Kapat

İnternet Bağlantısını Hızlandırmanın 11 Yolu

İnsanlar interneti her gün gerek evlerinde gerekse iş yerlerinde yoğun bir şekilde kullanıyor. Kuşkusuz çoğumuz, dosyaları ve sayfaları daha hızlı yüklemek için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır.

Viraliste olarak biz, yavaş internet bağlantınızı hızlandıracak çeşitli yöntemlerden bahsedeceğiz. Bugün bu yöntemleri memnuniyetle siz okurlarımızla başlıyoruz.

Mobil internet bağlantımı nasıl daha hızlı hale getirebilirim?

1. Cep telefonunun ön belleğini temizleyin

Ön bellek temizleme

Ön bellek dolduğunda, telefonunuzun tüm işlevleri internet bağlantınızda dahil olmak üzere yavaşlar. Bunu çözmek için, her uygulamayı manuel olarak temizleyebilir veya hepsini bir seferde kaldırmak için özel bir program indirebilirsiniz.

2. Gereksiz tüm uygulamaları kaldırın

Neredeyse hiç kullanmadığınız tüm uygulamalar, internet bağlantınızı önemli ölçüde yavaşlatabilir. İhtiyaç duymadığınız bir eklentiyi ana ekranınızdan kaldırmak doğru bir davranıştır. Arka plan modunda bile çalıştıklarında, önemli miktarda yavaşlamaya neden oluyorlar.

3. Tarayıcınızı salt metin moduna geçirin

Metin modu

Fotoğraflara bakmaya ihtiyacınız yoksa ve sadece yazılı belgelere ihtiyacınız varsa, tarayıcınızdaki metin moduna geçin ve resim yüklemelerini devre dışı bırakın. Bu şekilde internet sayfaları çok daha hızlı yüklenecektir.

4. Tarayıcılarınızı değiştirin

Mobil cihazınızda kullandığınız web tarayıcısı seçimi internet bağlantınızı da etkiliyor. Piyasada bir çok tarayıcı var ki, bazıları diğerlerinde daha hızlı çalışmaktadır.

5. Ağ ayarlarını kontrol edin

Ağ ayarları

Bunu yapmak için ayarlara gidin ve mobil ağ ayarlarını bulun. Menünün gerçek adı cihazdan cihaza değişiklik gösterebilir. Telefonunuzun doğru ağ türüne bağlı olduğundan ve yalnızca 2G veya 3G ile sınırlandırılmadığından emin olmanız gerekir. Dünyanın birçok alanı GSM/WCDMA/LTE şebekelerinde çalışır. Bu nedenle öncelikle bu bağlantı türlerini deneyin. Bu işe yaramazsa, bölgenizin neyi kullandığını öğrenin. Yapmanız gereken şey, en geniş bant ağ türünü etkinleştirmektir.

Bilgisayarınızdaki İnternet Bağlantınızı Hızlandırmak İçin Ne yapmalısınız?

6. Modeminiz için en doğru konumu seçin ve modem ile bilgisayar arasındaki mesafeyi en aza indirin

Modemin konumu

Zayıf Wi-Fi sinyali, zayıf internet bağlantısının en yaygın nedenlerinden biridir. Bunu düzeltmek için bilgisayarı ve modemi olabildiğince birbirine yakın yerleştirmeniz önerilir. Modem için evinizdeki en iyi yer bütün odalara aynı uzaklıkta olan bir yerdir. İdeal olan ise yüksek bir yerde konumlandırmaktır. Komşularınızın modemlerinden, güç kablolarından, kablosuz telefonlardan, bilgisayar kablolarından, mikrodalga fırınlardan, kameralardan ve halojen lambalardan uzak durduğundan emin olun. Bütün kablolar ve cihazlar, radyo sinyallerinin yavaşlamasına neden olur.

7. PC’nizde haftada en az bir kez antivirüs tarama programlarını çalıştırın

Virüsler, bilgisayarınızı yalnızca değerli bilgilerin sızdırılması tehdidine karşı savunmasız bırakmaz, aynı zamanda internet hızınıda yavaşlatır.

8. Ön belleği optimize edin

Tarayıcılar, ziyaret ettiğiniz siteleri bir sonraki seferde daha hızlı yükleyebilmek için depolar. Ancak, dolmuş ön bellek tarayıcı performansını olumsuz yönde etkileyebilir.

9. Gerekli olmayan güncelleştirmeleri devre dışı bırakın

Güncelleştirmeler

Özellikle program güncellemeleri, internet hızınızı oldukça yavaşlatır. Bu nedenle, kullanılmayan programların güncellemeleri her zaman devre dışı bırakılmalıdır.

10. Reklam yüklemelerini engelleyin

Reklam engelleme, istenmeyen reklamcılık bağlantılarını ve banner’ları gizlemekle ilgilidir. Sonuçta, bu tür veriler herhangi bir internet sayfasının yükleme hızının %70’ini kullanabilir. Bağlantı hızının önemli ölçüde yavaşlayacağı bir gerçektir. Çevrimiçi reklamlar, antivirüs programlarınızla veya özel programlarla devre dışı bırakılabilir.

11. Wi-Fi ağınızın şifre korumalı olduğundan emin olun

Bir internet bağlantısı wi-fi aracılığıyla dağıtılıyorsa hız, ağa bağlananlar arasında paylaştırılır. Dolayısıyla wi-fi ile bağlanan 20 kişi varsa ve maksimum bağlantı hızı saniyede 20 megabit ise, her bir kullanıcı yalnızca 1 megabit hıza sahip olabilecektir. Bunu önlemek için tek yapmanız gereken Wi-Fi ağınıza bir şifre koymaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir