Kapat

Bazı Hayvanlar Hakkında Bilinmeyen 10 İlginç Gerçek

hayvanlar hakkında ilginç gerçekler

İnsanoğlu ile birlikte dünyanın sahibi olan hayvanlar, binlerce farklı türde yaratılmışlardır. Hiç görmediğimiz garip hayvan türleri olduğu gibi hiç bilmediğimiz garip özelliklere sahip hayvanlar da var. Bu yazımızda sizlerle paylaşacağımız bu garip özelliklerden neredeyse tamamı “yok artık” dedirten cinsten. Hayvanlar hakkındaki bu gerçeklerin hiçbirisi uydurma değil. Tamamı bilimsel olarak kanıtlanmış gerçeklerdir.

#1. Koalaların iki cinsel organı vardır

Erkek koalanın 2 penisi, dişi koalanın ise 2 vajinası vardır. Sıklıkla koala için “ayı” dense de, bu sevimli hayvan bir ayı türü değil; bir keseli ya da keseli memelidir. Doğum yaptıktan sonra, dişi koala yavrusunu yaklaşık altı ay boyunca kesesinde taşır. Yavru keseden çıktıktan sonra annesinin sırtına biner ya da karnına sarılır ve neredeyse bir yaşına kadar hiç ayrılmaz.

anne ve yavru koala

#2. Ölümsüz Deniz Anası Türü

Turritopsis nutricula adı verilen bir denizanası türünün, kriz anında hücrelerini en erken formuna döndürme ve yeniden büyüme yeteneğine sahip oldukları, basit tanımıyla “ölümsüz” oldukları keşfedilmiştir. Turritopsis Nutricula adı verilen deniz anası türü yetişkin olduktan sonra bedenini geçmişteki bir zamana alarak hiç yaşlanmadan sonsuza kadar yaşayabiliyor.

#3. Panda

Devasa cüsseye sahip olan pandalar, ilk doğduklarında bir fareden daha küçüktürler.

yeni doğmuş panda

#4. Salyangozlar kesintisiz olarak 3 yıl boyuna uyuyabilirler.

Salyangozlar da bazı hayvanlar gibi kış uykusuna yatarlar. Hava aşırı soğuk olduğunda hayatta kalabilmek için uyumak zorundadırlar.

#5. Dişi bir gelincik kendisine ateşini söndürecek bir eş bulamazsa ölür.

Dişi gelincik çiftleşmek için hazır hale geldiğinde yüksek miktarda östrojen salgılamaya başlar. Eğer bu hormon uzun süre kanda kalırsa, ölümcül bir kemik iliği depresyonuna neden olur.

#6. Bir sinek kuşu kanatlarını saniyede 60-80 kez çırpar.

#7. Flamingoların pembe rengi yediği besinlerden gelir.

Pembe renk, flamingoların yediği planktonlarda bulunan beta-karoten’den gelir. Flamingoların renkleri, canlı karides veya karotenoid pigment içeren gıdalarla beslenmedikleri zaman beyaza döner.

Flamingolar neden pembe

#8. Sivrisinekler ve Mavi Renk

Mavi, sivrisinekleri diğer bütün renklerin çektiğinden 2 kat daha fazla çeker.

#9. Domuz

Bir domuzun orgazmı 30 dakika sürer.

#10. Mavi Balina’nın dili bir filden daha ağırdır.

30 metre uzunluğa erişebilen mavi balina, bu özelliği ile dünyanın en büyük canlısıdır. Bu devasa okyanus memelisinin dili, en büyük kara memelisi olan filden daha ağırdır.

Mavi Balinalar ne kadar büyük

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir