Kapat

Kilo Vermek İçin Yemeniz Gereken 8 Gıda (Ve Uzak Durmanız Gereken 6 Gıda)

tavuk ve kırmızı sivri biber

Doğru gıdaları birleştirmek yalnızca yemeklerin daha lezzetli olmasına değil, aynı zamanda kilo sağlıklı kilo vermenize de yardımcı olur. Çeşitli çalışmalar, belirli gıdaların birleşimlerinin sindirimi kolaylaştırdığını, daha fazla enerji verdiğini ve kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

ViraListe olarak sizi sağlıklı tutacak ve kilo vermenize yardımcı olacak 8 gıda kombinasyonunu ve uzak durmanız gereken 6 gıda kombinasyonunu derledik.

1. Sebzeler + haşlanmış yumurta

sebzeler ve haşlanmış yumurta

Bir araştırmaya göre yumurta, kilo vermeye yardımcı olan, kansere ve görme kaybına karşı koruyan ve cildi besleyen karotenoidlerin (sebzelere renk veren pigmentler) emilimine yardımcı olmaktadır. Bir dahaki sefere salatanıza haşlanmış yumurta eklemeyi düşünün

2. Ton balığı + zencefil

ton balığı ve zencefil

Zencefil gastrik boşalmayı hızlandırır ve iltihaplanmaya neden olan enzimleri bloke eder. Ton balığı ise karın bölgesinde yağ depolanmasını önleyen bir Omega-3 yağ asidi türü içerir. Fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız bu mükemmel kombinasyonu denemeyi düşünün.

3. Ispanak + avokado yağı

ıspanak ve avokado yağı

Bu iki süper besin, iştahınızı bastırmak için yeni favorileriniz olacak! B ve E vitaminleri ile potasyum açısından zengin olan avokado yağı, aynı zamanda kolesterol düzeyini iyileştirmeye de yardımcı olur. Kalorisi çok düşük olan ıspanak ise toklu hissini artırmaktadır.

4. Mısır + baklagiller

Mısır ve baklagiller

Bir çalışmaya göre, kilo vermek için uygulanan ve haftada bir kez baklagil türleri bir diyet, aynı kalorili fakat bakır içermeyen bir diyetten daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Diyete mısır ilave etmek ise, içerdiği nişasta sayesinde kalori ve glukozun çoğunu almamasını sağladığı için zayıflama etkisini artırmaktadır.

5. Kavun + kara üzüm

kavun ve kara üzüm

Kavun, vücutta sıvı toplanmasını önlemeye yardımcı olan doğal bir idrar söktürücüdür. Üzüm ise yağ birikimini azaltmaya yardımcı olan bir antioksidan içerir. Vücudun şişmesini önlemek için ideal bir kombinasyondur.

6. Tavuk + kırmızı sivri biber (Arnavut biberi)

tavuk ve kırmızı sivri biber

Tavuk, protein açısından zengin bir gıda olduğu için daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur ve daha az yemenizi sağlar. Kırmızı sivri biber ise iştahınızı bastırırken, yağ yakmayı hızlandırır.

7. Patates + biber

patates ve biber

Bir araştırmada patatesin tahıllardan daha doyurucu olduğu tespit edilmiştir. Buna ek olarak, potasyum açısından zengindir. Kilo vermek istiyorsanız haşlanmış veya az yağda kavrulmuş olarak tüketebilirsiniz. Yeni yağ hücrelerinin oluşumunu önleyen biberi de patatese ilave edebilirsiniz.

8. Kahve + tarçın

kahve ve tarçın

Tarçın, karın bölgesinde oluşan yağlanmayı azaltan güçlü antioksidanlar içerir. Fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız, güne bir fincan lezzetli tarçınlı kahve ile başlamaktan daha güzel bir şey yoktur.

Artık hangi gıda kombinasyonlarının kilo vermeye yardımcı olduğunu bildiğinize göre, hangi gıda kombinasyonlarından uzak durmanız gerektiğine değinebiliriz.

  • Proteinler ve karbonhidratlar. Örn: Hamburger.
  • Pastırma, sucuk, salam, sosis ve yumurta gibi iki farklı protein türü.
  • Tavuk ve makarna gibi protein ve nişasta içeren gıdalar.
  • Patates ve ketçap gibi nişasta ve şeker içeren gıdalar.
  • Dondurma ve hamur işleri gibi şeker ve yağ içeren gıdalar.
  • Meyveler ve şeker içeren dondurma gibi diğer gıda türleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir