Kapat

Dünya Dışında Başka Bir Gezegende Yaşasaydınız Yaşınız Ne Olurdu?

Bu çalışma, her gezegenin yörüngesinin uzunluğunu tanımlamak için doğum günü bilgisini kullanıyor. Öncelikle hesaplamada kullanılan değişkenleri tam ve doğru olarak tanımlamakla başlayalım.
Gün: Dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesi için geçen süre.
Yıl: Dünyanın güneşin etrafında dönmesi için geçen süre.
Yukarıdaki tanımlamalar her ikisi de özellikle Dünya’ya atıfta bulunduğu için bu zaman unsurlarını “Dünya günü” ve “Dünya yılı” olarak adlandırmaya daha uygundur. Mesela Mars için kendi ekseni etrafında dönmesine “Mars günü” ve güneş etrafında dönmesiyle geçen süreye ise “Mars yılı” denilebilir. Aynı durum diğer gezegenler içinde düşünülebilir.

Yeryüzündeki yaşımız Dünya yılına dayanmaktadır. Dünya, doğduğumuz günden beri Güneş’in etrafında dönüp dolaşmaktadır. Dünyamız dışında güneş sistemindeki başka bir gezegende yaşamak durumunda olsak, yaşımız farklı olurdu. Çünkü her gezegen Güneşi dolaşmak için farklı zamanlar harcamaktadır. Başka bir deyişle her gezegenin yılı farklıdır.

Pluton gezegenler listesinden çıkarılmasına rağmen var olan değerler nedeniyle listemize eklenmiştir.
Aslında bilimsel olarak iki gün tanımı vardır. Bunlardan ilki, yıldız günüdür. Yıldız günü, Dünya’nın yıldızlara göre dönme zamanıdır. Diğeri ise güneş günüdür. O da, Dünya’nın güneşe göre dönme zamanıdır.
Gün, saat olarak bakılırsa, 24 saat olarak tanımlanan “ortalama güneş gününe” dayanmaktadır. Dünyamızdaki güneş günü ve yıldız günü neredeyse aynıdır. Güneş günü sadece 3 dakika 54 saniye daha uzundur. İşte tamda bu nedenle yıldızlar gece karanlığından yaklaşık 4 dakika daha önce ortaya çıkar.

Diğer gezegenlerdeki yaşınızı hesaplamaya geçelim mi?

Belli bir gezegendeki yaşınızı belirlemek için aşağıdaki tabloya ve bir hesap makinesine ihtiyacınız var. Eğer tam 12 yaşındaysanız, bu 4380 gün eder.(12*365) Eğer Merkür’de yaşıyor olsaydınız, her 88 günde bir yaş gününüzü kutlayacaktınız ve yaklaşık yaşınız 50 olacaktı. (4380/88:49.77)

Güneş sistemi

Başlayalım mı?

Öncelikle tam yaşınızı gün cinsinden hesaplayın.
Hesaplamaları basitleştirmek için her ayın 30 gün olduğunu varsayıyoruz. Bugün kaç günlük olduğunuzu hesaplamak için;

Gün yaşınız= (Yıl*365)+(Ay*30)+(Gün*1) formülüyle kolaylıkla bulabilirsiniz.

Örnek: (bugün 04.04.2017)
Doğum tarihinizin 01.01.1990 olduğunu var sayarsak, şu anda (04.04.2017-01.01.1990=3 gün 3 ay 26 yıllık)’sınız demektir.
Yukarıdaki formülü uygularsak,
Gün yaşınız= (26*365)+(3*30)+(3*1)= 9583 dür.

Diğer gezegen yaşınız

“Dünya Dışında Başka Bir Gezegende Yaşasaydınız Yaşınız Ne Olurdu?” üzerine 1 yorum

  1. Seyfettin says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir