Kapat

Çağın Vebası Kanserden Korunmak İçin 10 Basit Yol

Kanserden Korunmanın Yolları

Kanser, DNA yapısı bozulmuş hücrelerin kontrolsüz biçimde çoğalması olarak açıklanabilir. Vücudumuzdaki her hücrenin yaşamımız boyunca belli sayıda bölünebilme yeteneği vardır. Bu yeteneklerini doku ve organ hasarlarının onarılmasında kullanırlar. Yani sağlıklı hücreler hangi şartlarda bölünmeleri gerektiğini bilen hücrelerdir. Kanser hücreleri ise bunun tam tersi, zamansız ve sürekli bölünüp çoğalırlar. Bunun sonucu olarak tümörler oluşmaktadır.

Büyüyen her tümör, vücudun diğer sağlıklı noktalarını sıkıştırmakta ve hatta içlerine sızarak o noktaları da işlevsiz hale getirmektedir. Tümörler den kopan kanser hücreleri kan ve lenf sitemi aracılığıyla vücudun en uç noktalarına kadar rahatlıkla ulaşabilmekte ve buralarda da yeni tümörler oluşturmaktadır. Bu döngü bu şekil de süreklilik arz etmektedir. Bu şekilde yayılmaya tıp dilinde “metastaz” adı verilmektedir. Günümüzde gelişen teknoloji ve değişen yaşam şartları nedeniyle kanser vakaları sürekli artmaktadır. Adını duyduğumuz yada duymadığımız onlarca kanser çeşidi bulunmaktadır. Tedavisi tamamen doktorlara ait bir konu olsa da kanserden korunma yolları konusunda çeşitli kaynaklardan alıntı yaparak hazırladığımız bu yazımız, bağışıklık sistemimizin nasıl güçlü tutabileceğiniz konusunda sizlere yardımcı olabilmesi hedefiyle hazırlanmıştır.

Kanserden korunmanın yolları

Kanserden Korunmanın Yolları

1- Güneş ışınlarından mümkün olduğunca kaçının

Güneş ışınlarının dik olarak geldiği öğle saatlerinde güneş ışığına maruz kalmamaya özen gösterin. Uygun faktör derecelerine sahip güneş kremi kullanın. Vücudunuzda var olan benler de büyüme olursa bir doktora danışın. Bu şekil de cilt kanserine karşı önleminizi almış olacaksınız.

2-  Çevre kirliliği ile mücadele edin

Yer altından çıkardığımız ve kullandığımız madenlerin atıkları gerekli önlemler alınarak yok edilmelidir. Bu zararlı atıklardan kaynaklanacak stratosferik ozon’un azalması sonucu güneş ışınlarının zararları her geçen gün daha da artacaktır.

3-  Sigaradan uzak durun

Sadece içmekten bahsetmiyoruz, içilen ortamdan da kaçın. Eğer içiyorsanız da yavaş yavaş bırakacağım prensibi ile değil hemen bırakacağım düşüncesiyle hareket edin. Günümüz de kanser vakalarından kaynaklı ölümlerin %30’unun tütün ürünlerinden kaynaklandığı her zaman aklınızın bir köşesinde tutun.

4- Doğru beslenin

Doğru beslenme vücut direncinin artmasında size ciddi anlamda fayda sağlayacaktır. Az yağlı, sebze ve lifli besin alımı tercihiniz olmalıdır. Sporu hayatınızdan eksik etmeyin. Sürekli kırmızı et yerine balık, tavuk, hindi eti yemeyi de ihmal etmeyin.

5- Alkolden uzak durun ve karaciğer kanseri riskini azaltın

6- Sebze ve meyveleri iyi yıkayın

Sebze ağırlıklı beslenin dedik, fakat en büyük risk; tarım ilaçlarıyla bezenmiş bu besin maddelerinin uygun şekilde yıkanmamasıdır. Bu işin temelindeki hata tarım ilaçlarının üreticiler tarafından bilinçsiz kullanılmasıdır. Aslın da alınması gereken önlemler de bu aşama da başlamalıdır.

7-  Aşırı kilo almaktan kaçının

Etkisi sadece şişmanlamak olmayacaktır, hareketsizlik sonucu vücut direncinde ki azalış sizi zayıf düşürecektir. Yapılan araştırmalara göre, meme, rahim, bağırsak, yemek borusu ve böbrek kanserlerinde şişmanlığın etkisinin olduğu tespit edilmiştir.

8-  Kızartmadan uzak durun

Özellikle defalarca kullanılmış yağdan yapılan kızartmalara hiç dokunmayın. Rafine besin maddeleri yerine lif açısından zengin ürünleri tercih edin.

9-  Tuz kullanımını azaltın

Tuzdan kaçınmak mide yüzeyinin bozulmamasına ve kanserojen maddelere ortam sağlayamaması açısından çok önemlidir.

10-  Fast food’u hayatınızdan çıkartın

Yüksek ısı da pişirilen ve karbonhidrat açısından zengin ürünlerden (hazır gıdalar, katkılı konserveler, pişmiş et içerikli fast food) kaçının.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir