Kapat

Eskişehir’de Görülmesi Gereken En Güzel 10 Yer

eskişehir görülmesi gereken yerler

Türkiye’nin demiryolu ulaşımının merkezinde kalan, Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi olmak üzere iki seçkin üniversiteye sahip olan Eskişehir, 60 bin öğrencinin öğrenim gördüğü, genç ve dinamik nüfusu ile Anadolu’nun diğer şehirlerinin imrendiği bir kenttir. Eskişehir, son yıllarda kültür-sanat alanında gösterdiği gelişmelerle de yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başarmış, bu vesileyle 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmiştir.

Eskişehir halkı için büyük bir şans olan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof.Dr.Yılmaz Büyükerşen, kendi elinden çıkan sanat eserlerinin dışında, sanata ve sanatçıya verdiği destekle de gönüllerde ayrıca taht kurmuştur.

Bu yazımızda Eskişehir’i görmek isteyen, Eskişehir’e gittiğinde gezilebilecek yerlerini merak edenler için Eskişehir’in Gezilebilecek En Güzel 10 Yeri’ni sizlerle paylaşmak istedik.

1- TÜLOMSAŞ Müzesi

Tülomsaş Müzesi (Eskişehir)

Tülomsaş Müzesi (Eskişehir)

Türkiye’nin ilk ve tek yerli otomobili olan DEVRİM’i görmek istiyorsanız, TÜLOMSAŞ Müzesi’ne uğramadan Eskişehir’den ayrılmayın.

2- Havacılık Müzesi

Eskişehir Havacılık Müzesi

Eskişehir Havacılık Müzesi

Anadolu Üniversitesi Yunusemre Kampüsü’nün ana giriş kapısının karşısında kalan Havacılık Müzesi’nde, Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmiş ve ülkeye uzun yıllar hizmet ettikten sonra emekliye ayrılmış olan uçak ve helikopterleri görebilirsiniz.

3- Balmumu Heykeller Müzesi

Eskişehir Balmumu Heykel Müzesi

Eskişehir Balmumu Heykel Müzesi

Aynı zamanda usta bir heykeltıraş olan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen’in elinden çıkmış balmumu heykellerin sergilendiği, Balmumu Heykeller Müzesi’ni görmeden kesinlikle Eskişehir’den ayrılmayın. Müzede Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Türkiye’nin gelmiş geçmiş en önemli siyaset simalarının, yabancı devlet adamlarının ve birçok ünlü sanatçının balmumu heykelini görebilirsiniz.

4- Haller Gençlik Merkezi

Eskişehir Haller Gençlik Merkezi

Eskişehir Haller Gençlik Merkezi

Haller Gençlik Merkezi, adından da anlaşılacağı üzere eskiden meyve sebze hali olarak kullanılan bir yapının, hediyelik eşya alışverişi yapabileceğiniz, yemek yiyebileceğiniz, canlı müzik dinleyebileceğiniz ve tiyatro izleyebileceğiniz dört dörtlük bir gençlik merkezine dönüştürülmüş halini hayranlıkla görebileceğiniz bir yer.

5- Şelale Park

Eskişehir Şelale Park

Eskişehir Şelale Park

Eskişehir’i ayaklarınızın altına serilmiş halde, çay içerek izlemek istiyorsanız Şelale Park’ta bir mola vermenizi ısrarla tavsiye ediyoruz.

6- Hamamyolu

Eskişehir Hamamyolu

Eskişehir Hamamyolu

Eskişehir’in ünlü hamamlarının yer aldığı en gözde bölgesi olan sıcak sulardan başlayıp, yine bir başka gözde bölge olan Odunpazarı’na kadar uzanan Hamamyolu’nda, kuyumcular, baharatçılar, gümüşçüler ve yöresel ürünler satan dükkanları zevkle dolaşabilirsiniz. Vaktiniz varsa Has Hamam ya da Şiraze Hamam’dan birine de uğrayabilirsiniz.

7- Kentpark

Eskişehir Kentpark

Eskişehir Kentpark

Eskişehir Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin tam karşısında yer alan Kent Park, şehre otobüsle gelenlerin ilk durağı olabilecek güzellikte oldukça geniş bir alana kurulu. Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan parkta göletler, yapay plaj ve yemek yiyebileceğiniz gölet manzaralı şirin kafeteryalar bulunuyor.

8- Eskişehir Bilim Kültür ve Sanat Parkı (Sazova Parkı)

Eskişehir Sazova Parkı

Eskişehir Sazova Parkı

Dev bir korsan gemisinin dümenine geçip, hazinenizi koruyan tayfalarınızla birlikte, içinde devasa balıkların, ördeklerin ve kuğuların yaşadığı bir denizde kaptanlık yapmak istiyorsanız, Sazova Parkı’na uğramanızı öneriyorum.

9- Adalar

Eskişehir Adalar

Eskişehir Adalar

Eskişehir’in tam merkezinde yer alan Adalar, Porsuk Nehri’nin üzerine kurulu, nehrin iki tarafında irili ufaklı kafeteryaların yer aldığı, gondol ve motorlu tekne ile gezebileceğiniz, aynı zamanda birbirinden güzel fotoğraflar çekebileceğiniz ilgi çekici bir bölge olma özelliği taşıyor.

10- Tarihi Odunpazarı Semti

Eskişehir Odunpazarı Evleri

Eskişehir Odunpazarı Evleri

Eskişehir’in bize göre gezilebilecek en güzel yeri, şehrin ilk yerleşim yeri olan, tarihi evleri, irili ufaklı cam sanatları merkezleri, tarihi evlerin bahçelerine kurulu kafeteryaları, otantik motelleri ve hanlarıyla son yılların cazibe merkezi olmayı başarmış Odunpazarı. Eskişehir geziniz sırasında yalnızca Odunpazarı’nı tam anlamıyla gezmeniz bile bir gününüzü alacaktır.

Bonus: Yazılıkaya

Eskişehir Yazılıkaya

Eskişehir Yazılıkaya

Bir Eskişehirli olarak sizlere tavsiye edebileceğim, fakat şehir dışında kalan bir yer daha var; Frigya Vadisi. Eskişehir’in Han ilçesine bağlı Yazılıkaya köyünden başlayan vadide özellikle Yazılakaya’yı görmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

“Eskişehir’de Görülmesi Gereken En Güzel 10 Yer” üzerine 1 yorum

  1. brvnkskn says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir