Kapat

İnsan Ölümlerine En Çok Neden Olan 13 Hayvan Türü

Ölümcül Hayvanlar

Listemize hastalık bulaştırarak kitle ölümlere sebep olan, çeçe sinekleri, sivrisinekler veya dağ sıçanları gibi hayvanlar eklenmemiştir.

13. Leoparlar

Ortalama ağırlıkları 75 kg olan Leoparlar kendi ağırlıklarına yakın insanları kolaylıkla öldürebilirler. Yalnızlığı seven ve genelde gözlerden uzak insanlar ile karşılaşmaktan kaçınsalar da her yıl 15 kişi leoparlar tarafından öldürülmektedir.

12.İnekler

Çiftlik hayvanlarının başında gelen inekler genel olarak uysal mizaçlı hayvanlar olsalar da sinirlendiklerinde ya da agresifleştiklerin de ölümcül sonuçlara yol açan hayvanlardandır. Yılda ortalama 100 kişiye yakın insan da özellikle ineklerin beklenmedik tekmelerinden hayatını kaybetmektedir.

11. Köpek

Kurtlarla yakın akraba olan ve en çok beslenen evcil hayvanların başında gelen köpeklerde senede 175 kadar insan ölümüne neden olabilmektedirler.

10.Karıncalar

Asker karıncalar, binlercesi bir araya gelerek özellikle hareket kabiliyetini yitirmiş insanlara başta olmak üzere her yıl 200 civarında insanın ölümüne neden olurlar.

9. Aslan

Bir çoklarımızın insanların ölümüne neden olan hayvanlar listesinde ilk üçüne gireceğini düşündüğümüz aslanlar 250 kadar insanı avlamaktadırlar. Zira insanları besin olarak değerlendirmektedirler.

8. Zehirli Denizanası

En çok insan ölümüne sebep olan hayvanlar listesine denizlerde düşünüldüğünde köpek balıklarına 15 kat fark atmayı başaran zehirli deniz anaları yılda yaklaşık 300 kişinin canına mal olmaktadırlar.

7. Kaplan

Büyük kediler arasında leopar ve aslanı geride bırakıp 300 den fazla insan öldüren kaplanlarda son derece tehlikelidirler.

6. Bufalo 

1,5 tona yaklaşan ağırlıkları ve yabancılardan hoşlanmayan yapılarıyla yılda ortalama 400 insanı öldüre bilmektedirler.

5. Fil

Fillerde iri cüsseleri ile yanında duygusal yapıları ve yavru ve ailelerini aşırı korumacı yönleriyle 500 kişi rakamına ulaşabilmektedirler.

4. Timsah 

listemizin zirvesine yaklaşırken suların ve su kenarlarının patronlarından olan timsahın 2500 insanı öldürdüğü rakamı sizi şaşırtabilir.

3. Su Aygırı

Bir diğer ilginç rakamda 50 cm lik dişleriyle özellikle alanlarına girildiğinde gözleri dönen su aygırları ile ilgili. Zira 3000 gibi yıllık insan ölümüne sebep olmaktadırlar.

2. Zehirli Akrep

4000’li rakamlara zehirli akrep sokmaları da en çok insan ölümüne neden olan hayvan saldırılarındandır.

1. Kobra Yılanı 

Sadece Hindistan gelen yıllık 4000 kişinin ölümüne neden olan bu hayvanlar bütün yılan türleri düşünüldüğünde tam bir kıyım diyebileceğimiz  50000 den fazla ölümden sorumludurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir