Kapat

Kahvaltı En Önemli Öğündür. Bu Öğünü Neden Atlamamanız Gerektiğini Gösteren 7 Neden!

Kahvaltı günün en önemli öğünü olmasına rağmen kaçımız bunun farkındayız? Çoğumuz ya uykuya yenik düşeriz, ya da acele edip bu öğünü atlamayı tercih ederiz.
Yapılan çalışmalar sonucunda kahvaltı size sadece enerji vermekle kalmaz, aynı zamanda popüler inancın aksine kilo vermenize de yardımcı olur.
İşte burada neden kahvaltıyı atlamamanız gerektiğini gösteren nedenlerin bir listesini hazırladık. Önemli bir öğün olduğu için bu konuyu arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşın.

Kahvaltı

1. Kahvaltı, kilo vermenize yardımcı olur

Kahvaltı yapmak kilo almanızı önleyebilir. Tam tersi ise obeziteye davetiye çıkarmaktadır. Yapılan araştırmalar, yüksek proteinli bir kahvaltı ile güne başlayanlar genellikle gün boyunca daha az yemek istemişlerdir. Daha az abur cubur ve çok daha küçük bir akşam yemeği ile yetinebilmişlerdir.

2. Kahvaltı, bilişsel işlevlerinizi geliştirir

Kahvaltının hafızayı geliştirdiği kanıtlanmıştır. Kahvaltı ile başlayan çocuklar daha yüksek akademik performansa ve daha yüksek test sonuçlarına ulaşmışlardır. Kahvaltıdan alacağınız enerji, kansantrasyonunuzu ve zihinsel yeteneklerinizi geliştirir.

3. Kahvaltı, ruh halinizi geliştirir

Mutluluk

Sabah kahvaltısında alacağınız besin, sizi daha mutlu ve daha huzurlu hissettirecektir. Boş bir karınla çalışmak eğlenceli değildir.

4. Kahvaltı, bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Sağlıklı bir öğün olan kahvaltı ile güne başlayanlar hastalık risklerini azaltmış olurlar. Soğuk algınlığı ve gripten etkilenme ihtimalleri düşüktür. Hipoglisemi, hipotansiyon ve şeker hastalığı risklerinde de azalma tespit edilmiştir.

5. Kahvaltı, metabolizmayı harekete geçirir

Uyandıktan sonra yiyeceğiniz katı bir yemek, vücuttaki yağ yakma sürecini tetikler. Açığa çıkan enerji kilo kaybına yardımcı olur ve metabolizmayı sağlıklı ve verimli tutar.

6. Kahvaltı, atletik performansı arttırır

Egzersiz yapmak için ihtiyaç olan enerji, yediklerinizle doğrudan ilişkilidir. İhtiyacınız olan enerji için bir şeyler yemeniz yeterlidir. Kahvaltı, bunun için gerekli vitamin ve besin maddelerini size sağlar.

7. Kahvaltı, ailenizle olan ilişkinizi geliştirir

Kahvaltı

Kahvaltı yaparak, her sabah ailenizle kaliteli bir vakit geçirebilirsiniz. Sevdiklerinizle bu değerli anların tadını çıkarın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir