Kapat

Google’da Arama Yapmak İçin Çoğu Kişinin Bilmediği 8 Yararlı Yöntem

Google’da Arama Yapmak İçin Çoğu Kişinin Bilmediği 8 Yararlı Yöntem…
Dijital çağ ilerledikçe, internetin daha da bağımlısı haline geldik. Şüphesiz ki, günümüzde şarkı sözleri, yaklaşan etkinlikler veya yemek tarifleri gibi milyonlarca konu hakkında her şeyi internette bulabilirsiniz. Ortalama seviyedeki bir bilgisayar kullanıcısı “Googling” denilen sanat dan haberdardır.
İhtiyacınız olanı bulmak her zaman tam olarak kolay değildir. Çoğu zaman, istediğiniz sonuca ulaşmak için sayfaların içerisindeki sayfaları da araştırmak zorunda kalabilirsiniz. Googling sanatında ustalıkla kullanabileceğiniz çeşitli numaralar var. Google’ı bilgi aramak için kullanırken 8 yararlı ip ucu:

1. İki zaman aralığındaki bir konuyu aramak

Bir çok araştırmacının kullandığı, çok yararlı bir hiledir. Bu araç, kesin bir zaman dilimini hedeflemenizi ve arama sonuçlarını daraltmanızı sağlar. Anahtar kelimelerin sonuna … nokta koyarak en sona sınırlamak istediğiniz zamanı yazabilirsiniz.

Google hileleri-1

2. Belirli başlık veya URL’leri bulma

Belirli bir anahtar kelimeyle ilgili her şeyi arıyorsanız, anahtar kelimenin önüne “intitle:” eklemeniz size yardımcı olacaktır. Bu, arama sonuçlarınızın yalnızca o başlıkta veya anahtar kelimenizi içeren web sitelerini listeler.

Google hileleri-2

3. Bir Web sitesi içinde arama

Belki de geçen hafta okuduğunuz belirli bir makale arıyorsunuz. Hangi web sitesini okuduğunuzu ve neyin nerede olduğunu hatırlıyorsunuz, ancak tam başlığı hatırlamıyorsanız bu hile yardımcı olacaktır. Veya bir web sitesinde ilgi alanınızla ilgili daha fazla sayfa olup olmadığını kontrol etmek için kullanabilirsiniz. Bu durumda, arama çubuğunuzdaki web sitesi adresini yazdıktan sonra belirli bir anahtar kelimeyi veya kelime öbeğini ekleyerek aramanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Google hileleri-3

4. İlgili siteleri arama

Belki yılbaşı için hazırlanan bir siteden alışveriş yapıyorsunuzdur veya gardırobunuzu genişletmek için kendi kendinize alışveriş yapıyorsunuzdur. Benzer web sitelerini “related:” yazıp ardından bir web sitesi adresini yazarak aramanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Google hileleri-4

5. Hatırlayamadığınız kelimeyle arama

Aramak istediğiniz bir cümle içerisindeki bir kelimeyi hatırlayamıyorsanız, unutulan kelime için parantez içine (“around”) yazarak eksik parçaları tamamlatarak arama yapabilirsiniz. Kitap severler için uzun cümlelerin aranmasında en sevilen ve tercih edilen araç olacaktır.

Google hileleri-5

6. Eksik parçayı doldurarak arama

İşte benzer bir numara. Bazen bir fikriniz vardır ve sonuna geldiğinizde “bu cümle nasıldı?” diye hatırlayamıyorsunuzdur. Endişelenmeye gerek yok. Çünkü Google bu işi sizin için kelimenin sonuna “*” işaretini koyarsanız yapıyor.

Google hileleri-6

7. Bir konuyla ilgili her şeyi arama

İnternette aradığınız bir ürün veya konuyla ilgili alakasız konuları ve başlıkları görmek istemiyorsanız, bu istenmeyen arama sonuçlarını önlemenin kolay bir yolu var. Tek yapmanız gereken, arama çubuğunda anahtar kelimeyi yazdıktan sonra “-“ işaretini eklemektir.

Google hileleri-7

8. Kesinlikle aradığınız bir şey varsa

Aradığınız web sitesini biliyorsanız işiniz kolaydır. Ancak, aramanızı kısıtlamak istiyorsanız bu hile işinize yarayacaktır. Mesela bir şarkı sözü veya şiir satırı arıyorsanız “anahtar kelime” nizi tırnak işareti içine yazarak aramayı filtreleyebilirsiniz.

 

Google hileleri-8

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir