Kapat

Eşek Sütünün Bilinmeyen 10 Faydası

eşek sütünün faydaları

Halk arasında çok yaygın olarak tüketilmeyen eşek sütünün faydaları saymakla bitmiyor. Anne sütüne en yakın süt olarak bilinen eşek sütü, astımdan bronşite birçok hastalığa faydalı geliyor. Türkiye’ de kurulan özel çiftliklerde yetiştirilen eşeklerin sütü, internet üzerinden de birçok alıcıya gönderiliyor. İtalya’ da devletin özellikle yeni doğmuş bebeklere ve yaşlılara eşek sütü içmeleri konusunda birçok kampanya yürüttüğü biliniyor. Vücut direncini oldukça artıran bu besin kaynağı, Türkiye’de yaklaşık litresi 100 TL’den satılıyor. Eşek sütü diğer sütler gibi tam olarak kaynatılmıyor ve çiğ olarak tüketiliyor. Gelin sizin için derlediğimiz eşek sütünün faydaları listesine göz atalım.

Eşek sütünün faydaları

Eşek Sütünün Faydaları

1. Solunum Yolları Hastalıklarına İyi Geliyor

Eşek sütü, astım, bronşit ve birçok solunum yolları hastalığına iyi geliyor. Bu hastalıkların tedavisinde etkin olarak kullanabilirsiniz.

2. Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

Eşek sütü, içerisindeki mineraller sayesinde vücuda zindelik kazandırıyor ve bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koymanızı sağlıyor.

3. Kanserle Savaşıyor

Eşek sütü vücuda kazandırdığı minerallerle kanser hücreleriyle savaşmaya yardımcı oluyor.

4. Ateş Düşürüyor

Eşek sütü, yüksek ateşli hastalıklarda ateşi düşürmeye yardımcı oluyor.

5. Antibakteriyel

Eşek sütünün bünyesindeki antibakteriyel enzimler hastalıklarla savaşarak vücuda zindelik kazandırıyor. Aynı zamanda vücut direncini artırıyor.

6. Cilt Sağlığına İyi Geliyor

Eşek sütüyle vücudunuzu yıkayabilir ya da bir pamuk yardımıyla cildinizi temizleyebilirsiniz. Cilt hastalıklarını tedavi eden eşek sütü aynı zamanda sağlıklı ve parlak bir cilt kazandırıyor.

7. Kemik Sağlığına İyi Geliyor

Eşek sütünün içerdiği yüksek kalsiyum değerleri kemik erimesini engeller. Aynı zamanda kemiklerin gelişimine önemli miktarda katkı sağlar. Eşek sütü, inek sütü gibi alerji yapmadığı için bebekler tarafından da kullanılabilir.

8. Kalp Sağlığına İyi Geliyor

İçeriğindeki yüksek Omega-3 değerleri sayesinde kalbi korur ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

9. Metabolizmayı Hızlandırıyor

Eşek sütü metabolizmaya çok büyük katkı sağlıyor. Yağ yakımını hızlandırdığı için vücudunuzu formda tutmanıza yardımcı bir besindir.

10. Balgam Söktürüyor

Eşek sütünün yukarıda saydıklarımızın dışında balgam söktürücü bir etkisi vardır. Aynı zamanda siroz, hastalığının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir