Kapat

İlk İnternet Sitesinin Hangisi Olduğunu Hiç Merak Ettiniz mi?

dünyanın ilk websitesi

Bilgisayar ve teknolojinin hızla gelişerek internetin dünyayı global bir köy haline getirmesinde, Web’in babası kabul edilen İngiliz bilgisayar profesörü Sör Tim Berners-Lee‘nin evrensel erişim sağlamayı amaçlayan adımları şüphesiz büyük rol oynamıştır. Zira bu sayede bilgi paylaşımı ve bilgiye ulaşmak son derece hızlı ve de kolay olmuştur.

Sör Tim Berners-Lee, 1989’dan sonra Cenevre’deki Avrupa Nükleer Araştırmalar Örgütü (CERN) laboratuvarlarında HTML işaretleme dilini geliştirerek, “Dünya Çapında Ağ”  anlamına gelen WWW (World Wide Web) bilgi paylaşım sistemini kurmuştur. Aynı zamanda 1990 yılında ilk “Ağ Tarayıcısı” yazılımın geliştirmiştir.

Aşağıdaki linke tıklayarak 1991 yılında açılan İlk web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html

World Wide Web’deki ilk web sitesi, Ağustos 1991’de yayın hayatına başladı. Site, “tüm dünyadaki çevrimiçi bilgilere” bağlantı sağlayan, Web kavramını ve tarihini açıklıyordu. Web büyüdükçe uzayan bir liste ve insanlara Web’i iyileştirme ve genişletme süreçlerini özetledi.

Web sitesinin “World Wide Web” başlıklı ana sayfası orijinal biçiminde arşivlenmiştir.

İnternet üzerinden erişilebilecek, kamuya açık bir bilgi deposu oluşturmak için Dünya Çapında İnternet’i icat eden Berners-Lee, “yürütme özet” sayfasında şunları yazdı: “Proje, çok akademik bilginin çok özgür olması gerektiği felsefesine dayanıyor. Herkes tarafından kullanılabilir. Uluslararası olarak dağınık ekipler içinde bilgi paylaşımına ve bilgi destek grupları tarafından bilginin yayılmasına izin vermeyi amaçlar. Özellikle Yüksek Enerji Fiziği topluluğuna yönelik olan bu kitap, diğer alanlara yayılmıştır ve kullanıcı desteği, kaynak keşif ve işbirlikçi çalışma alanları. ”

“Nasıl yardımcı olabilirim?” Adlı bir sayfada. Berners-Lee, okuyuculara kendi verilerinin nasıl gönderileceği ve Web’in daha kullanışlı olmasına yardımcı olacak yazılım yazmaları konusunda talimat verdi. Örneğin, insanları arama motorları oluşturarak katkıda bulunmaya çağırdı.

Berners-Lee kullanıcalara bir dip notta düşmeyi ihmal etmedi. ”Ancak unutulmamalıdır ki Web, kaotik bir bilgi topluluğudur, eski-yeni, doğru- yanlış, güvenilir ya da yanıltıcı olabilir.”

“İlk İnternet Sitesinin Hangisi Olduğunu Hiç Merak Ettiniz mi?” üzerine 1 yorum

  1. Ahmet Deniz says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir