Kapat

İngilizcenizi Geliştirmek İçin 17 Mükemmel İpucu

İngilizce öğrenmek her zaman sınıfta oturup, karmaşık dilbilgisi konuları üzerine yoğun bir şekilde çalışmak değildir. Aslında, İngilizce öğretmenleri, sizi okul dışında bol miktarda ekstra öğrenme konusunda teşvik edici ödevler verir. Dil anlayışınızı geliştirmek sizler için çok eğlenceli olabilir.
Ayrıca, farklı insanların farklı öğrenme yöntemlerine verdikleri tepkilerin farklığı olduğu bir gerçek. Her zaman sınıfta oturup ders dinlemek ya da bir İngilizce kitap okumak sizin için doğru olmayabilir. Bir miktar farklı şeyler denemelisiniz.
İngilizcenizi iyileştirmeye istekliyseniz, o zaman sizin içinde kullanışlı olabilecek bu ipuçlarını denemelisiniz. Bütün ipuçlarını denemeniz veya denemeniz halinde hepsinin size iyi geleceği kesin olmasa da, aklınıza yatan ve sizin seçtiğiniz yöntemler ile dil eğitiminizi renklendirerek, gelişimi hızlandırabilirsiniz.

İngilizce Gelişimi

1. Televizyon ve Filmleri İngilizce İzleyin

Bu yöntemle kulak hassasiyetinizi geliştirebilirsiniz. Herhangi bir seviyedeyseniz, İngilizce izlerken aynı anda İngilizce altyazılarla gelişime katkıda bulunabilirsiniz.
Ayrıca İngilizce yayın yapan radyo istasyonlarını dinleyebilir, internette bol miktarda dinleme imkanına sahip olabilirsiniz. Başka bir fikir ise, kendi dilinizdeki bir filme İngilizce altyazı ekleyip İngilizce okuyarak çeviri yönünüzü geliştirebilirsiniz.

2. İngilizce kitapları ve gazeteleri okuyun

Okuma, İngilizce seviyenizin gelişmesinde en etkili yöntemdir. Sınıfta öğretmeninizin ağzından duyacağınız bir kelime yerine, okuma esnasında yeni tanışacağınız bir çok kelimeyi kütüphanenize katabilirsiniz. Seviyenize uygun bir kitap seçerek işe başlayabilirsiniz.
Gazetelerde okumaya değer dokümanlardır. İngilizcenizi geliştirmekle kalmayıp, ulusal ya da uluslararası konulardan da haberdar olacaksınız.

3. Evinizdeki nesneleri etiketleyin

Etiketleyin

Bu evdeki eşyaların İngilizce karşılıklarını öğrenmenin en kolay yoludur. Tek yapmanız gereken bir paket etiket alıp, evinizdeki telefon, pencere, kapı, ayna gibi etrafınızdaki tüm nesneleri etiketlendirmektir. Her kullandığınızda o kelimeyi hafızanıza kazımış olacaksınız. Bu başlangıç için çok harika bir yöntem gerçekten.

4. Yeni kelimeleri not edin

Sınıfta ya da dışarıda farketmez, yeni bir kelime gördüğünüzde not defterinize yazın. Boş zamanlarınızda, metroda ya da otobüste kendi not ettiğiniz kelimeleri tekrar edebilirsiniz. Bu yöntemi akıllı telefonlarınızda bile uygulayabilirsiniz.
Aynı zamanda not ettiğiniz kelimeleri Türkçe karşılıklarını ve fonetik okunuşlarını da not edebilirsiniz.

5. İngilizce konuşanlarla takılın

Sadece aynı dili konuşanlarla değil İngilizce gelişiminiz için İngilizce konuşanlarla da iletişim kurmalısınız. Sınıfta yapılan konuşmalara nazaran, sokakta konuşulan İngilizce ile günlük iletişim konusunda kendinizi daha kolay geliştireceksiniz.
Bu konuda arkadaş arıyorsanız, gittiğiniz kursta Türkçe öğrenmeye gelenlerle karşılıklı iletişime geçebilirsiniz. Hem böylece iki taraflı fayda sağlanmış olacaktır.

6. Öğrenmek için en iyi zamanı belirleyin

Sabah ya da öğleden sonra. Beyninizin öğrenmeye en açık olduğu zamanı en iyi siz bilirsiniz. Bazı insanlar sabahları daha öğrenmeye açıkken, bazıları ise uzun bir uykunun üzerine öğleden sonraki zaman diliminin daha etkili olduğunu düşünür.
Ne zaman daha zinde olduğunuza karar verin ve planlamanızı buna göre yapın. Mesela gece geç saatlere kadar çalışmak beyni yormaktan başka bir işe yaramayacaktır.

7. İngilizce müzik dinleyin

Yabancı film ve tv kanallarını izlemek gibi İngilizce müzikleri dinlemekte dil gelişiminize fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda bu yöntem sizi eğlendirecektir. Aralarında seçim yapabileceğiniz sıonırsız kaynak olduğu kesin.
Günde bir şarkı üzerine yoğunlaşmanız aslında iyi bir planlamadır. İlk başlarda daha yavaş tarzda müziklerle başlayabilirsiniz. İlerledikçe daha hızlı parçalara geçebilirsiniz.

8. Ne zaman isterseniz o zaman pratik yapın

Eğitimi sınıfta bırakmamak son derece önemlidir. kütüphaneye gitmek, notlarınızı incelemek, İngilizce okumak ve yazmak için gayret edin, İngilizce konuşabilen arkadaşlarınızla pratik yapın. Başınızı yastığa koyduğunuzda gün içerisinde öğrendiğiniz kelimeleri uykuya dalana kadar tekrar edebilirsiniz.

9. Kendinizi ve yaptığınız çalışmaları kaydedin

Akıllı telefonunuzdaki kaydediciler ile telaffuz pratiğinizi geliştirmek için kelime okunuşlarını kaydedin. Sınıfta ders anlatımlarını kaydedebilirsiniz, öğretmeninizden izin almak şartıyla tabi ki. Evde tekrar dersi dinleyebilir, yanlış anlamaları düzeltebilir ve konuları pekiştirebilirsiniz. Çok etkili bir yöntem olduğu gerçek.

10. İyi bir sözlük alın

Kapsamlı bir sözlük, İngilizce öğreniminizde en etkili arkadaşınızdır. Bununla birlikte bazı sözlüklerde yer alan çok sayıda çevrim hatasına dikkat etmelisiniz. Biraz araştırmayla ve bir miktar daha fazla para harcayarak en iyi sözlüğe sahip olabilirsiniz.
Günümüzde yoğun şekilde kullanılan akıllı telefon sözlük uygulamalarının çeviri konusunda zayıf kalacağını göz ardı etmemek lazım. Basit çeviri öğrenmeyi de basitleştirmektedir.

11. İngilizce deyimleri öğrenin

Akademik bir metinde bulamayacağınız ayrı bir İngilizce dili vardır. Deyimler, günlük konuşma dilinde oldukça yaygın ve etkilidir.
Bunları öğrenmeyi başarırsanız, ana dili gibi konuşanlar grubuna katılabilir ve iletişimi çok daha kolay hale getirebilirsiniz. Bu yöntem akademik dil de kullanılmasa da, öğrenciler için aynı derece de önemlidir.

12. Her gün yazın

Her gün yazın

Yazmak, yeni kelimeleri ve dilbilgisini öğrenmenin ve pekiştirmenin en etkili yöntemidir. Öğrendiğiniz yeni kelimeleri ve grammeri kullanarak bir cümle yada paragraf yazmayı deneyebilirsiniz. Yanlızca bir cümle bile olsa bu alışkanlığı kazanmak önemlidir.
Ayrıca bu yöntemi kullanarak, kendinizdeki gelişimi de görmüş olursunuz. Metinlerinizi İngilizce konusunda iyi olan bir arkadaşınıza ya da öğretmeninize göstererek hatalarınızı da görmüş olursunuz.

13. Öğretmeninize ne öğrenmek istediğinizi söyleyin

Bir dil okulunda İngilizce öğreniyorsanız, kendi çalışmalarınız esnasında eksik olduğunuzu düşündüğünüz yönlerinizi öğretmeninize söyleyerek o noktalar üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Mesela çok fazla yazı yazdığınızı ve telaffuzu geri plana bıraktığınızı düşünüyorsanız bu konuyu paylaşmalısınız. Bu şekilde geri bildirimden öğretmeninizde memnuniyet duyacaktır.

14. Hatalarınızı hatırlayın

Öğrenmede hata yapılacağı kesindir. Bunu inkar etmek en yanlış olandır. Önemli olan hataları tekrar etmemektir. Öğretmeniniz veya kendiniz tarafından düzeltilen hatalar not edilmelidir. Çünkü geliştikçe basit hata yapma olasılığı da artmaktadır.

15. Kendinizi zorlayın

Konuşma ve okuma konusunda kendinizi zorlamalısınız. İlk iletişimde anlaşamıyoruz diye veya okuma esnasında anlamıyorum diye aktiviteyi sonlandırmamalısınız. Başaracağım düşüncesiyle azimli davranın. Örneğin bir lokanta da siparişinizi İngilizce vermeyi deneyebilirsiniz. Ya da bir barda yabancı bir arkadaş edinip iletişim kurmayı deneyebilirsiniz. Hatalar yapmaktan korkmadan, bu etkili yöntemi mutlaka deneyin.

16. Akıllı telefonunuz dilini değiştirin

Akıllı telefon dili

Bir elektronik cihazı veya web sitesini İngilizce kullanmayı deneyin. Buna akıllı telefonlarının sistem dilini İngilizceye çevirerek başlayabilirsiniz. Günümüzün çoğunu geçirdiğimiz sosyal medya kanallarını da İngilizce olarak kullanarak hem arkadaşlarınızla iletişiminizi korumuş olursunuz hem de İngilizce öğreniminize devam etmiş olursunuz.

17. Gerçekçi olun

Dil öğrenmeye çalışanların gerçekçi olmayan bir tempoyla bu konuya yoğunlaştıkları bir gerçek. Kendinize hedefler koyarak, daha gerçekçi bir planlama size daha faydalı olacaktır. Size bir şeyler öğretmeye çalışan öğretmeninizin harcadığı zamanı etkili kullanın.

Sadece sınıf yerine günlük yaşantınıza da yukarıda saydığımız yöntemleri kullanarak, İngilizceyi öğrenme konusunda daha başarılı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir