildiği 13. Yüzyıla kadar uzanıyor.
Düğmeler ilk başlarda moda dünyasında yerlerini aldığında zenginliği temsil etmekteydi. Sadece en zengin erkekler ve kadınlar, yeni nesil tutturucular olan düğmelerle donatılmış bir gömlek giyebilirdi.
Erkekler için düğmeler gömleğin sağ tarafına sıralanmışken, kadınlar için bu durum tam ters yönde, yani sol tarafa dizilmişlerdir. O dönemlerde zengin kadınları giydirmek için mutlaka birer çalışanlarını vardı. Eğer düğmeler sol tarafta ise, birinin başkasının düğmelerini iliklemesi her zaman daha kolay olacaktır.
Çılgınca değil mi? İnsanlar o kadar zenginmiş ki, kendileri bile giyinmiyor muş!

Gömlek düğmeleri

Şimdi, 13. Yüzyıldan beri çok şey değişti ve artık herkes gardırobunda neredeyse bir çeşit gömlek bulunduruyor. Peki kullanım kolaylığı bakımından kadınların gömlekleri mi, erkeklerin gömlekleri daha kolay olduklarını denemekten başka çare yok.
Günümüzdeki sıradan küçük bir düğmenin, bir zamanların sosyal sınıfı belirleyici nesne olduğunu duymak ne kadar enteresan değil mi?
Kadın gömlek düğmelerini de doğru tarafa dizmek, insanlar için kafa karıştırıcı olabilir mi bilinmez, ancak uzunca bir süreden beri gelen bu alışkanlığı değiştirmek daha kullanışlı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir