Kapat

Görenleri Geleceğe Götürecek 10 Çarpıcı Bisiklet Tasarımı

Birkaç yüz yıllık ömürleri boyunca, bisiklet şekilleri fazla değişmedi. Bir çift tekerler, bir koltuk, ve pedallar. Bozulmayan bir şeyin tamire ihtiyacı yoktur, ancak gelişime her zaman açık olmak gerekir. Listemizde yer alan 10 özel konsept bisiklet gelişimin hangi boyutlara gelebileceğini kanıtlar nitelikte. Bazıları garip, bazıları etkileyici, ancak hemen hepsi gelişimin hangi boyutlara geldiği göstermekte. Tabi ki bisikletlerin bugünkü formunun mu, yoksa konsept modellerde olduğu gibi futuristik formlarının mı olması gerektiği fikri size kalmış.

1. Artikar, Ben Wilson

Artikar

Kısmen araba, kısmen bisiklet. Ben Wilson tarafından tasarlanan Artikar, neon ışıklı bir halon içerisinde koltuğa kurulup, dört tekerlekli formun içerisinde dinlenebilirsiniz. Işık çerçevesi gösteriş için olsa da, bisikletler günümüzde ulaşım konusunda ve özellikle çevre duyarlılığı bakımdan son derece önemli bir yere sahiptir. Bu tarzdaki oturulabilen bisikletler oldukça yüksek hızlara ulaşabilmektedir. Neon ışık çerçevesi ise, yoğun Londra trafiğinde etkili bir güvenlik sağlamaktadır. Ben Wilson gerçekten iyi bir iş çıkarmış.

2. Cadde Bisikleti, Cube

Cube cadde bisikleti

Bu sert, katlanabilir konsept, yüksek hızlı cadde bisikleti konseptine tamamen yeni bir boyut kazandırmıştır. Etkileyici cadde konsepti, geleneksel modellerden farklı olarak havada kalan koltuk tasarımıdır. Teknik olarak günümüz tasarımlarında olduğu gibi rahatlıkla ağırlığı kaldırabilirken, görüntü olarak biraz hantal görülebilmektedir. Hantal yada değil, ancak etkileyici olduğu kesin.

3. Çatalsız kruvazör, Olli Erkkila

Çatalsız kruvazör

Yukarıda bahsettiğimiz cube cadde bisikletinde performans için arka çubuklar tercih edilmezken, Olli Erkkila ise tam tersi ön çatalı kullanmamıştır. Gidonları sağa sola çevirerek bisikletin yönlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Kullanılmayan ön çıtalar yolda görenlere garip gelebilir. Form olarak geleceği temsil etmese de, tasarım başarısı bu listede yerini almasına yetmektedir.

4. Öfkeli Spor Bisiklet Konsepti, Nenad Kostadinov

Öfkeli bisiklet

Nenad Kstadinov tasarımu bu öfkeli form, Z yapıdaki gövdeye sahiptir. Z yapı sürüş için gerekli verim, konfor ve istikrarı sağlamaktadır. Bu konsepti özel yapan noktalardan bir tanesi de, üzerinde bulunan yol bilgisayarıdır. Hız, konum ve kalori tüketimi ve diğer bilgiler sürücüye biniş süresince gösterilmektedir. Zevk için bile binilir.

5. Akıllı Bisiklet, Chris Boardman

Akıllı bisiklet

Profesyonel bisikletçi Chris Boardman, akıllı bisiklet tasarımıyla geleceğin bisikletlerinin hangi boyutlara taşınabileceğinin kanıtıdır. Akıllı bisiklet konsepti güneş enerjisi ilen çalışan bir yedek motor, bir yol bilgisayarı, güvenlik için parmak izi okuyucusu ve jantsız tekerlek tasarımına sahiptir. Bu tasarımı deneme şansına bugünden sahip olabilenler, geleceğin tüm işlevlerini test etmiş olacaktır. Müthiş görüntüsü de bir gerçek.

6. Tel Bisiklet, Ionut Predescu

Tel bisiklet

Ionut Predescu nun tel bisiklet konsepti tüy kadar hafif tahta kadar sert olacak şekilde tasarlanmıştır. Bir asma köprü mantığıyla tel ile donatılan konsept, ağırlık dağılımına katkı yapmaktadır. Sağlanan bu hafiflik verimli ve konforlu bir sürüşü garanti etmektedir. Hafifliğe katkı yapan başka bir etken ise, karbon elyaf gövdedir.

7. Sadelik Bisikleti, Joy Ruiter

Sadelik bisikleti

Tasarımcı basitlik kavramı üzerine bir konsept geliştirmiştir. İki teker, gidon ve koltuk, hepsi bu kadar. Arkadan itişli desek doğru bir tanımlama yapmış oluruz., çünkü pedallar arkada. Günümüz bisikletlerinde standart olan göbek ve zincir yapısının yerine arka tekere monte edilmiş dişli ve pedal sistemi A noktasından B noktasına en basit şekilde gidilmeyi hedeflemiştir. Sürat ve konfor bakımından tatminkar olmayacağı kesin, ancak adından anlaşılacağı üzere tasarımdaki ana felsefe sa-de-lik.

8. Eco 07, Victor Aleman

Eco 07

Eco 07 tasarımında katlanır bisikletlerin tersine sökülebilir olarak düşünülmüştür. Tamamen sökülüp küçük bir kutuya konulabilmesi hedeflenmiştir. Taşıma esnasında hacim avantajı son derece işlevsel yapmaktadır. Eco 07 konsepti, kullanılmadığı zamanlarda demonte vaziyette rahatlıkla saklanabilmektedir. Görsel olarak farklı olabilir, ancak kolay sökülebilirliği dışında herhangi bir extra özelliğe sahip değildir.

9. B1k, Peugeot

B1k

Peugeot sadece güzel otomobiller yapmakla kalmamış, aşamalı olarak uzun bir gelenekle bisiklet üretiminde de kendini göstermiştir. B1k konsept bisikleti, bu geleneğin en yeni ve en çarpıcı örneğidir. Koltuğu joystik formundaki gidondan daha yüksekte konumlandırılmıştır. Sert pedalları zincirsiz bir şekilde arka tekerleği döndürmektedir. Ayrıca karbon yapı hafiflik konusunda avantaj sağlamaktadır. Listedeki en etkileyici konseptler den biri olduğu kesin. Peugeot’a teşekkürler.

10. Artı bisiklet, Bortoloni ve Righi

Artı bisiklet

Bortoloni ve Righi’nin artı bisiklet tasarımı, aerodinamiği hiçe sayan bir tasarım olarak öne çıkmaktadır. Fütüristik yapısıyla artı bisiklet, belki hiçbir zaman bir seri üretimi göremeyecek, ancak tasarımcılarının yaratıcılıklarına hayran kalmamak elde değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir