Kapat

Grip-Nezle Düşmanı Kokteyl Hazırlamak İçin Kullanabileceğiniz 8 Mevsim Meyvesi

Kış mevsiminin en çetin geçtiği şu günlerde bünyenizi güçlü tutmak istiyorsanız birkaç basit yöntemi deneyebilirsiniz. Sıkı giyinmek, sıcaklık farklarına dikkat etmek, sağlıklı ve yeterli beslenmek sayabileceğimiz önerilerden bazılarıdır. Tam da mevsimi olan sebze ve meyvelerle kolaylıkla hazırlayabileceğiniz basit bir kokteyl, içlerinde barındırdığı vitaminler sayesinde bedeninizi mevsimsel hastalıklara karşı güçlü duruma getirecektir. Kokteyl tarifinin içeriğindeki meyveler ile ilgili kısaca bilgiler verdikten sonra yazımızın sonunda Tarifi bulabilirsiniz…

  1. Portakal

Portakal

İçerisinde bol miktarda C ve B vitaminleri bulunmaktadır. Kış mevsimi hastalıklarından korunmak için tüketilmesi gereken bir meyvedir.

  1. Limon

Limon

Grip ve nezleye karşı vücudu güçlendiren limon, kalsiyum, demir, fosfor bakımından son derece zengindir. C vitamini deposudur.

  1. Greyfurt

Greyfurt

C vitamini bakımından zengin, turunçgiller ailesinin en önemli meyvelerinden olan greyfurt, bağışıklık sisteminin güçlü olmasına yardımcıdır.

  1. Mandalina

Mandalina

Kanserden diyabete, cilt sağlından bağışıklık sisteminin güçlendirmesine kadar bir çok faydası olan mandalina, hastalıkların kol gezdiği soğuk kış aylarında bolca tüketilmesi gereken meyvelerdendir.

  1. Elma

Elma

İçerdiği vitaminler, antioksidanlar ve mineraller bakımından mucizevi besinler arasında gösterebiliriz. 1 adet orta boy elma içeriğindeki C vitamini, günlük ihtiyacın %14’ünü karşılamaya yetecek miktardadır.

  1. Ayva

Ayva

Kış meyvelerinden bir tanesi olan ayva, grip ve soğuk algınlığı gibi meysimsel hastalıklara karşı koruyucudur.

  1. Havuç

Havuç

Havuca rengini veren pigmentin adı “beta karoten” dir. Vücut tarafından A vitaminine dönüştürülen bu enzim, hayvansal gıdalar dışında vücut için gerekli en önemli A vitamini kaynaklarından birisidir. Sindirim sistemine, göz sağlığına, kalp sağlığına ve kansere karşı faydaları bilinmektedir.

  1. Nar

Nar

İçeriğinde bol miktarda bulunan C vitamini, demir ve potasyum bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Kolestrol ve şekeri dengeleme özelliği olan nar, kanser hücrelerinin gelişmesine engel olmaktadır.

 

Kokteyl tarifi: Yukarıda sıraladığımız tüm meyveleri katı meyve sıkacağında sıkıp vitamin deposu içeceğinizi hazırlayabilirsiniz. Tatlandırmak için dilerseniz bal ilave edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir