Kapat

Kesinlikle İhmal Edilmemesi Gereken 5 Kalp Krizi Belirtisi

Kalp krizi belirtileri, kol ve göğüste ağrıdan daha farklı yöntemlerle kendini göstermekte ve kadınlar için belirtiler bir çok kişinin bilmediği yollarla ortaya çıkabilmektedir. Kalp krizi belirtilerinin özellikle kadınlarda kendini gösterebileceği ve ilerisi için dikkat etmeniz gereken 5 belirti konusunda bu yazıyı hazırladık.

Kalp sağlığı

1. Göğüs ağrısı

Bu oldukça yaygın olan, hem kadınlarda hem de erkeklerde ortaya çıkan bir belirtidir. Belirtiler erkekler ve kadınlar arasında farklılık gösterebilirken, hala 1 numaralı işaret olarak kabul edilir. Mayo clinic kadın kalp bölümünün direktörü Dr. Sharonne Hayes, “farklı olduğumuzdan ziyade daha benzer olduğumuzu söylemek önemlidir. Erkekler ve kadınlar için ana belirti, göğüs rahatsızlığı, ağrı, basınç ve yanma şeklinde kendini göstermektedir. Sorsanız kadın ve erkeklerin %90’ında bu belirtiler vardır.”

2. Baş dönmesi ve diğer ağrılar

Egzersiz yeteneğinizdeki değişiklikler kalp krizinin büyük bir belirtisi olabilir. Erkeklerden daha çok kadınlar, nefes darlığı, mide bulantısı ve kusma şikayetleriyle karşılaşmaktadır. Bu belirtileri hissetmeye başlarsanız, hemen bir doktora danışmanız gerekir.

3. Egzersiz yeteneğinizdeki değişiklikler

Önceden yaptığınız egzersizler veya kolaylıkla çıktığınız bir merdiven aniden zor bir girişim haline geldiyse, bu kalp krizinin bir işareti olabilir. Kolay gelen şeyler aniden eziyete dönmüşse ve solunum sıkıntısı yapıyorsa, doktora görünmenin zamanı gelmiştir.

4. Ağır ve zorlanarak nefes alma

Nefes darlığı

Egzersiz sırasında nefes darlığı veya dinlenme esnasında solunum güçlüğü çekiyorsanız, doktora gitmenin vakti gelmiş demektir. Çevrenizdekilerde bunu fark ediyor ve size söylüyorsa, en kısa zamanda geciktirmeden bir doktora görünmelisiniz.

5. Genel olarak yorgunluk hissi

Halsizlik ve yorgunluk

İnsanlar kalp krizi geçirirken çarpıcı bir deneyim beklemekle birlikte, gerçek şu ki semptomlar içten içe gelişiyor ve yorgunluğa neden oluyor. Ne şekilde olursa olsun, kendinizi iyi hissetmiyorsanız, kontrol edilmesi her zaman iyidir. Hipertansiyon, obezite veya aileden gelen bir risk varsa, yardım istemekte fayda var.

Kalp krizi anı, travmatik bir süreç olabilir, ancak bu belirtilerin biliniyor olması insanların büyüdükçe ne yapacaklarına yardımcı olacaktır. Hem kendiniz hem de çevrenizdekiler için gözlerinizi açmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir