Kapat

Gripten Kurtulmak ve Korunmak İçin 9 Etkili Tavsiye

Düzenli uyku

Grip, tıp bilimindeki adıyla influenza; viral, yani virüsler aracılığıyla yayılan bir hastalıktır. Kış mevsiminin etkilerini iyiden iyiye hissetmeye başladığımız şu günlerde, vücut direncimizi artıracak birkaç bitkisel yöntemle bedenimizi bu mikroba karşı hazırlıklı hale getirebiliriz. Ne yapabilirsek mikroba yakalanmadan önce yapmalıyız. Çünkü bu virüs bulaştığı zaman ilaçla çare bulmak pek mümkün değildir. İlaçlar sadece ilerlemeyi durdurabilmektedir. Tedavisi 3-5 gün dinlenmekten başka bir şey değildir. Tabii bir de bünye olarak zayıf kişiler, yaşlılar, bebekler, kalp hastaları, hamileler, şeker hastalarının daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Bu kişiler için bu hastalık vücutta daha ağır hasarlara neden olabilir. Kısaca bulaşma şekillerinden de bahsetmek gerekirse; öksürme ve hapşırma sırasında etrafa saçılan damlacıklardan ve tokalaşma, öpüşme sırasında yani yakın temas halinde bulaştığı bilinmektedir. Şimdi hemen hemen hepimizin yakalandığı bu hastalığa karşı bu seneden itibaren daha güçlü olabilmek için bazı basit yöntemlerden bahsetmeye başlayalım.

gripten korunmak ve kurtulmak için ne yapmalıyız

1. Adaçayı

Adaçayı

Adaçayı

Bir bardak kaynamış süte bir tutam adaçayı koyup beş dakika beklettikten sonra için.

2. Soğan ve Bal

Soğan ve Bal

Soğan ve Bal

Bir adet soğanın suyunu sıkıp bir çay bardağı ılık su ve bir kaşık balla için. Bu karışımı günde 2-3 kez içebilirsiniz.

3. Ihlamur Çayı

Ihlamur Çayı

Ihlamur Çayı

Hazır kahve gibi içecekler yerine hayatınıza ıhlamuru sokmanızı tavsiye ederiz. Günde birkaç bardak içeceğiniz ıhlamur, hem midenizi rahatlatacak hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Ihlamuru çayını limonlu da içebilirsiniz. Bir cezve suyun içine bir limon kabuğunu doğrayın. İlave olarak bir tutam ıhlamurla kaynatıp için.

4. Tarçın Çayı

Tarçın Çayı

Tarçın Çayı

Grip’in en büyük düşmanlarından bir tanesi de tarçındır. Bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı tarçını koyup bir süre bekledikten sonra için.

5. Zencefil Çayı

Zencefil

Zencefil

Tarçın kadar etkili başka bir baharat da zencefildir. Aynı şekilde bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı toz zencefil koyup içebilirsiniz. Tatlandırmak için bal kullanabilirsiniz.

6. Su

Su

Su

Vücut direncinin artmasına yardımcı olacağından günde 8-10 bardak su için.

7. Sigara dumanı

Sigara dumanı

Sigara dumanı

Sigara ve sigara içilen ortamlardan uzak durun. Çünkü mikrop yüklü damlacıklar sigara dumanına yapışarak, hastalığın daha hızlı yayılmasına neden olur.

8. Düzenli uyku

Düzenli uyku

Düzenli uyku

Düzenli uyku virüslerle savaşmada size yardımcı olur. Bir gece uykusuz kalmanız durumunda, virüslerle savaşacak hücre sayısı yarı yarıya azalmaktadır.

9. Ortam

Hava nemlendirici

Hava nemlendirici

Özellikle kış aylarında sıcak, havasız ve kuru ortamlardan uzak durun. Mümkünse yatak odası gibi yaşam alanlarınızda buhar makineleri kullanın. Çünkü sıcak ve kuru ortamlar mukozayı kuruttuğu için virüslerin vücuda girişini kolaylaştırır.

“Gripten Kurtulmak ve Korunmak İçin 9 Etkili Tavsiye” üzerine 1 yorum

  1. Teknik Paten says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir