Kapat

Köpeklerin Davranışlarının Anlamları Hakkında Yanlış Bilinen 6 Gerçek

köpeklerin davranışlarının anlamları

Köpeklerin davranışlarını anlamak zor olabilir. En sadık hayvan dostlarımızın davranışlarıyla ilgili bazı yaygın ancak yanlış olan inanışlar vardır. Aşağıda sunduğumuz listede, köpeklerin davranışlarıyla ilgili yanlış bilinen gerçekler yer alıyor. Köpekler de insanlar gibi birbirinden farklı kişiliklere sahiptir. Bu nedenle bir köpeği gerçekten iyi tanımıyorsanız, size anlatmaya çalıştığı şeyi anlamak zor olabilir. Bazen iyi eğitilmiş bir köpekle iletişim kurmak bile zor olabilir. Ancak küçük ama önemli işaretlerin ne anlama geldiğini bilirsek, işleri kendimiz ve köpeğimiz için daha kolay hale getirebiliriz. Köpeklerin sıklıkla karşılaştığımız davranışları arasında korktuklarını, endişeli olduklarını ya da mutsuz olduklarını anlatmaya çalışmaları yer alıyor. Bu işaretleri anlamadığımızda köpeğimizi suçlamaya yatkın hale geliriz.

Pennsylvania Üniversitesi Veteriner Hekimliği Okulu’ndaki hayvan davranışları servisi müdürü Dr. Carlos Siracusa, köpek davranışıyla ilgili yaygın ancak yanlış bilinen altı gerçeği paylaştı.

Köpek Davranışları Hakkında Yanlış Bilinen 6 Gerçek

#1. Köpekler, herhangi bir sıkıntı işareti göstermeden saldırırlar.

Neredeyse tüm köpekler bir şeylerin ve birilerinin onları rahatsız ettiğini gösteren işaretler veriyor. Bu her zaman köpeğin hırlaması olmayabiliyor. Bazen sadece başlarını geri çekmek ya da kulaklarını basık hale getirmek gibi fark edilmez, bazen de dişlerini göstermek gibi daha anlaşılır olabiliyor.

#2. Sırtüstü yatan bir köpek, karnının okşanmasını istiyordur.

Bir köpek sırtüstü yatıyorsa, anlatmak istediği iki şey vardır:

  1. Sana güveniyorum, patron sensin, lütfen karnımı oksa.
  2. Lütfen beni yalnız bırak.

Bu durumda köpeğin hangisini anlatmak istediğini çözmek için diğer işaretlere bakmak gerekiyor. Kuyruğunu kuvvetli bir şekilde sallıyor ve rahat görünüyorsa karnını okşayabilirsiniz. Eğer bacakları sertse ve başını tek bir tarafta tutuyorsa, onu yalnız bırakın!

#3. Köpekler kuyruklarını mutlu oldukları için sallarlar.

Bu listedeki en tehlikeli yanlış bilinen köpek davranışını seçmemiz gerekseydi, tercihimiz bu olurdu. Köpekler yalnızca mutlu olduklarında değil, birçok farklı duygu içindeyken kuyruklarını sallarlar. Örneğin yavaş ve ileri geri kuyruk sallaması tedirgin olduğunu, poposuyla birlikte sert bir şekilde kuyruk sallaması iyi hissettiğini ve mutlu olduğu anlamına gelir.

#4. Köpek eğitimin temelinde, ona patron olduğunuzu göstermek yatar.

Siracusa’ya göre, köpek eğitimi ona kimin patron olduğunu öğretmekle değil, köpeğinizin size sadık olmasını öğretmekle ilgilidir.

#5. Köpeğiniz hata yaptığında onu cezalandırın.

Hayır! Cezalandırmak köpeğe korkuyu öğretir. Bunun yerine ikna etmek ve ödül vermek tercih edilmelidir. Köpeğiniz vurmaya ya da ona bağırmaya gerek yok.

#6. Sakin bir köpek mutlu bir köpektir.

Çok sakin bir köpek, onun korktuğu anlamına gelebilir. Bir köpeğin korktuğunu anlamak zordur.

“Köpeklerin Davranışlarının Anlamları Hakkında Yanlış Bilinen 6 Gerçek” üzerine 1 yorum

  1. istanbul kültür says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir