Kapat

Kalp Krizini Tetikleyen 15 Durum

Son yıllarda kalp krizi geçiren ve bu sebeple hayatını kaybedenlerin sayısı hızla artmakta. Ayrıca kalp krizi sadece orta yaş ve üzeri yaşlılarda değil, aynı zamanda genç yaştaki bireyler arasında da yaygınlaşmaya başladı. Peki, bu beklenmedik ve aniden ortaya çıkan kalp krizlerini tetikleyen durumlar nelerdir?

Kalp krizini tetikleyen durumlar

Kalp Krizini Tetikleyen Durumlar

1. Uyku eksikliği

Düzenli olarak uyuyamıyorsanız huysuz ve yorgun hissedeceksiniz, bu durum kalp krizi riskinizi de artırabilir. Bir araştırmada, araştırmacılar genellikle gece 6 saatten az uyuyan kişilerin kalp krizi geçirme olasılıklarının iki kat daha fazla olduğunu tespit ettiler.

2. Migren ve baş ağrıları

Yapılan çalışmalar, migren ve baş ağrısı sorunu olan kişilerin kalp krizi geçirme ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Özellikle garip manzaralar, sesler veya baş ağrısı tutmadan önce başlayan hisler, kalp sorunları yaşayanlarda daha sık görülüyor.

3. Soğuk hava

Kış aylarında dışarıda olmak, atar damarlarınızın daralmasına neden olabilir, bu da kalpten kan alınmasının zorlaşmasına neden olur. Bu durumda kalbinizin vücudunuzu sıcak tutmak için daha fazla çalışması gerekir. Bu konuda endişeleriniz varsa, soğuk hava koşullarında akıllıca davranın ve kar küreme gibi ağır fiziksel aktivitelerden kaçının.

4. Hava kirliliği

Hava kirliliği seviyeleri yüksek olduğunda kalp krizi daha sık görülüyor. Düzenli olarak kirli hava soluyanların damar tıkanıklığı ve kalp rahatsızlığına yakalanma riski daha yüksektir. Sıkışık trafikte oturmak özellikle tehlikeli olabilir, çünkü egzoz dumanları ile birleşen öfke ya da hayal kırıklığı kalp krizi riskini artıyor.

5. Aşırı ve ağır yemek tüketmek

Aşırı ve ağır yemekler yediğinizde, vücudunuzdaki stres hormonu norepinefrin seviyeleriniz yükselir. Bu da, kan basıncınızı ve kalp atış hızınızı artırabilir ve bazı insanlarda kalp krizini tetikleyebilir. Çok yağlı yemekler aynı zamanda kanınızdaki bir miktar yağda birden bire ani bir sıçramaya neden olabilir ve bu da bazı kan damarlarına geçici olarak zarar verebilir.

6. Olumsuz veya olumlu güçlü duygular

Öfke, üzüntü ve stres kalp rahatsızlıklarının tetikleyicileri olarak bilinir, ancak sevindirici olaylar da bazen de kalp krizine neden olabilir. Sürpriz doğum günü partisi, düğün veya torun doğumuyla birlikte gelen duyguların türüne göre kalp krizini tetikleyebilir.

7. Ani veya yoğun egzersiz

Düzenli egzersiz ve spor kalbinizi uzun vadede koruyacaktır, ancak çok fazla şey yapmak tehlikeli olabilir. Kalp krizinin yaklaşık % 6’sı aşırı fiziksel efor sonrası tetiklenir. Ve muhtemelen bu egzersizin stresin hafifletilmesi için iyi bir yol olduğunu duymuş olsanız da, öfkeli veya üzgün olduğunuzda egzersizi aşırıya yapmamanız özellikle önem taşır.

8. Grip

Bağışıklık sistemi virüsle savaştığında, kalbe ve arterlere zarar verebilecek iltihaba neden olabilir. Bir çalışmada, solunum yolu enfeksiyonu olan kişilerde kalp krizi olma ihtimali iki kat daha yüksek olduğu görülmüş. Fakat birkaç hafta enfeksiyondan kurtulduktan sonra risk düzeyi normale döndü. Grip salgınlarında kalp krizi oranları da yükselmekte.

9. Astım

Bir akciğer hastalığınız varsa, kalp krizi geçirme şansınız yaklaşık % 70 artar. Kontrol altında tutmak için ilaç kullansanız bile, riskiniz normalden yüksektir.

10. Sabahları ilk uyandığınızda

Sabahları kalp krizi daha sık görülür. Beyniniz, uyanmanıza yardımcı olmak için vücudunuzun hormonlarını harekete geçirir ve kalbinizin yükü biraz daha artar.

11. Felaketler, terör saldırıları vb.

Yapılan araştırmalar kalp krizi oranlarının depremler veya terörist saldırılar gibi büyük felaketlerin ardından arttığını gösteriyor.  Bununla birlikte, birkaç yıl sonrasına kadar bu durumların etkileri süre geliyor. Bu tür durumlardan kaçınamayabilirsiniz, ancak yeterince dinlenip egzersiz yapmaya özen gösterin gibi daha sonra stresinizi yönetmek için şeyler yapabilirsiniz.

12. Seks

Aşırı efor ve heyecanlı durumlar gibi, cinsel aktivite kalp krizi riski tetikleyicisi olabilir.

13. Seyirci sporları

Olumlu ya da olumsuz duyguları tetikleyici, aşırı heyecana neden olan spor karşılaşmalarını izlemek de kalp krizi nedenleri arasında yer alıyor. Almanya’daki kalp krizi vakaları, 2006 Dünya Kupası futbol karşılaşmaları sırasında hız kazanmış.

14. Alkol

Günde bir bardak içkinin kalp hastalığına karşı korunmaya yardımcı gibi görünüyor, ancak ağır içki tam tersi olabilir. Zamanla, kan basıncınızı artırabilir, bazı kötü kolesterol düzeylerini artırabilir ve kilo alımına gidebilirsiniz akabinde bunların hepsi kalbinize zarar verebilir. Kısa vadede ise: Bir çalışmaya göre aşırı içki içmekle geçen tek bir gece önümüzdeki hafta kalp krizi riskini artırabilir.

15. Kahve

Tıpkı alkol gibi, kahvenin de artıları ve eksileri vardır. Kafein kan basıncınızı kısa bir süre yükseltir. Kalbinizle ilgili başka nedenlerle risk altındaysanız kahveye de dikkat etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir