Kapat

Filipinlerin Doğal Harikası Gökkuşağı Desenli Okaliptüs Ağacı!

Filipinler’in gür ormanlarının derinliklerinde ağaçlar o kadar güzel ve gerçeküstü ki, büyülü canlıların evi olup olmadıklarını merak edebilirsiniz. Bunlara gök kuşağı okaliptüs ağacı denir ve dökülen kabuklarının yerine yenileri oluşurken güzel kabuk desenleri ortaya çıkmaktadır.
Ağaç kabuklarını ilk kez döktüğünde, altındaki parlak yeşil bir tabaka ortaya çıkar. Dönüşüm her yıl farklı gerçekleşir. Zaman geçtikçe soluk yeşil, soluk mavi, parlak turuncu, koyu pembe renklerin büyüleyici görüntüleri ortaya çıkmaktadır.

Bu muhteşem ağaca bir göz atın!

Gökkuşağı Okaliptüs

Bu parlak renkler doğası gereği yaratılmıştır.

Gökkuşağı Okaliptüs

Ağacın kabuğu altındaki çeşit çeşit renklere bir bakın.

Gökkuşağı Okaliptüs

Renk katmanlarını daha yakından görebileceğiniz bir fotoğraf.

Gökkuşağı Okaliptüs

Gökkuşağı okaliptüs ağacının bilimsel adı Eucalyptus Deglupta’dır. Ve Filipinler Mindanao kökenlidir. Kuzey yarım küreye özgü tek okaliptüs ağacı iken şu anda Hawaii, Californiya, Teksas ve Florida’da yetiştirilmektedir. Bununla birlikte güney yarımkürede Britanya, yeni gine, seram ve sulawesi’de yer almaktadır.
Bu ilginç ağaç, 2 metre çapında ve 75-80 metre uzunluğa ulaşabilen dev bir bitkiye dönüşebilir ve açık renk desenleri ile yağmur ormanlarının en göz alıcı bölgelerini oluşturmaktadır. Bununla birlikte tropikal bölgeler dışında bulunan gökkuşağı okaliptüs ağaçları çok daha kısa ve açık renklerdedir.

Güzel oldukları için bahçenizde olmasını isteyebilirsiniz.

Gökkuşağı Okaliptüs

Birçok kişi böylesine güzel ve parlak renklere sahip bir ağaca bahçesinde sahip olmak ister. Ancak ABD’de doğal ortamları dışında bu ağacın yetiştirilmesinin yasak olduğunu belirtelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.