Kapat

Küresel Isınmayı Engellemek İçin Yapılabilecek 10 Şey

küresel ısınmayı nasıl azaltırız

Doğal gaz, kömür, petrol ve benzin gibi fosil yakıtların kullanılması, atmosferdeki karbondioksit seviyesini yükseltir ve yükselen karbondioksit seviyesi sera gazı etkisini ve küresel ısınmayı artırır. Enerji kaynaklarını daha akıllıca kullanıp, fosil yakıtlara olan talebimizi azaltarak küresel ısınmanın azaltılmasına yardımcı olabiliriz. Bu yazımızda küresel ısınmayı azaltabilmek için yapabileceğiniz 10 basit eylemi sizlerle paylaşmak istedik.

1- Azalt, Yeniden Kullan, Geri Dönüştür

Tek kullanımlık ürünler yerine geri dönüşümü olan ürünler kullanarak israfı azaltabilirsiniz. Ekonomik boy ürünler almak yerine daha küçük paketli ürünler satın alarak, olası bir israfı önleyebilirsiniz. Kağıt, plastik, gazete, cam ve alüminyum şişelerinizi geri dönüşüm kutularına atabilirsiniz. İş yerinizde, okulunuzda ya da yaşadığınız çevrede geri dönüşüm programı yoksa bu konuda siz önayak olarak geri dönüşüm programı başlatabilirsiniz. Sadece evinizdeki israfı yarıya indirerek, yılda doğaya salınan 1.200 kg karbondioksidi engellemiş olursunuz.

2- Daha Az Sıcaklık ve Klima Kullanın

Bina duvarlarınıza yalıtım yaptırmak ve kapı ile cam kenarlarınızı doldurmak (kalafatlamak), evinizi ısıtmak ya da soğutmak için ihtiyacınız olan enerji miktarını azaltacağından bu konudaki giderlerinizi %25 düşürecektir.

3- Eski Tip Ampulleri Enerji Tasarruflu Ampullerle Değiştirin

Sıradan ampulleri, enerji tasarruflu ampullerle değiştirmek sizin için çok basit bir işlem. Enerji tasarruflu ampuller kullanarak, ampul ömrü boyunca ampul başına 60 TL kazanç sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak enerji tasarruflu ampuller, sıradan ampullere göre 10 kat daha uzun süre kullanılabilmekte ve %70 daha az enerji tüketmektedirler.

Türkiye’de yaşayan her aile evlerindeki 1 eski tip ampulü enerji tasarruflu ampulle değiştirse, 1.8 milyon arabanınki ile eşdeğerde olan 11,25 milyar kg sera gazının doğaya salınmasını engellemiş olur.

4- Otomobilinizi Daha Az ve Daha Akıllıca Kullanın

Otomobiliniz daha az kullanarak doğaya daha az karbondioksit bırakmış olursunuz. Aynı zamanda yakıt tasarrufunun yanında, yürüyüş yaparak ya da bisiklete binerek form kazanmış da olursunuz. Eğer şart değilse, işinize ya da okulunuza özel otomobilinizle gitmek yerine, toplu taşıma araçlarını kullanmalısınız. Eğer otomobilinizi kullanmak zorundaysanız, otomobilinizin verimli çalıştığından emin olun. Örneğin otomobilinizin lastik havaları olması gerektiği seviyedeyse %3 daha az yakıt tüketimi yaparsınız. Tasarruf ettiğiniz her bir litre yakıt bütçenize yarar sağladığı gibi, doğaya salınan karbondioksit oranını da %7 azaltmaktadır.

5- Enerji Tasarrufu Sağlayan Ürünler Kullanın

Yeni bir araba alırken ortalama yakıt tüketimini mutlaka göz önünde bulundurun. Arabanın yakıt tüketimi ne kadar düşükse, doğaya saldığı karbondioksit de o kadar düşük olacaktır. Ev eşyalarınızı seçerken de gelişen teknolojilerin sunduğu enerji tasarruflu modelleri tercih edebilirsiniz. Aşırı paketlenmiş ürünlerden uzak durun. Özellikle paketlemede kullanılan kalıplanmış plastiklerin geri dönüşümü yoktur.

6- Daha Az Sıcak Su Kullanın

Gerekmediği sürece sıcak su kullanmayarak, enerji tüketimini ve buna bağlı olarak doğaya salınan karbondioksit oranını azaltmış olursunuz.

7- Lüzumsuz Yere Işık Kullanmayın

Bir odadan ayrılırken ışıkları söndürmeyi unutmayın. Ayrıca kullanmadığınız zamanlarda televizyon, video oynatıcı, müzik sistemi ya da bilgisayarınızı mutlaka kapalı tutun.

8- Her Fırsatta Bir Ağaç Ekin

Ağaçlar ve diğer bitkiler fotosentez yaparak, doğadaki karbondioksidi oksijene çevirir. Ağaçlar dünyanın doğal atmosferik değişim sürecinin doğal halkalarıdır. 1 ağaç ömrü boyunca yaklaşık 1 ton karbondioksit emebilir.

9- Bir Enerji Firmasından Evinizin Enerji Kullanımı Hakkında Rapor İsteyin

Çoğu enerji firması ücretsiz olarak evinizde kullandığınız enerjiyi sizin için denetler ve sizi enerji kullanımı konusunda en doğru şekilde yönlendirir.

10- Çevrenizdeki Diğer İnsanları Doğayı Koruma Konusunda Bilinçlendirin

Geri dönüşüm ve enerji tasarrufu konusundaki bilgilerinizi arkadaşlarınızla, komşularınızla ve iş arkadaşlarınızla paylaşarak çevrenin ve doğanın korunmasına çok büyük katkıda bulunmuş olursunuz.

Yukarıda saydığımız 10 maddeyi uygulayarak hem bütçenize hem de yaşadığınız dünyaya çok büyük fayda sağlamış olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir