Kapat

Gözleriniz İçin Basit ve Dinlendirici 10 Egzersiz

göz dinlendirme egzersizleri

Saatlerce bilgisayar önünde veya televizyon karşısında oturmak, gözleriniz için gerçekten kötü olabilir. Göz kuruluğu, kaşınma, baş ağrısı gibi şikayetler size de tanıdık geliyor mu? Özellikle ofiste gerekli dinlenme süresini kendimize tanımadığımız için bilgisayar karşısından ayrılamıyoruz. Göz sağlığınız için basit ama etkili egzersizleri burada bulabileceksiniz. Kendinize ayıracağınız birkaç dakikalık sürede görme yeteneğinize katkı sağlayabilirsiniz. Düzenli olarak yapmanız tavsiyemizdir, ancak vakit ayıramıyorum gibi bahaneniz varsa, en azından zaman zaman yapmayı deneyin. Farkı gerçekten fark edeceksiniz.

Göz Dinlendirme Egzersizleri

1. Karanlığa göz atın

Karanlığa göz at

Dirseklerinizi masaya koyun. Gözlerinizi kapatın ve yüzünüzü ellerinizle kaplayın. Rahatlayın ve karanlığa bakın. Bu şekilde birkaç dakika bekleyin.

2. Sağa sola göz hareketi

Sağa-sola hareket

Düz durun ya da oturun. Tam karşıya doğru bakın. Kafanızı hareket ettirmeden sola bakın. Gördüğünüz bir şeye odaklanın. Ardından sağa bakın ve gördüklerinize odaklanın. Gözlerinizi beş kere sağa sola aynı şekilde hareket ettirin. Bu çevrimi 3 kez tekrar edin.

3. Yukarı aşağı göz hareketi

Yukarı-aşağı hareket

Düz oturun ve karşıya bakın. Gördüklerinize odaklanın. Alnınızı kırıştırmaktan ve kaşlarınızı çatmaktan korkmadan bakışlarınızı küçülterek, yukarı aşağı 5 kez bakın. Bu döngüyü 3 kez tekrar edin.

4. Diyagonal olarak gözleri hareket ettirme

Diyagonal hareket

Tam karşıya doğru bakın. Sol alt köşeye odaklanın. Sonra sağ üst köşeye odaklanın. Egzersizi 5 kez tekrarlayın. Bu döngüyü 3 kez tekrar edin.

5. Gözlerinizi dairesel olarak hareket ettirme

Dairesel hareket

Oturun ve rahatlayın. Sola bakın ve gözlerinizi saat yönünde bir daire şeklinde yavaşça çevirin. Saat yönünde 5 kez, sonra saat yönünün tersine 5 kez yapın. Tüm döngüyü 3 kez tekrarlayın.

6. Yakına ve uzağa odaklanma

Yakın-uzak odaklanma

Gözlerinizi yakınınızdaki bir nesneye odaklayın. Bu nesne 20-30 cm uzakta olmalıdır. Sonra daha uzaktaki bir nesneye odaklanın ve ayrıntılarına kadar görmeye çalışın. Tekrar yakındaki cisme odaklanın. Bu şekilde 5 kez yakın-uzak şeklinde egzersizi yapın. Bu döngüyü 3 kez tekrar edin.

7. Konsantrasyon-1

Konsantrasyon-1

Düz oturun ve tam karşıya bakın. Yukarı bakarak kaşlarınızın tam ortasına odaklanmaya çalışın. Birkaç saniye bu şekilde baktıktan sonra tekrar gözlerinizi serbest bırakın. Her bir döngüde 5 egzersiz şeklinde 3 kez tekrarlayın.

8. Konsantrasyon-2

Konsantrasyon-2

Düz oturun ve tam karşıya bakın. Burun ucunuza odaklanın ve birkaç saniye bakın. Sonra gözlerinizi serbest bırakın. Bu şekilde 5 kez odaklanın, serbest bırakın. Tüm döngüyü 3 kez tekrar edin.

9. Masaj-1

Masaj-1

Gözlerinizi kapatın. Sonra gözlerinizi 2-3 saniye boyunca sıkın. Göz çevresindeki kaslarınızı rahatlatın. Bu egzersizi 10 kez tekrar edin.

10. Masaj-2

Masaj-2

Gözlerinizi kapatın. Dairesel hareketlerle göz kapaklarına hafifçe bastırarak masaj yapın. Çok hızlı hareket etmeden yapmaya çalışın. Önce saat yönünde, sonra saat yönünün tersine, parmak uçlarınızla 10 dairesel hareket yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir