Kapat

Günde 2 Muz Yemenin Sağlığa 7 Önemli Faydası

Sağlıklı yiyecekler her zaman lezzetli değildir. Ancak muz konusunda durum böyle değil. Lezzetli bir meyve olan muz, yalnızca damak zevkinizi tatmin etmekle kalmayıp aynı zamanda sağlığınıza da büyük faydalar sağlar. ViraListe olarak, günde 2 muz yemenin faydaları konusuna yer verdik.

Günde 2 muz yemenin faydaları

Günde 2 Muz Yemenin Faydaları

1. Kan basıncı normale döner

Muz içeriğindeki yaklaşık 420 mg potasyum sayesinde yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

2. Kilo vermeye yardımcı olur

Muz, lif bakımından zengin bir gıdadır ve bu nedenle vücut sürekli yemeyi tercih etmeyebilir. Muz ayrıca içeriğindeki bir çeşit nişasta sayesinde iştahı azaltır ve kilo vermeye yardımcı olur. Kandaki şeker seviyesini düşürür, insüline karşı vücut direncini arttırır. Vücudunuzun hücreleri insüline karşı duyarlı değilse, glukozu ememezler ve pankreasınız daha büyük miktarlarda üretmeye başlar. Vücuttaki yağ birikiminin insüline bağlı olduğunu unutmayın.

3. Anemi riski düşer

Kansızlık ciltte solgunluk, yorgunluk ve nefes darlığına neden olur. Bu, kırmızı kan hücrelerinde azalma ve kandaki hemoglobin seviyesinin düşük olmasının bir sonucudur. Muz, kırmızı kan hücrelerinin üretimini uyaran demir içerir. Hem de fazlaca. Muz ayrıca kan şekeri seviyesini düzenleyen ve kansızlığa iyi gelen B6 vitamini içerir.

4. Sindirimi düzenler

Muz kolaylıkla sindirilebilir ve mide-bağırsak sistemini tahriş etmez. Muzda bulunan dirençli nişasta sindirilmez ve sağlıklı bakteriler için etkili bir besleyici ortam yaratmak üzere kalın bağırsakta saklanır. Bir kimsede gastrit ve mide ekşimesi şikayetleri varsa muz yedirebilir ve bir kişi ishali sorunu yaşıyorsa kaybolan mineraller muz sayesinde geri alınabilir.

5. Stresi azaltır

Muz ruh halinizi geliştirir. Mutluluk hormonu olan serotonin salgılanması için gerekli olan triptofan maddesini içerir. Ortalama olarak her muzda yaklaşık 27 mh magnezyum bulunur. Bu mineral, iyi ruh hali ve sağlıklı bir uyku için önemlidir.

6. Vitamin eksikliğini giderir

Muz B6 vitamini bakımından zengin bir gıdadır. Ortalama olarak bir muz, günlük B6 ihtiyacınızın %20’sini karşılar. Bu, vücudumuzun sağlıklı hücrelerin oluşturulması için gerekli olan insülin, hemoglobin ve amino asitlerin üretilmesine yardımcı olur. Her ne kadar portakal ve çileğin en çok C vitamini içeren meyveler olduğu düşünülse de, muz aslında günlük C vitamini ihtiyacının %15’ini karşılayabilir. C vitamini, zararlı serbest radikalleri nötürleyen önemli bir anti oksidandır. Aynı zamanda kan damarlarının sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve kollajen üretir.

7. Enerji seviyenizi artırır

Muzda bulunan potasyum kaslarınızı kramplardan korurken, karbonhidratlar ağır bir egzersizin üstesinden gelmenizi sağlayacak enerjiyi sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir