Kapat

Ciltteki Kahverengi Lekelerden Kurtulmak İçin Doğal Çözüm

kahverengi lekelerden kurtulmanın yolu

Kahverengi lekeler, yaşlılık lekeleri, koyu lekeler, güneş lekeleri, karaciğer lekeleri… Oluşma nedenleri farklı olsa da, görünüşte aynı olan bu lekelerin korkulacak bir etkisi yoktur. Ancak cilt görünümünü bozmaları istenmeyen bir durum oluşturmaktadır. Genellikle yüz, sırt, boyun, göğüs, omuzlar ve eller gibi bölgelerde görülürler. Kahverengi lekelerin başlıca nedenleri güneşe maruz kalma, yaşlanma ve genetiktir. Ayrıca yaşlandıkça çoğalmaları muhtemeldir. Kaçınılmaz yaşlanma sürecinin ilk işaretleri olduklarından, çoğu kişi tarafından “yaşlılık lekeleri” olarak da adlandırılırlar. Ancak bu lekelerden dolayı panik yapmanıza gerek yok. Bu istenmeyen lekelerden kurtulmak için basit bir doğal çözüm yolu bulunuyor. Bunu nasıl yapacağınızı bu yazımızda size sunuyoruz. İşte yalnızca iki malzeme kullanarak kahverengi lekelerden kurtulmanın yolu…

Başlamadan önce, kahverengi lekelerin nedenini anlamamız gerekiyor. Böylece onları oluşmadan önlemek için uygun bir yol bulabilirsiniz.

Ciltteki Kahverengi Lekeler Neden Oluşur?

Kahverengi lekelerin ortaya çıkmasının en büyük nedeni güneş ışığına ve UV ışınlarına yoğun şekilde maruz kalmaktır. Başta cilt olmak üzere vücudumuzun bazı bölgelerinde yer alan ve melanin adı verilen koyu renkli biyolojik pigment, ne kadar güneşe maruz kalırsak o kadar görünür hale gelir. Güneşte cildimizin kızarması ya da bronzlaşmasının sorumlusu melanin pigmentidir.

Bronzlaşma kaybolduğundan bile, uzun süre güneşe maruz kalan bölgelerde kahverengi lekeler görülebilir. Bunun nedeni bu alandaki melanin pigmentinin diğer bölgelere göre daha aktif olmasıdır.

Kahverengi Lekeler Sağlığa Zararlı mı?

Ciltteki her kahverengi lekenin sağlığınız için ölümcül tehlikeleri yoktur ancak bazı durumlarda ciddi sorunlara yol açabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken ve mutlaka doktor muayenesine ihtiyaç duyan noktalardan bazıları şunlardır:

  • Kahverengi lekelerin bazıları diğerlerinden daha koyu görünüyorsa.
  • Lekelerin çevresinde dikkat çekici sınırlar oluşmuşsa.
  • Lekeler büyüyor ya da değişim gösteriyorsa.
  • Lekeler kırmızı hale gelmeye başlıyor ve temasa karşı hassas hale geliyorsa.

Cildinizdeki değişimleri düzenlik olarak takip etmek, istenmeyen sonuçları önlemenin en iyi yoludur.

Kahverengi lekeler için doğal çözüm

Ciltteki Kahverengi Lekeler İçin Doğal Çözüm

Kahverengi lekelerden kurtulmak istiyorsanız, oldukça kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz bu karışım, cildinizde harikalar yaratacak. İhtiyacınız olan malzemeler ise yalnızca taze soğan ve organik elma sirkesi.

Soğan suyu değişime uğramış dokuları eski haline getirmek için yüzyıllardır kullanılan doğal bir çözümdür. Elması sirkesi ise ölü cilt katmanlarının yok edilmesinde etkilidir. Bu iki bileşen karışım haline geldiğinde ise cildinizin görünüşünü ve dokusunu iyileştirir.

Hazırlanışı:

  1. Soğanı ve yarım bardak organik elma sirkesini bir blendera koyun.
  2. Pürüzsüz bir macun haline gelene kadar karıştırın.
  3. Karışımı bir top pamuk ile doğrudan kahverengi lekelere uygulayın.
  4. Bunu 2-4 hafta boyunca her gün yapın.

Uygulama birkaç hafta içinde etkisini göstermeye başlayacaktır.

Kahverengi Lekeleri Önlemenin Bir Yolu Var mı?

Evet. Güneşe maruz kalma süresini sınırlandırarak ve güneşli havada dışarıya çıktığınız her gün (kış mevsimi de dahil) güneş kremi kullanarak, en önemlisi de tatilde şezlongda uzanmaktan uzak durarak kahverengi lekelerin oluşmasını önleyebilirsiniz.

“Ciltteki Kahverengi Lekelerden Kurtulmak İçin Doğal Çözüm” üzerine 1 yorum

  1. ankara istanbul taşıma says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir