Kapat

Mutfakta İşinizi Kolaylaştıracak Az Bilinen 13 Basit Ama Etkili Yöntem

mutfak tüyoları

ViraListe olarak yemek pişirmek, mutfağınızı temizlemek ve düzenli tutmak için kullanabileceğiniz bazı basit ama etkili yöntemleri bir araya getirdik. Bunlardan bazılarını daha önce hiç duymamış olabilirsiniz.

Sebzelerin İçleri Çabucak Nasıl Çıkarılır?

Özellikle kabak, patlıcan gibi dolmalık sebzelerin içlerini hızlıca oymak için dondurma kaşığı kullanabilirsiniz.

kabak patlıcan nasıl kolay oyulur

Yemeklerdeki fazla yağ nasıl alınır?

Pişirdiğiniz yemek fazla yağlı olduysa, bir çift buz küpü ve kağıt havlu kullanarak fazla yağı kolayca alabilirsiniz. Buz küplerini kağıt havluya sarın ve yemeğin yüzeyinde gezdirin. Buz fazla yağı bir mıknatıs gibi yemeğin yüzeyine çekecektir.

yemekteki fazla yağı alma

Streç filmi profesyonel bir şef gibi kullanın.

Streç filmin eşit olmayan şekilde gerilmesi ya da kopması can sıkıcıdır. Bunu önlemenin yolu ise streç filmi buzdolabında muhafaza etmektir. Bu yöntem streç filmin daha az yapışmasını ve daha az yırtılmasını sağlayacaktır.

streç filmin yapışması nasıl önlenir

Narenciye Meyveleri Kolayca Soyun

Portakal, limon ya da mandalinayı kolayca soymak için, 20 saniye süreyle mikrodalga fırında en düşük ayarda bekletin. Böyle kabukları kolayca soyacaksınız.

portakal limon mandalina nasıl kolay soyulur

Haşlanmış yumurtaları daha kolay soyun

Yumurtaları kaynattığınız suyun içine soda veya sirke ekleyin. Bu maddeler kabukların içine girip soyulmalarını kolaylaştırır.

kaynamış yumurta nasıl kolay soyulur

Portakal ve limon gibi meyvelerden nasıl daha çok meyve suyu çıkartılır?

Bir limon ya da portakalı son damlasına kadar sıkmak için, buzdolabından çıkardıktan sonra 15-20 saniye mikrodalga fırında en düşük ayarda ısıtın.

kolay portakal suyu sıkma

Yumuşak peynirleri en az zahmetle rendeleyin

Yumuşak peynirleri rendelemeden önce yarım saat boyunca derin dondurucuda bekletin. Sertleşen peynir rendeye yapışması ve kolayca rendelenir.

yumuşak peynir nasıl rendelenir

Makarna pişirirken tencerenin taşmasını önleyin

Markana pişirirken başka bir işiniz varsa tencerenin taşmasını önlemek için için tencerenin üstüne bir tahta kaşık koyun. Suyun kaynamasıyla oluşan köpük tahta kaşık ile temas ettiği anda patlayacaktır ve taşmasını engelleyecektir.

tencerenin taşması nasıl önlenir

Fırında bütün tavuk pişirmenin püf noktası

Bütün tavuğun tamamını güzelce pişirmek için, tavuğu göğsünün üzerine yatırın. Etin büyük bölümünü içeren göğüs ısı kaynağına ne kadar yakın olursa o kadar iyi pişer.

fırında bütün tavuk nasıl pişirilir

Cupcake yapmak için özel kalıplarınız yoksa, bunun yerine fırın kağıdı kullanabilirsiniz.

fırın kağıdı ile cupcake yapımı

Tavada yumurtayı mükemmel pişirmenin yolu

Yumurtaları tavaya kırın ve daha sonra yağ yerine su ilave edin. Tavayı ocağın üzerine koyun ve mükemmel tavada yumurtanızın keyfini çıkartın.

Tavada yumurta

Ellerinizdeki hoş olmayan kokuları nasıl giderirsiniz?

İnatçı sarımsak veya soğan kokularını elinizden çıkarmak için sofra tuzu veya limon kullanın. Onları ellerinize sürtün ve su ile durulayın.

eldeki sarımsak kokusu nasıl çıkar

Paslanmaz çelikten üretilmiş mutfak ürünlerine ilk günkü parlaklığını geri kazandırmak için, onları sirke ve su karşımı ile yıkayın.

çaydanlık nasıl parlatılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir