Kapat

Kaybedilen Enerjiyi Geri Kazanmanın 10 Yolu

kaybedilen enerjiyi geri kazanmanın yolları

Uyuşukluk ve sürekli yorgunluk birbirini tamamlayıcı nitelikte problemlerdir. Hemen hemen herkes hayatının bir döneminde bu ruh ve beden hallerini yaşamıştır. Uyuşukluğun başlıca sebepleri; sıkıntı, vücut yorgunluğu, monoton ofis işleri, sıkıcı ve kasvetli bir çalışma ortamı, aşırı alkol tüketimi, zamansız ve aralıklı uyku, kafeinli içeceklerin fazla tüketimi ve yanlış beslenme alışkanlıklarıdır. Eğer bu saydığımız aktivitelerle içli dışlıysanız, uyuşuk bir insan olmanız ve belirli bir işe ya da göreve odaklanamamanız oldukça normaldir. Uyuşuklukla mücadele etmemeniz halinde zihinsel ve fiziksel bir stres sizi rutin faaliyetlerinizi dahi yapmaktan alıkoyacaktır. İşte sizin için hazırladığımız size enerjinizi geri kazandıracak faaliyetler.

1- Düzenli Egzersiz Yapın

Vücudumuzu zinde tutmamız için düzenli egzersiz yapmak çok önemlidir. Bu egzersizler aerobik, esnetici hareketler, koşu, yürüyüş, yoga ve benzeri sizi rahatlatıp kan dolaşımınızı daha aktif hale getirecektir. Düzenli egzersiz yapan bir insan, kalp ve akciğerler için gerekli olan taze oksijene ulaşabilecek olup aynı zamanda sağlıklı bir ömür için büyük bir adım atmış olacaktır. Yapılan egzersizler bizi toksinlerden arındırarak üzerimizdeki uyuşukluğunda geçmesinde büyük etki gösterecektir.

2- Doğru Beslenin

Uyuşukluk ve yorgunluktan kurtulmak için öğün atlamamalı ve meyve, tahıl, yumurta, salata, yeşil sebzeler, süt gibi gıda depolarının tüketimini unutmamalıyız. Sağlıklı gıda alımı için hazır gıdalardan ve fast food diye tabir ettiğimiz bize yararından çok zararı olan beslenme şekillerinden elimizden geldiğince uzak durmaya çalışmalıyız.

3- Bol Sıvı Tüketin

Vücudumuzun kaybettiği sıvıyı uygun zamanlarda ve uygun miktarda geri vücudumuza kazandırarak zinde kalabilir ve uyuşuklukla bir nebzede olsa mücadele edebiliriz. Bol su tüketiminin faydaları oldukça fazla. Yetişkin bir insanın vücudunun yüzde 60′ ı sudur. Böyle olduğunu bildiğimiz halde vücudumuzu susuz bırakırsak yalnızca yorgunluk değil birçok problemle karşı karşıya gelebiliriz.

4- Yeterli Ve Düzenli Uyuyun

Uyku vücudun kendini yenilemesi ve dinlenmesi için olmazsa olmazdır. Düzenli bir uyku, bizi aşırı stres oluşumundan alıkoyar ve sürekli yorgunluk ve uyuşukluk gibi ruh hallerini düzenlememize yardımcı olur.

5- Aşırı Alkolden Uzak Durun

Aşırı alkol tüketimi yorgunluğu ve uyuşukluğu tetikleyen en önemli faktörlerdendir. Alkolü sıkca tercih etmek yerine su ya da taze sıkılmış meyve sularını tercih edebilirsiniz.

6- Aşırı Kafeinden Uzak Durun

Ne zaman yoğun bir iş temposuna girsek ve biraz uykudan uzak kalmak istesek bunu kahve içerek yapmaya çalışırız. Kafein içeren içecekler bizi bir anlık uyanık tutmayı başarabilse de daha sonra birçok olumsuz etki gösterebilir. Yorgunluktan ve uyuşukluktan kurtulmak için kafeine ara vermelisiniz.

7- İyi Bir Kitap Okuyun

İyi bir kitap zihninizi rahatlatır, gerginliğinizi alır, öfkenizi düzenler ve kitabın türüne göre sizi neşelendirebilir. Ayrıca uyumadan önce okunan bir kitabın sizin uyumanızı rahatlatacağı ve zinde uyanmanızı sağlayacağı herkes tarafından bilinen bir durumdur. Kitap okurken kendinizi kaptırmanız durumunda, yaşamın yorucu ve sıkıcı temposundan sizi başka dünyalara alıp götüreceği için uyuşukluğunuzdan kurtulmanıza önemli katkısı olacaktır.

8- Komedi Ve Mizaha Yönelin

Yorgunluk ve uyuşukluğu yenmenin bir başka yolu da mizahtır. Biraz gülmek sizin taze ve canlı hissetmenizi sağlayacaktır. İyi bir komedyen tarafından yapılan bir gösteri ya da bir komedi filmi sizin daha renkli düşünmenizi ve bunalım dolu ruh halinizden kurtulmanıza katkı sağlayacaktır.

9- Düşüncelerinizi Yazıya Aktarın

Yazmak uyuşukluk hissini en aza indiren faaliyetlerden bir diğeridir. Zihnen bitkin ve uyuşuk hissettiğiniz bir dönemde elinize bir kağıt kalem alarak yada bilgisayarınızdan bir yazı metni açarak o anki duygu ve düşüncelerinizi yazıya aktarabilirsiniz. Eğer yeteneğinizin olduğuna inanıyorsanız; hikaye, kısa öykü, blog, makale gibi alanlara yönelebilirsiniz.

10- Sosyalleşin

Günümüz dünyasında sosyalleşmek bizim zinde kalmamızı ve uyuşukluktan bir nebze kurtulmamızı sağlayacak önemli etkenlerden biridir. Sürekli dört duvar arasında kalmak psikolojik sorunlar ve yorgunluk hissi yaşamanıza sebep olacaktır. Tanıdıklarımızla, akrabalarımızla ya da bir arkadaşımızla buluşup bir şeyler içmek ve aklımızdaki, içimizdeki düşünceleri karşımızdaki insanla paylaşmak bizi fazlasıyla rahatlatacaktır. Araştırmalar sosyal insanların daha pratik ve mutlu zihin yapılarına sahip olduklarını gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir