Kapat

Kilo Vermeyi Engelleyen 4 Önemli Neden

Kaslı Kadın

Yediğinize içtiğinize dikkat ediyorsunuz, karbonhidrat tüketiminizi kontrol altına aldınız ve düzenli bir şekilde egzersiz yapıyorsunuz. Ancak tüm bunlara rağmen hala istediğiniz şekilde veremiyorsunuz. Sürekli olarak kendinize “Neden kilo veremiyorum?” diye soranlar arasında yer alıyorsanız, gözden kaçırdığınızı düşündüğümüz bazı nedenler olabilir. Kilo verememe nedenlerini öğrenmek için okumaya devam edin.

Kilo vermeyi engelleyen nedenler

Neden Kilo Veremiyorum?

1. Yeterince kaslı bir vücuda sahip olmamak

Ne kadar kaslıysanız, o kadar kalori yakarsınız. Kas dokuları gün boyunca yürürken, bir şeyler okurken ya da uyurken kalori yakar.

Erkeklerin kadınlardan daha hızlı kalori yakmasının nedeni kadınlara göre daha fazla kasa sahip olmalarıdır.

Yapılması gereken: Ağırlık kaldırma egzersizleri yapmaya başlayın. Bu egzersizler vücudunuzdaki kas miktarını günden güne, haftadan haftaya artıracak ve aldığınız kalorileri daha hızlı yakmanızı sağlayacak.

2. Genleriniz: Armut Dibine Düşer!

Anne ve babanız şişman ise sizin de şişman olma ihtimaliniz yüksektir.

Yapılması gereken: Bu durum sizin kaderiniz değil. Yalnızca fazla kilo ile mücadelede %10 ile %50 arasında daha fazla çaba göstermeniz yeterli.

Uzmanlar fazla kilolu olan kişilerin, kilolarından %5-%10 oranında vermelerinin bile yüksek tansiyon, şeker ve kalp hastalıkları riskini düşürebileceğini belirtiyor.

3. Yaşlanmak

Yaşlanmanın vücut üzerindeki en büyük etkisi metabolizmanın yavaşlamasıdır. Buna birde trafikte, iş yerinde ve bilgisayar başında geçirilen hareketsiz zamanlar eklenince, vücudumuzdaki kas miktarının azalması ve hızlı bir şekilde kilo almak kaçınılmaz oluyor. Ancak bu baş edilemeyecek bir durum değil.

Yapılması gereken: Günde bir saatinizi yürüyüş ya da yoga yaparak geçirin. Peki geri kalan 23 saatte ne yapmalısınız?

Evde iken televizyon izlemek yerine hareketli işlerle meşgul olun, sürekli araba ile gittiğiniz kısa mesafe yerlere yürüyerek gidin veya size yakın bir yerde oturan arkadaşınızla telefonda konuşmak yerine onu ziyaret edip, birlikte hareketli bir şeyler yapın.

Araştırmalar zayıf kişilerin, şişman kişilere göre daha fazla hareketli yaşamı olduğunu gösteriyor.

4. Kullandığınız ilaçlar

Şeker, depresyon, yüksek tansiyon ya da enfeksiyonlar için kullandığınız ilaçlar, kilo kontrolüne olumsuz etkileri olan ilaçlardır. Bu ilaçlardan bazıları sizde sürekli açlık hissi uyandırırken bazıları da aldığınız kiloların vücutta tutulmasına neden olur.

Yapılması gereken: Doktorunuza kullandığınız ilaçların bu tür etkileri olup olmayacağını danışın. Eğer olacağı düşünülüyorsa etkileri daha az ilaçlar önermesini isteyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir