Kapat

Dünyada Popüler Hale Gelen HYGGE felsefesi nedir?

Danimarka dilinde kullanılan “Hygge” kelimesinin Türkçede ne anlama geldiğini açıklamanın zor olmasının yanı sıra bizler için telaffuz etmek de bir o kadar zor. Dünyayı etkisi altına alan bu kelime İngilizce “hooga” şeklinde telaffuz edilmektedir. Anlamını, en sade şekliyle rahatlama olarak kullanabiliriz.  2016 yılında Oxford Sözlüğünde yeni bir kelime olarak yerini almıştır. 2017 ve sonrasında sosyal medyada da karşımıza fazlaca çıkacak bir kelime olarak görünüyor. Özellikle şu sıralar instagramda oldukça popüler.

Hygge Felsefesi

Ancak hygge gerçekten nedir? Mumlar hygge midir? Yün bir çorap hygge midir?

Özünde hygge; sıcak bir atmosfer yaratmak, sevdiğimiz ve birlikte olmaktan keyif aldığımız insanlarla güzel vakit geçirmek demektir. Şöminenin veya sobanın karşısında elinizde çayınız veya kahveniz ile kitap okuyor ya da arkadaşlarınızla sohbet ediyorsanız hygge yapıyorsunuzdur.

Hygge Felsefesi

Belki de hygge, Danimarkalıların dünyadaki en mutlu insanlar olmalarının sebeplerinden biridir. Danimarka kışları uzun ve karanlıktır. Danimarkalılar karanlığa karşı en etkili silahlarıyla savaşmaktadır. Uzun kış gecelerinde bulundukları ortamları mum ışığı ile aydınlatmanın verdiği mutluluk, yaz  hygge si  parkta piknik, arkadaşlarla barbekü keyfi, açık hava konserleri, sokak festivalleri ve bisiklet gezintileri. Kısaca birlikte eğlenceli anlar yaşamak olarak açıklayabiliriz.

Hygge bir felsefedir, bir yaşam biçimidir. Aile ve arkadaşlarınızla küçük şeylerin bile tadını çıkarmak için harekete geçin.

Anı yaşayın, anın kıymetini bilin.

“Dünyada Popüler Hale Gelen HYGGE felsefesi nedir?” üzerine 1 yorum

  1. Ebru says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir