Kapat

İnsan İçin Dünyanın En Tehlikeli Yerleri

Dünyanın En Tehlikeli Yerleri

Son dönemlerde yeni yeni gezegenler keşfedilmeye devam ederken, Dünyamızda daha ne kadar çok şeyin keşfedilmediği ya da bilmediğimiz ne kadar çok şey olduğunu gözardı ediyoruz. Dünyamız da cennetten parçalar varken bu cennetin kıymetini anlamamıza işaret edecek bir çok şeyde yer alıyor aslında. Bu bağlamda insan anatomisinin sınırları zorlayan yerler yanında ayak dahi basamadığı yerlerden bir kaçını sizler için bir araya getirdik.

Ölüm Vadisi ( Death Valley) Amerika

Ölüm Vadisi, Güney Kalifornia’da yer alan bir çöl vadisidir olup Mojave Çölü’nün bir parçasıdır. Kuzey Amerika’daki en alçak, en kurak, ve en sıcak yerdir. Yeryüzünde kaydedilen en yüksek doğal güneş sıcaklığı bu vadide kayıt edilmiş (56.5 derece) ve bu vadide susuz sadece 14 saat hayatta kalabiliyorsunuz. Ölüm Vadisine doğal bir fırın diyebilirsiniz.

death-valley

Death Valley

Danakil Çölü – Eritrea Etiopya

Danakil Çölü, Afrika’nı kuzeydoğusunda yer alan ve Etiopya’nın kuzeydoğusunda, Eritre’nin güneyinde ve Cibuti’nin kuzeybatısında yer alan bir çöldür. Yaklaşık 50 derece sıcaklığı ile Afrika’nın cehennemi olarak adlandırılıyor. Çölde sülfirik asit gölleri de bulunur.

Danakil çölü

Danakil Çölü

Afar Depression Etiyopya

Meşhur Danakil Çölü, Erta Ale yanardağının zirvesine yakın bu alan dünyadaki depremler dolayısıyla sürekli lavlarla dolan 2 havuza ev sahipliği yapıyor ve her bir deprem burayı daha da tehlikeli hale getiriyor.

Afar Depression - Etiyopya

Afar Depression – Etiyopya

Mount Washington Amerika Birleşik Devletleri

Amerika’nın Kentucky eyaletinde bulunan bu zirve, dünyadaki en hızlı rüzgarların kaydedildiği zirve olarak tarihe geçmiş. Rüzgarın hızı ortalama 327 km/s, rüzgarın hızı sıcaklığında düşmesinde önemli rol oynadığından, -40 dereceye varan sıcaklığı ile dünyanın en ölümcül noktalarından biri olmaya aday.

Mount Washington Amerika

Mount Washington Amerika

Sinabung Volkanı Endonezya

Endonezyada bulunan bu aktif volkan neredeyse her yıl patlıyor ve yaydığı gazlar nedeniyle çevresindeki yerleşim yerlerine bile ölüm saçıyor.

Sinabung Volkanı - Endonezya

Sinabung Volkanı – Endonezya

Yılan adası (lha da Queimada Grande) Brezilya

Brezilya hükümetince girişlerin yasaklandığı yılan adası adını hak ediyor. Zira 1 metrekarelik alan da ortalama 5 zehirli yılan düştüğü tahmin ediliyor.

Yılan adası (lha da Queimada Grande)

Yılan adası (lha da Queimada Grande)

Madidi Ulusal Parkı Bolivya

Dünyanın en ölümcül bakteri türlerine ev sahipliği yapıyor. Herhangi bir bitkiyle temas ile ya da ufak bir kesik, hayvan sokması, ısırması gibi durumlar ölümcül enfeksiyona neden olabiliyor.

Madidi Ulusal Parkı - Bolivya

Madidi Ulusal Parkı – Bolivya

Ölüm vadisi – Kamchatka, Russia

Dünyada ki ölüm vadisi ismini hak eden bir yerde Rusya da bulunuyor. Bu vadide havaya saçılan toksik gazlar bitki ve hayvanların hemen ölümüne insanların ise ölümcül rahatsızlıklara yakalanmasına neden oluyor.

Ölüm vadisi - Kamchatka, Russia

Ölüm vadisi – Kamchatka, Russia

Bikini Atoll – Marşal Adaları

Okyanusun içinde gözlerden ve dış dünyadan uzak cennet gibi ama birçok radyoaktif ve nükleer deney için ilk adres olarak belirlenmiş. Dolayısıyla bu ada artık yaşanılabilir bir ada değil. Kansere yakalanabileceğiniz kadar yüksek bir radyasyon seviyesi var.

Bikini Atoll - Marşal Adaları

Bikini Atoll – Marşal Adaları

Natron Gölü Tanzanya

Çevresine yaydığı çok güçlü hidrojen sülfür gazı ve gölün yüzeyindeki yoğun tuz tabakası ile bu göl insanlarda ya  çok büyük hasarlara neden olabiliyor ya da ölümüne neden oluyor.

Natron Gölü - Tanzanya

Natron Gölü – Tanzanya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir