Kapat

Kalp Krizinin Herkesin Bilmesi Gereken En Önemli 10 Belirtisi

kalp krizinin en önemli belirtileri

Kalp krizi hem erkek hem de kadınlar için önde gelen ölüm nedenleri arasındadır ve dünya genelindeki ölümlerin %40’ından sorumludur. Bu oran tüm kanser türlerinin neden olduğu ölümlerin oranından yüksektir. Her yıl birçok insanın kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetmesinin en önemli nedeni ise kalp krizi belirtileri konusunda bilgi sahibi olunmamasıdır.

Kalp krizinde çoğu belirti her zaman belirgin bir şekilde görülmez ve kişiden kişiye göre değişilik gösterir. Hastalar çoğu zaman kalp krizi belirtilerini hazımsızlık, yorgunluk ya da stresle karıştırdıkları için, tıbbi yardım alma konusunda geç kalırlar. Özellikle kolesterol yüksekliği, obezite, yüksek tansiyon ve diyabet rahatsızlıkları olan ve sigara kullanan 65 yaşın üzerindeki kişiler kalp krizi belirtileri konusunda bilgi sahibi olmalılardır.

Kalp krizi riskini azaltmak için tansiyonu uygun seviyede tutmak, kolesterolü düşürmek, sigarayı bırakmak ve sağlıklı bir kiloya sahip olmak gerekmektedir.

Kalp krizinin temel belirtilerini bilirseniz, tıbbi yardım alma konusunda zaman kaybetmez ve dolayısıyla hayatınızı kurtarmış olursunuz. Şimdi gelin kalp krizinin en önemli belirtilerine birlikte göz atalım.

kalp krizinin en önemli belirtileri

Kalp Krizinin En Önemli Belirtileri

1. Kaygı

Kaygı, nahoş bir iç karışıklık hali ile bağlantılı, bazen artan bazen azalan bir duygudur. Bazı insanlar yoğun kaygı ve ölüm korkusu hissederler. Stres ve yorgunluk nedeniyle de ortaya çıkabilen kaygı, her zaman kalp krizi belirtisi olmayabilir.

2. Göğüs Ağrısı

Çoğu kalp krizinde görülen ilk belirti göğsün merkezinde ve sol tarafında hissedilen ağrıdır. Bazı kişiler mide ekşimesi, hazımsızlık, kol ya da bel ağrısı da yaşayabilir. Rahatsızlık genellikle birkaç dakikadan fazla sürer ve sık sık tekrarlar.

3. Öksürme

Hırıltılı nefes alma ya da öksürme, akciğerde sıvı yetmezliği nedeniyle meydana gelen kalp yetmezliğinin belirtisi olabilir. Akciğerde sıvı birikmesi, kalp yetmezliğinde sık görülen bir durumdur.

4. Baş Dönmesi

Duyarsızlık sersemleme veya dengesiz olma duygusudur ve gözler ve kulakları etkileyerek bayılmaya neden olabilir. Bazı durumlarda baş dönmesi veya bilinç kaybı potansiyel olarak kalp ritminin tehlikeli bir anormalliğine işaret edebilir. Kalp krizi, baş dönmesi ve bilinç kaybına neden olabilir.

5. Tükenmişlik

Yorgunluk ve tükenmişlik, tüm kalp krizi vakalarının %80’inde görülen en yaygın belirtilerden birisidir. Sürekli olarak alışılmadık bir yorgunluk hissetmek ve günlük aktiviteleri yaparken zorlanmak kalp yetmezliği belirtisi olabilir.

6. Mide Bulantısı ve Kusma

Nefes darlığı, mide bulantısı ve kusma kalp krizi belirtileri arasında yer almaktadır. Mide bulantısı kısa veya uzun sürebilir. Midenizle ilgili bir sorununuz yoksa bu belirtilere dikkat etmeli ve tıbbı yardım almalısınız.

7. Yüksek Kalp Atış Hızı

Alışılmadık nabız ve kalp çarpıntıları, özellikle güçsüzlük, baş dönmesi ve nefes darlığı gibi diğer belirtiler eşliğinde tehlikeli olabilir.

8. Nefes Darlığı

Herhangi bir aktivite sırasında, dinlenirken veya uyurken ortaya çıkan nefes darlığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu tatsız durum aynı zamanda “dispne” olarak da adlandırılır. Nefes darlığı belirgin bir sebep olmadan aniden ortaya çıkarsa veya diğer olası kalp krizi belirtileri eşlik ediyorsa derhal tıbbi yardım istemek gerekmektedir.

9. Soğuk Terleme

Soğuk terleme kalp krizi belirtileri arasında en belirgin olanıdır ve son derece tehlikelidir. Aniden çok fazla soğuk terleme yaşamaya başlayan birinin derhal tıbbı yardım istemesi gerekir.

10. Aşırı Sıvı Oluşumu

Vücut dokularında aşırı sıvı birikmesi ayaklarda, ayak bileklerinde, bacaklarda veya karında şişme yaratabilir. Bu durum kalp krizinin bir belirtisi olabilir. Özellikle daha önce bahsettiğimiz diğer belirtilerle birlikte ortaya çıktığında dikkat edilmelidir. Şişme endişeye neden olsa da çoğu durumda kendi başına ciddi bir durum değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.