Kapat

Güzel ve Havalı Saçlara Sahip Olabilmek İçin 16 İpucu

Bugün viraliste, saçlarınızı korumanıza ve harika görünmesine yardımcı olacak vazgeçilmez bir tavsiye listesi sunuyor!

1. Dengeli beslenme

Saç sağlığı

Saçlarımızın sağlığı doğrudan beslenmemizle ilgilidir. Proteinler insan saçı kompozisyonunun %65’ini oluşturduğundan günlük protein ihtiyacı için yüksek proteinli gıdaları tercih etmek çok önemlidir. yeşil yapraklı sebzeler, fasulye, kavurma, az yağlı balık, deniz ürünleri ve beyaz et protein bakımından zengin besinlerdir.

2. Hindistan cevizi yağı masajı

Saç sağlığı

Masajın kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Başımıza masaj yapma konusuna gelince, cildi besleyen doğal bir saç kremi ve saç sağlığı için hayati derecede önemli vitamin kaynağı Hindistan cevizi yağı önerilmektedir. Bu tür masajlar, cildinizi canlandırmaya ve saçların gür ve dayanıklı olmasına yardımcı olur.

3. Saçlarınızı düzenli olarak kestirin

Saç sağlığı

Bu mantıksız gelebilir, ancak saçlarınızı ne kadar sık kestirirseniz o kadar iyi uzar. Düzenli kesim yaptırmazsanız, saç uçları ince ve kırılgan hale gelecektir. Elbette ki çok kısa kestirmeyi kastetmiyoruz. Uçlarından hafif aldırmak iyi sonuç verecektir. En azından 3 ayda bir defa kuaförünüzü ziyaret etmelisiniz.

4. Saçlarınızı çok sık yıkamayın

Saç sağlığı

Bazı kadınlar saçlarının güzel ve sağlıklı görünmeleri için her gün yıkamaları gerektiğini düşünürler. Gerçekte, sık şampuan kullanımının dehidrasyonu önlemek için cilde gerekli olan yağların kaybedilmesi sonucu saç dökülmesine neden olduğu kanıtlanmıştır. Bunun önlenmesi için saçınızı hafta da 3-4 kez yıkamanız yeterli olacaktır.

5. Aşırı taramadan kaçının

Saç sağlığı

Başka bir yanlış popüler kanı ise, sık taramanın saça iyi geldiği inanışıdır. Tabi ki tarama işlemi cildi uyarır ve doğal yağları serbest bırakır ve saçlarınızın kökten uca beslenmesine yardımcı olur. Ancak tarağı çok sık ve uzun süreli kullanmamaya özen göstermelisiniz, özellikle saçlarınız ıslakken. Aşırı tarama saç dökülmesine neden olabilir. Günlük tarama sürenizin 5-10 dakikadan fazla olmamasına özen göstermelisiniz.

6. Stres seviyenizi azaltın

Saç sağlığı

Saç bakımı çabalarınız sonuç vermiyor mu? Yüksek stres sizi kötü yönde etkiliyor olabilir. Gerginlik, saç hacminizin azalmasının ve dökülmesinin ortak nedenidir. Saç sağlığınız için stresten uzak durmayı deneyin, tabi ki sizin elinizdeyse. Ayrıca yoga ve meditasyon gibi rahatlatıcı aktiviteleri deneyebilirsiniz.

7. Yastık kılıflarınızı değiştirin

Saç sağlığı

Amaç kısa zamanda sağlıklı saçlar ise, bu zorlu görevde size yardımcı olacak her şeyi kullanın, bazıları önemsiz gelse de. Örneğin, normal pamuklu yastık kılıflarınızı ipek kılıflarla değiştirmek akıllıca olacaktır. İpek, pamuktan daha pürüzsüz olduğundan sürtünme daha az olacaktır. Bu, uyku esnasında saçlarınızın karışmasını önleyecek, dolayısıyla dökülmelerini azaltacaktır.

8. Vitamin almak

Saç sağlığı

Hepimiz için genel sağlımız için beslenmelerimizde vitamin alımı çok önemlidir. Ancak, çoğu zaman günlük beslenmelerimizde yeterince vitamin aldığımız söylenemez. Sağlıklı ve güzel saçlara ulaşmak için, özel ilaç takviyeleri kullanarak vitamin alımını arttırabilirsiniz. Kişisel gereksinimlerinize uyacak bir vitamin programını seçmek için doktora başvurmanız gerekir.

9. Doğal saç maskeleri kullanmayı deneyin

Saç sağlığı

Evde kolayca yapabileceğiniz birçok doğal saç maskesi çeşidi vardır. Bu tür maskeler, mükemmel nemlendirici etkilere sahiptir. Ayrıca saç uzamasını teşvik eder, saçınızı pürüzsüz ve ipeksi hale getirir. Size en uygun olanı bulmak için farklı tarifleri deneyebilirsiniz. Saçlarınıza haftada bir kez besleyici maske uygulayarak, büyümelerine sağlıklı olmalarına katkı yapabilirsiniz.

10. Şapka giymeyi unutmayın

Saç sağlığı

Kişinin saçlarını toz, kir, güneş gibi etkenlerden koruması saç sağlığı bakımından son derece önemlidir. Dışarıya çıktığımızda şapka kullanımı, saçlarımızı toz, kir, rüzgar, yağmur ve güneş gibi dış etkenlerden korumamıza yardımcı olur.

11. Düzenli olarak saç kremi kullanın

Saç sağlığı

Birçok nedenden dolayı, kadınlar saç kremi kullanmanın önemini hafife alma eğilimindedir. İyi bir saç kremi, saç köklerindeki lipidlerin ve proteinlerin yerine ulaşmasına, nemlendirmesine ve bölünmüş saç uçlarının onarılmasına yardımcı olur. Ayrıca saç kremi uzamayı hızlandırır, saç hacmini arttırır ve parlaklık kazandırır.

12. Fazla şampuan ve saç kremi uygulamayın

Saç sağlığı

Daha fazla şampuan kullanarak daha temiz ve sağlıklı saçlara kavuşulabileceği inancı yanlıştır. Şampuan ve saç kremi orta derecede kullanılmalıdır.

13. Daha fazla su için

Saç sağlığı

Su içmek tüm vücut için iyidir. Toksinlerden kurtulmak ve vücut fonksiyonlarını normalleştirmek için harika bir yoldur. Saçlarınızın durumu genel sağlık durumunuza bağlı olduğu için vücudumuzun iyi sulanması gerekir:)

14. Kurutmak için saçlarınızı havluya sarmayın

Saç sağlığı

Saçlarınızı yıkandıktan sonra havluya sararak kurutmak çok mantıklı gelebilir, ancak bu yöntem saçlarınız için pek faydalı değildir. Islak saç çok kırılgandır ve kolaylıkla kopabilir. Duştan sonra saçınıza zarar vermemek için havluyu dikkatli kullanın ve kafanıza sarıp bırakmayın.

15. Sadece kaliteli saç boyaları kullanın

Saç sağlığı

Çoğu saç boyası, endüstriyel bir ağartıcı kimyasal olan amonyum içerir. Amonyum, saçınızı kurutur ve cansız hale getirerek önemli zarara neden olabilir. Ayrıca, aşırı miktarda boya kullanımı, saç köklerine zarar vererek saç dökülmesine neden olur. Kına, kahve veya tarçın tozu gibi doğal boyalar tavsiye edilmektedir.

16. Saçlarınızı sıcak suyla yıkamayın

Saç sağlığı

Saçlarınızı yıkarken aşırı sıcak su kullanmamalısınız. Çünkü sıcak su, saç köklerinizi tıkar ve kırılgan hale getirir. Bunun yerine dayanabilecek derecede soğuk su kullanın. Bu saçlarınızı pürüzsüz, yumuşak ve esnek hale getirmenize yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.