Kapat

Kalp Sağlığına İyi Gelen 4 Kuruyemiş

kalp sağlığına faydalı kuruyemişler

Kuruyemişler lezzetli ve yemesi zevkli yiyecekler olmalarının yanı sıra, aynı zamanda kalp sağlığı, göz sağlığı ve daha birçok konuda faydaları olan yiyeceklerdir. Özel bir üniversitenin yaptığı çalışma, düzenli kuruyemiş tüketen kadınların diğer kadınlara göre daha az kilolu olduğunu ve daha fazla lif, E vitamini, kalsiyum, magnezyum ve potasyuma sahip olduklarını gösteriyor. Kuruyemişler aynı zamanda kolesterol seviyesinin de olması gereken düzeyde tutulmasına yardımcı oluyorlar. Peki, en faydalı kuruyemişler hangileri?

#1. Cevizin Kalp Sağlığına Faydaları

Harvard Üniversitesi’nin 2009 yılında yaptığı analizler cevizin kilo aldırmadığı gibi, kolesterol seviyesini de dengelediğini gösteriyor. Ceviz kalp için koruyucu kalkan görevi yapan omega-3 yağ asitlerini bol miktarda içerdiği için kolesterol seviyesine olumlu yönde etki ediyor.

7 adet ceviz; 190 kalori, 2.5 gram omega-3 yaş asidi, 4 gram protein, 2 gram lif içeriyor.

#2. Bademin Kalp Sağlığına Faydaları

Günde 23 adet badem günlük E vitamini ihtiyacının 1/3’ünü karşılıyor ve E vitaminleri içerdiği hücre zarları ile vücudu serbest radikallere karşı koruyor.

23 badem; 160 kalori, günlük magnezyum ihtiyacının %20’sini, E vitamini ihtiyacının %33’ünü, 6 gram protein ve 3 gram lif içerir.

#3. Antep Fıstığının Kalp Sağlığına Faydaları

Bu yeşil kuruyemiş, gözün lens yapısında bulunan tek karoteinler olan lutein ve zeaksantin içermesinden dolayı göz sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Araştırmalar düzenli olarak Antep fıstığı tüketen ve 65 yaş üstündeki kişilerin, diğer kişilere göre daha az göz problemi yaşadıklarını gösteriyor.

#4. Fındığın Kalp Sağlığına Faydaları

Hücrelerin yenilenmesi için gerekli olan B vitaminini bol miktarda içeren fındık, Alzheimer, kalp hastalıkları, kanser ve doğum eksikliklerine karşı oldukça yararlı bir besin. Fındık aynı zamanda, kan damarlarını rahatlatan, kan basıncını düzenleyen ve büyüme hormonlarını harekete geçiren bir amino asit olan arjinin içerir.

“Kalp Sağlığına İyi Gelen 4 Kuruyemiş” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir