Kapat

Hıçkırıktan Kurtulmak İçin En Hızlı ve Etkili 8 Yöntem

Hıçkırık, diyaframdan gelen ve istem dışı gerçekleşen bir kasılmadır. Bazen çok sinir bozucu ve can sıkıcı olan hıçkırıktan nasıl kurtulabileceğinizi biliyor musunuz? Çoğu zaman kısa süren hıçkırık krizleri, bazen de uzun süreli sinir bozucu süreklilik arz eden bir duruma dönüşebilir. Diyafram spazmıyla ilgili sorun yaşıyorsanız, bu yorucu hıçkırıkları bekleyerek geçiremeyeceğiniz için listemizdeki basit yöntemleri deneyebilirsiniz.

Hıçkırık nasıl geçer

Hıçkırıktan Kurtulmanın Hızlı ve Etkili Yolları

1. Nefes tutmak

Nefesinizi 30 ila 45 saniye arasında tutmayı deneyin. Mümkünse daha uzunda yapabilirsiniz. Nefesinizi tutmak, akciğerlerinizde karbondioksit oluşturur ve diyaframınızı rahatlatmaya yardımcı olur. Sadece nefesinizi tutmanız işe yaramazsa, nefesinizi tutup iki veya üç kez yutkunmayı deneyebilirsiniz.

2. Su içmek

Su içmeyi veya soğuk su ile gargara yapmayı deneyin. Yemek borusunu çalıştırmak ve diyaframdaki kasılmayı serbest bırakmak için üst üste birkaç kez su yudumlayın. Bu işe yaramazsa, soğuk su ile 20-30 saniye gargara yapmayı deneyin. Bu da işe yaramazsa, bir bardak soğuk su için yada bir sonraki tavsiyemizi deneyin.

3. Kese kağıdı

Bir kağıt torbayı ağzınıza kapatıp içeri ve dışarı şekilde hızlı hızlı nefes almak hıçkırık şikayetlerinizi giderebilir. Nefes tutmak gibi kağıt torba tekniği, ciğerlerinizde karbondioksit birikmesini ve diyaframın rahatlamasını sağlayabilir. Baş dönmesi oluşursa bu tekniği bırakın.

4. Limon ve acı sos

Barmenler, hıçkırık konusunda şikayeti olanlara yönelik çok fazla tecrübeye sahiptir. Deneyimli barmenler, acı sosa bulanmış bir dilim limonun hıçkırığı kestiğini iddia etmektedir.

5. Dereotu yutmak

Bir tutam dereotu yutun. Bunu yapmak diyaframdaki vagus sinirini harekete geçirir ve hıçkırık izlerini durdurur.

6. Dili çıkarmak veya çekmek

Kalabalık bir yerdeyseniz tuhaf kaçabilir, ancak evdeyseniz veya kapalı bir yere geçebilirsiniz, bu yöntem çok yararlı olabilir. Dilinizi dışarı çıkarın veya tutup çekin. Böylece ses telleri arasındaki açılımı harekete geçirmiş olursunuz ve hıçkırığa neden olan kasılmaları hafifletir.

7. Kulakları tıkamak

Utandığınız şeyleri duymamak veya gürültüden korunmak için bir yöntemdir. Aynı zamanda hıçkırık konusunda da bunu deneyebilirsiniz. Parmaklarınızı kulaklarınıza yapıştırın ve 25-30 saniye boyunca orada tutun. Bu teknik beyninize, vagus sinirini rahatlatmak, hıçkırıklarınızı yatıştırmak için bir mesaj gönderecektir.

8. Fıstık ezmesi yemek

Bir kaşık fıstık ezmesi yemek, diyaframınızı hıçkırıktan kurtarabilir. Dolu bir kaşık fıstık ezmesini çiğnemek, yutmak ve ağızdaki kalıntıları temizlemek için geçirdiğiniz sürede, değiştireceğiniz nefes alma süreci, diyaframınıza dinlenmek ve hıçkırığı unutmak için gerekli zamanı tanıyacaktır.

Nasıl durduracağınızı bilmiyorsanız, hıçkırıkla mücadele son derece zorlayıcı olabilir. Yeri geldiğinde gerçekten acı verici ve utanç duyurucu olabilirler. Bu ipuçlarını artık biliyorsunuz ve gönlünüz rahat bir şekilde etrafınıza da rahatsızlık vermeden kendi yöntemlerinizle mücadele edebilirsiniz. Çünkü bu konuda yeterince donanıma sahipsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir