Kapat

İstanbul 70 Yıl Sonra Sular Altında Kalacak!

İstanbul sular altında kalacak

Oldukça iddialı bir başlık olduğunun farkındayız ancak bilim adamlarına göre İstanbul başta olmak üzere Türkiye’den 5 şehir bundan 70 yıl sonra sular altında kalacak. Nedeni mi? Tabii ki tüm dünyadaki insan ve canlı yaşamını ciddi derecede tehdit etmeye başlayan Küresel Isınma! Bilim adamlarına göre, sularımız her zamankinden daha sıcak, denizlerimizde daha az balık var, mercan resiflerinin üçte biri yok olmuş durumda ve 2050 yılına kadar okyanuslarımızda balıktan daha fazla plastik olacak!

İnsanoğlunun doğaya bıraktığı atıklar nedeniyle her yıl sıcaklıklar artıyor. Sıcaklıkların artması ise doğanın dengesini koruyan buzulların hızla erimesine neden oluyor. Ve Dünyanın ısınması bu ivmeyle devam ederse yaklaşık olarak 2080 yılında başta Kuzey Avrupa’da yer alan Danimarka, Hollanda ve Belçika’nın tamamı olmak üzere birçok ülkede önemli bölgeler sular altında kalacak.

Küresel ısınmanın etkilerini araştıran bilim adamlarına göre, gezegenin ısısı geçtiğimiz yüzyılda yaklaşık olarak 0,5 derece yükseldi. 0,5 derecelik ısınma deniz suyu seviyesinin 20 cm yükselmesine neden oldu. Ancak içinde bulunduğumuz çağda karbon salımı katlanarak arttığı için ortalama sıcaklıklar çok daha yüksek oranda artış gösterdi. Buna göre ortalama sıcaklığın 2100 yılına kadar yaklaşık olarak 4 derece artması ve deniz suyu seviyesinin yaklaşık olarak 1,6 metre yükselmesi bekleniyor. Tüm buzullar eridiğinde ise deniz suyu seviyesi 80-100 metre arasında yükselecek.

Deniz suyu seviyesinin yükselmesinden etkilenecek birçok ülkeden biri olan Türkiye’de ise İstanbul, İzmit, Bursa, İzmir ve Trabzon gibi kıyı kesiminde bulunan şehirlerin, sular altında kalacak ilk bölgeler olacağı belirtiliyor.

Buzulların erimesiyle Dünya coğrafyasının nasıl değişeceğini aşağıdaki videoda görebilirsiniz.

Buzulların erimeye başladığı andan itibaren su seviyesinin 4.3 trilyon ton arttığı ve küresel su seviyesinin yükseldiği görülmüştür. Buzulların erimesinin en büyük nedeni küresel ısınmadır. Su seviyesinin yükselmesi insanlık için büyük tehdit arz ediyor. Gelecekte dünyanın sular altında kalabileceği söyleniyor. Mevsimlerin değişiklik göstermesi, bitki ve hayvanların populasyonlarındaki değişiklik ortaya konabilecek diğer sonuçlar arasında.

An itibariyle herhangi bir büyük tehlike söz konusu değil ancak süren araştırmalar durumun bu şekilde ilerlemeye devam etmesi halinde, 40-50 yıl gibi bir sürede büyük tehlikelerin bizleri beklediğini öne sürüyor.

Su seviyesinin yükselmesi ile suda ve su kıyında yaşayan canlıların doğal ortamı sekteye uğrayacak ve yaşam bu canlılar için çok daha zor bir hale gelecek.

Buzulların dünya için önemini ve hızla erimeye devam etmeleri halinde sonuçlarının ne olacağını aşağıdaki videoda görebilirsiniz;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir