Kapat

Evdeki Karıncalardan Kurtulmanın 5 Doğal Yolu

evdeki karıncalardan kurtulmanın yolları

Karıncalardan, onlara zarar vermeden kurtulabileceğiniz o doğal yöntemler

Baharın gelişi ve sıcaklığın artması ile birlikte uyanan doğaya karıncalarda katılır. Yuvalarında  zorlu bir kışı, yaz boyunca depoladıkları besinlerle atlatmanın ardından normal faaliyetlerine hızla dönen karıncalar gecikmeksizin yiyecek peşine düşerler. Normalde çalışkanlıkları ve uyum içinde hareket edebilmeleri ile herkesin takdirini kazanmayı başarsalar da kimse bu minik hayvanları evinde görmekten hoşlanmaz. Zira, hasbel kader karıncalardan biri mutfağınızdaki yiyeceği fark ettiğinde diğerleri de ona katılır ve mutfağınızı bir anda karınca sürüsü basıverir. Karıncalar mutfağınızdaki hazineyi keşfettiklerinde onları hiçbir şey durduramaz. Mutlaka bir delik veya çatlak bulup oradan mutfağa sızarlar ya da hiç bir engel tanımadan tırmanırlar. Böyle bir durumda evinizi  basan karıncalardan kurtulmak isteseniz de onlara zarar vermeye hatta yanlışlıkla öldürmeye bile gönlünüz el vermez. İşte karıncalara zarar vermeden evinizden uzak tutacak doğal yöntemlerden bir kaçı:

#1. Tarçın

Karıncalar kokuya diğer böceklerden beş kat daha hassaslar. Tarçının kokusu oldukça keskindir ve karıncalar tarçından nefret ederler. Dolayısıyla tarçın yağı veya toz tarçını karıncaların evinize girdiği yolun üstüne dökerek onları kaçırabilirsiniz.

Tarçını karıncalar için şu şekilde kullanabilirsiniz. Yarım çay kaşığı toz tarçını veya tarçın yağını bir bardak suyun içine dökün. Karışıma pamuk bandırarak karıncaların geçtiği yerlere sürün. Bir diğer yöntem de pencerelere, kapı girişlerine ve evin diğer girişlerine çubuk tarçın bırakmak. Son bir yöntem de sprey şişesine tarçın yağı ve su ekleyip bunu karıncaların geçtiği yolların üstüne püskürtmek.

#2. Arnavut biberi

Arnavut biberi de doğal bir karınca kovucudur. Arnavut biberinin karıncalar için şu şekilde kullanabilirsiniz. Büyükçe bir tencerede su kaynatın. Kaynadıktan sonra içine arnavut biberi atıp bir süre daha kaynatmaya devam edin. Bu suyu karıncaların sık geçtiği yerlere azar azar dökün.

#3. Sirke

Sirkeyi karıncalar için şu şekilde kullanabilirsiniz.  Avantajınız sirke aynı zamanda temizlik yapmak için de kullanıldığından bu işlemle hijen de sağlamış olursunuz. Sprey şişesinin içine su, sirke ve limon suyu ekleyin. Günde bir kez karışımı karıncaların geldiği yerlere sıkın. Bir süre sonra karıncaların kaçtığını göreceksiniz.

#4. Limon Kabuğu – Nane – Karanfil

En çok bilinen ve uygulanan doğal karınca savardır. Dezavantajı limon kuruduğunda etkisini kaybeder. Limonu ikiye bölüp üstüne nane-karanfil atmanız ve bunu karıncaların güzergahına koymanız yeterlidir.

#5. Deneyebileyeceğiniz diğer doğal yöntemler

Toz kömür,  Tebeşir ,Zerdeçal, Narenciye yağı, Siyah veya kırmızı biber yağı ya da kırmızı Şili biberi. Vazelin (özellikle kapılar ve pencereler için idealdir). Bebek (talk) pudrası, Mısır unu, Kahve telvesi

NOT: İşin asıl ve basit formülü karıncaların koku alma duyularını körleştirmek ve böylece yiyecek için eve girmek isteyen karıncaların yiyeceklerini başka yerde aramasını sağlamak olacaktır.

“Evdeki Karıncalardan Kurtulmanın 5 Doğal Yolu” üzerine 1 yorum

  1. Stil Koltuk Yıkama says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir