Kapat

Köpekler Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 10 Şaşırtıcı Gerçek

köpekler hakkında ilginç gerçekler

Köpekler dünyada en çok sevilen evcil hayvanlardır. Bugün dünyada 525 milyondan fazla köpek bulunduğu tahmin ediliyor. İşte çok sevilen arkadaşlarımız hakkında bazı şaşırtıcı gerçekler.

1. Köpekler en az 14.000 yıldır insanlarla birlikte yaşıyorlar.

Köpeklerin ilk kez ne zaman evcilleştirildiği tarihçiler arasında tartışmalı bir konudur. İlk köpeklerin evcilleştirilmiş kurtlar olduğuna inanılmaktadır. Almanya’da köpeği ile birlikte gömülmüş, 14.000 yıllık olduğu ortaya çıkarılan bir insan kalıntısı bulunmuştur. Daha önceki araştırmalarda ise Çin’de, M.Ö. 7000-5.800 yılları arasından kalma köpek kalıntılarına rastlanmıştır.

Köpekler ne zaman evcilleştirilmiştir

Cezayir’deki Tassili N’Ajjer sıradağlarında bulunan tarih öncesi kaya resimleri

2. Köpekler tarih boyunca saygı görmüştür.

Eski Mısır’da ölen köpeğin arkasından ailenin bir üyesi gibi yas tutulurdu. Hatta köpeğin sahipleri üzüntülerinin işareti olarak kaşlarını tıraş ediyorlardı. Antik Çin’de ise köpeklerin cennetten gelen bir hediye olduğuna inanılıyordu. Kanları kutsal kabul edilir, yemin belgeleri köpeklerin kanıyla yazılırdı.

3. Bir köpeğin yüzü onun ömrünü belirleyebilir.

Keskin ve sivri yüzleri olan köpek türleri, Bulldog ve Pug gibi düz yüzlü köpeklere göre daha uzun yaşarlar. Köpeğin yüzünü daha da düzleştirmek için yapılan müdahaleler, cilt, göz ve solunum problemleri ve ısıyı tolere etme yeteneğini de içeren çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bir köpeğin burnu ne kadar uzun olursa, vücut ısısını dengeleme yeteneği de o kadar fazla olur.

köpeklerin yüzleri ömürlerini belirleyebilir

Pug türü köpek

4. Bazı insan gıdaları köpekler için zehirli olabilir

Köpeklere küçük miktarlarda olsa bile birçok insan gıdası vermekten kaçınılmalıdır. Örneğin üzüm ve kuru üzüm köpeklerde böbrek yetmezliğine neden olan bilinmeyen bir madde içerir. Macadamia fıstığı, bir köpeğin sinir sistemine zarar verebilir. Soğan ve sarımsak kırmızı kan hücrelerine zarar verebilir. Ayrıca çikolata, avokado, alkol ve kafeinli içeren gıdalar köpekler için ölümcül olabilir.

5. Köpekler, koku alma konusunda insanlara göre 10.000 ila 100.000 kat arası daha iyidir.

Bu durumu basit bir örnekle açıklamak gerekirse; insan bir bardak suyun içindeki bir küp şekeri bulabilirken, köpek olimpik bir havuzun içindeki bir küp şekeri bulabilir şeklinde ifade edebiliriz.

Bazı köpeklerin 12 metreye kadar suyun altındaki ceset kokusunu ve doğal gaz rezervini tespit ettiği bildirilmiştir. Hatta insanlardaki kanseri kokusundan tespit eden köpek dahi vardır.

koku eğitimindeki bir köpek

Koku eğitimindeki bir köpek

6. Köpekler aklınızı okuyabilir.

Kelimenin tam anlamıyla olmasa da, köpekler beden dilini okumakta mükemmeldir. Yapılan bir çalışmada, ters dönmüş iki kovadan birinin altına bir nesne koyuldu. Kovaların arkasında duran bir kişi, köpeğe vücut hareketleriyle nesnenin hangi kovada olduğunu tarif etti. Köpek karşısındaki kişinin vücut sinyallerini okuyarak nesnenin hangi kovanın altında olduğunu tespit etti. Aynı çalışma şempanzeler ve üç yaşındaki çocuklar üzerinde de yapıldı. Ancak sonuçlar köpekler üzerinde yapılan çalışma kadar başarılı olmadı. Araştırmacılar bunun neden olduğunu bilmiyorlar ancak, köpekler insan vücudunun verdiği ipuçlarını okurken oldukça yetenekliler.

7. Köpekler çocuklar kadar akıllı olabilirler.

British Columbia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, köpeklerin 2-5 yaşlarındaki çocuklara rakip olabileceğini göstermiştir. Öyle ki, 150 ila 200 kelimeyi anlayabiliyor, dört ya da beşe kadar sayabiliyor ve insanları diğer köpeklere karşı kasıtlı olarak kışkırtabiliyorlar.

köpekler çocuklar kadar akıllı olabilir

8. Köpekler aşk hayatınızda size yardımcı olabilirler (bir erkek iseniz).

2015’te yapılan bir araştırma, köpek sahibi erkeklerin olmayan erkeklere göre kadınların dikkatini iki kat daha fazla çektiğini ortaya koymuştur. Araştırmacılar bunun bir nedeni olarak, kadınların evcil hayvan sahibi erkekleri sorumluluk alabilen, çocuk yetiştirebilecek ve uzun vadeli bağlılıklar kurabilecek erkekler olarak algıladığını gösteriyor.

köpek besleyen erkek

9. Dokunmak yavru bir köpeğin gelişimi için duygudur.

Bir yavru doğduğunda, annelerinin yaptığı ilk şey onları temizlemektir. Bu köpeğin vücudundaki tüm sinir uçlarına dokunur ve kan akışını algılar. Yavrunun hayatındaki bu ilk dokunma, diğer köpekler ve insanlarla arasındaki sosyalleşmenin bir parçası haline gelir.

yeni doğan yavrusunu yalayarak temizleyen köpek

10. Köpeklerin sadece patileri terler.

Köpeklerin, vücudunun her yerinde ter bezlerine sahip olan insanlardan farklı olarak, sadece ayaklarında ter bezleri vardır. Köpekler vücut ısılarını dengelemek için, terlemek yerine ağızları açıkken soluk alıp verirler. Böylece dillerinin üzerindeki nem buharlaşır ve vücut ısısını dengeler. Normalde dakikada 30-40 kez nefes alıp veren bir köpek, vücut ısısını dengelemek için dakikada 300-400 kez nefes alıp verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir