Kapat

Bir Dahaki Sefere Kutu İçecekleri Açmadan Bunu Yapmayı Unutmayın!

teneke kutu içecekler

Muhtemelen daha önce içeceklerini doğrudan kutudan içen bazı kişilerin Leptospiroz(1) nedeniyle öldüğünü internette okumuşsunuzdur. ViraListe olarak, bu hikayelerin doğruluğu ve kutu içecekleri doğrudan kutudan içmenin riskleri hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Dürüst olalım. Çoğumuz evimizin dışındayken çay olsun, kola olsun bütün kutu içecekleri bardak kullanmadan doğrudan kutudan içiyoruz. Bazılarımız ise kutuyu açmadan önce açacak kısmını peçeteyle temizliyoruz. Peki bu yeterli mi? Hadi bakalım.

Tüm kutu içecekler kir ve tozdan korunması için fabrikada plastik poşetlerle kaplanır. Sorun ise içeceklerin kutulardan çıkartılıp market raflarına yerleştirilmesiyle başlıyor.

Market raflarında birkaç gün geçiren kutu içeceklerde toz birikebilir, bu nedenle içmeden önce onları temizlemek iyi bir fikir gibi görünebilir. Ancak, tahmin ettiğinizden oldukça fazla kirlenen bu kutuların gerçekten temizlenmesi için onları deterjanla yıkamamız gerekiyor!

Kutu içeceklerin zararları

Kutuyu açmadan önce aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun:

  • Kutuyu açmadan önce mutlaka temizleyin, çünkü doğru şekilde saklanıp saklanmadığını asla bilemezsiniz.
  • Temizlemek için kullandığınız malzemenin kutuyu tozdan arındırdığını, ancak dezenfekte etmediğini unutmayın.
  • Kutunun paslanmış, şişmiş ya da hasar görmüş olmadığından emin olun.
  • Kutunun şişmiş olması, yanlış sterilizasyona bağlı kirliliğin işareti olabilir.
  • Teneke kutuda hasar oluşmuşsa, metalin sıvı ile doğrudan temasını önleyen iç kaplama kırılmış olabilir. Bu durumda metal oksitlenir ve bu oksit sıvıya karışır. Bu nedenle hasar görmüş teneke kutulardaki içecekleri tüketmemek yerinde bir karar olacaktır.

Sonuç olarak: internette yayılan tüm hikayelere inanmak zorunda değilsiniz. Ancak unutmayın ki, ağzınızla temas eden diğer tüm şişe ve kutu içecekler gibi teneke kutuların da nerede ve nasıl depolandığını biliyorsunuz. Bu nedenle kutu içecekleri açmadan önce verdiğimiz tavsiyelere dikkat etmeniz sağlığınız için oldukça önemlidir.

(1) Leptospiroz, Leptospira adı verilen spiral şekilli bakterilerin sebep olduğu bir enfeksiyondur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.