Kapat

Hamilelik Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 10 Muhteşem Gerçek

Hamilelik Hakkında İlginç Gerçekler

Hamilelik hayatın mucizelerinden biri. Vücudunuzun içinde bir hayat, bir çocuk büyütüyorsunuz. Tabii ki rahatsızlıklar, kilo alımı, şişmiş ayak bilekleri, her on dakikada bir tuvalet kullanma ihtiyacı gibi kulağa hoş gelmeyen yönleri var ancak bu zorlu sürecin sonunda şimdiye kadar almış olduğunuz en güzel hediyeyi alıyorsunuz. Hamileliğin rahatsız edici detayları hakkında arkadaşlarımızdan ya da ailemizden çok şey duyuyoruz. “9 ay boyunca çok kötü mide yanmaları yaşadım”, “30 kilo aldım!”, “Hayatımın en uzun 9 ayıydı!” vs. Peki ya hamilelik hakkındaki muhteşem gerçekler? İşte hamilelik hakkında 10 muhteşem gerçek.

Hamilelik hakkında ilginç gerçekler

Hamilelik Hakkında İlginç Gerçekler

1. Rahim Boyutu Normalin 500 Katına Çıkar

Kadın vücudunun anatomisi gerçekten inanılmazdır. Hamilelik sürecinde normalde 7 cm uzunluğunda olan rahim boyutu, 500 katına kadar büyür. Ağırlık olarak ise 50-60 gramdan 1-2 kilograma kadar yükselir. Doğum gerçekleştikten sonra normal boyut ve ağırlığına geri döner.

2. Kalbiniz Büyür

Evet, çocuğunuzun sevgisi ile kalbiniz manevi olarak büyür. Peki kalbinizin fiziksel olarak da büyüdüğünü biliyor muydunuz? Bunun nedeni ise vücuttaki kan hacminin yükselmesinden dolayı, kalbin daha fazla çalışması ve daha hızlı atmasıdır. Hamilelik sürecinde vücuttaki kan hacmi yaklaşık %40-50 artar.

3. Eklemleriniz Yumuşar

Vücudunuz kendisini doğuma hazırlamak için, bağ dokuları yumuşatan relaxin adı verilen bir hormon üretir. Bu yumuşama bebeğinizin doğum sırasında pelvisden geçmesine yardımcı olur. İnanılmaz değil mi?

4. Saçlarınız Dolgunlaşır

İnsanlar, hamileyken saçlarınızın dolgunlaştığını söylerler; bu teknik olarak doğru olmasa da, saçlarınız her zamankinden daha dolgun ve daha bol miktardadır. Hamilelik sırasında vücut yüksek seviyelerde östrojen salgılar. Bu da saçlarınızın normalden daha fazla ve hacimli olmasını sağlar. Hamilelikten sonra yaşanan saç dökülmesinin nedeni de östrojen hormonunun normal seviyesine geri dönmesidir.

5. Ayaklarınız Bir Numara Büyüyebilir

Önceki maddede bahsettiğimiz relaxin adlı hormon, ayaklarınızdaki bağları gevşeterek yaklaşık bir numara büyümesine neden olabilir. Artan vücut ağırlığınız da ayaklarınızın genişliğine ve uzunluğuna katkıda bulunur. Endişelenmeyin! Doğumdan sonra ayaklarınız önceki büyüklüğüne geri dönecektir 🙂

6. Koku Alma Duyusu Güçlenir

Hamilelik sırasında vücuttaki östrojen ve insan koryonik gonadotropin (HCG) hormonlarının seviyelerinin yükselmesi, koku alma duyusunun güçlenmesini sağlar.

7. Uzun Boylu Kadınların İkizlerinin Olma Şansı Daha Fazladır

2006’da Long Islanda Yahudi Tıp Merkezi’ndeki doğum uzmanı Dr. Gray Steinman tarafından yapılan bir araştırmaya göre, uzun boylu kadınların ikizlerinin olma şansı kısa boylu kadınlara oranla daha yüksek.

#8. Hamileler Çılgınca Şeyler Yapabilir

Hamile kadınlar, dondurmalı turşu yemek, buz ya da tuz yemek gibi normal insanlara garip gelen davranışlarda bulunabiliyor. Anne adaylarının bu tip garip isteklerinin nedeni henüz bilinmese de, bu durumun vücudun belirli besin ögelerine daha fazla ihtiyaç duymasından kaynakladığını tahmin ediliyor.

9. Anne Karnındaki Bebek Anneden Önce Beslenir

Hamilelik sırasında, annenin yediği besin maddeleri kendisinden önce bebeğe ulaşır. Anne bir öğünü atlasa bile, vücut bebeği sağlıklı tutmak için onu beslemeye devam edecektir. Bu, hamilelik sırasında düzenli ve sağlıklı beslenmenin çok önemli olmasının nedenlerinden sadece biridir.

10. Babalar da Hamilelik Belirtileri Yaşar!

Bu konuda bazı şakalar yapıldığını duymuşsunuzdur. Ancak bazı babaların gerçekten eşleriyle birlikte bazı belirtiler yaşadığını biliyor muydunuz? Buna, couvade sendromu deniyor ve baba adayının, hamileliğin ilk 3 aylık döneminde eşiyle aynı belirtileri yaşamasıyla ortaya çıkıyor. Eğer bu durumu yaşıyorsanız bir sonraki market alışverişinizde iki kutu dondurma aldığınızdan emin olun! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir