Kapat

Dünyanın Kapalı Kutusu Kuzey Kore Hakkında 15 İlginç Gerçek

kuzey kore hakkında ilginç gerçekler

Genç lideri Kim Jong-un‘un ilginç çıkışları ve nükleer denemeleri ile sık sık gündeme gelen Kuzey Kore hakkında neler biliyorsunuz? Kuzey Kore son olarak Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın, “Kuzey Kore’nin nükleer tehditlerine daha agresif bir şekilde karşılık verebileceklerini ve askeri harekatın masadaki seçenekler arasında yer aldığını” açıklaması ile yeniden dünya gündemine gelmeyi başardı. Sürekli dikkat çekici haberlerle karşımıza çıkan, dünyanın en izole ve acımasızca yönetilen ülkelerinden biri olan Kuzey Kore hakkında şaşırtıcı gerçekleri derledik.

kuzey kore kızları

Kuzey Kore Hakkında 15 İlginç Gerçek

#1- Kuzey Kore’nin dünyanın geri kalanı ile ekonomik ve diplomatik bağlantılarını kesen “kendi kendine güvence” politikasını, kurucusu ve ilk lideri Kim Il Sung yaratmıştır.

#2- Devletin kontrolündeki medyaya göre, ülkenin kurucusunun oğlu olan Kim Jong Il, ilk kez oynadığı bowlingte 300 sayı almak, golfde ise 11 delik açmak gibi inanılmaz başarılar sergilemiştir.

#3- Kuzey Kore, 70 yıldır süregelen varlığı boyunca aynı ailenin üç kuşağı tarafından acımasızca ve diktatörce yönetilmiştir. Ülkenin şu anki lideri Kim Jong Un, babası Kim Jong Il’in ölümünün ardından 2011 yılında iktidara gelmiştir.

#4- Güney Kore hükümetinin tahminlerine ve İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne göre, 150.000 ila 200.000 Kuzey Koreli, elektrikli çitlerle çevrili esir kampı tarzındaki hapishanelerde yaşıyor. En kötü kamplar ise tüm aile üyeleri de kendileri ile birlikte hapsedilen politik suçlular için olanları. Yine Uluslararası Af Örgütü’nün 2011 tarihli bir raporuna göre, Kuzey Kore’de yaşanan ölümlerin %40’ı kötü koşullarda yapılan madencilik, ormancılık ve tarım işlerinden kaynaklanıyor.

#5- Kuzey Koreliler devlet tarafından onaylanmış 28 saç kesim modelinden birini tercih etmek zorundalar. Evli kadınlara saç konusunda, kısa saçlı olmak zorunda olan bekar kadınlara göre daha fazla imkan tanınıyor. Tayvanlı bir web sitesine göre, genç erkeklerin saçlarının uzunluğu 5 cm’den, yetişkin erkeklerin ise 5,7 cm’den uzun olamıyor.

#6- Kuzey Kore’de tüm televizyon kanalları ve internet devlet denetimindedir. Ülke dışından yayın yapan internet sitelerine vatandaşların erişmesi yasaklanmıştır. Bu yüzden dünyada yaşanan önemli olayları bilen çok az sayıda Kuzey Koreli vardır.

#7- Kuzey Kore, 2006 yılından bu yana uluslararası hukuka aykırı olarak beş nükleer test gerçekleştirmiştir. Bunlardan biri 2016 yılında gerçekleşen ve Kuzey Kore’nin “güçlü bir hidrojen bombasıydı” dediği testtir. Ancak ABD bu iddianın şüpheli olduğunu belirtmiştir. Tüm bunlarla birlikte Kuzey Kore’nin nükleer silah varlığına inanılıyor, ancak silahların gücü henüz bilinmiyor.

#8- Kuzey Kore’nin füze programı ilk olarak 1970’lerde o zamanki Sovyetler Birliği’nin yardımıyla geliştirildi. Uzun menzilli Taepodong-2 füzesi ABD topraklarına ulaşmak için geliştirildi.

Kuzey Kore füzesi

#9- ABD Dışişleri Bakanlığı’na göre, Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki sınır, dünyadaki en militarize olanlardan biridir. Kuzey Kore yaklaşık 1.2 milyon askeri personele sahipken, Güney Kore ise 28.000 ABD askeri de dahil yaklaşık 680 bin askere sahiptir. Ayrıca Kuzey Kore’nin işçi ve köylülerden oluşan yaklaşık 6 milyon kişilik yedek askeri vardır. Yedek askerlik ülkede 60 yaşına kadar yasal zorunluluktur.

#10- 1978’de, Kuzey Koreli ajanlar Güney Koreli film yönetmeni Shin Sang Ok ve eşi, oyuncu Choe Eun Hui’yi Kuzey Kore’de bir film endüstrisi yaratmak için kaçırmıştır. Çift, onlarca film yaptıktan sekiz yıl sonra kaçmayı başarabilmiştir.

#11- Malezya makamlarına göre Kim Jong Un’un büyük üvey kardeşi Kim Jong Nam, iki kadın ajan tarafından Kuala Lumpur havaalanında zehirli bir madde kullanılarak öldürülmüştür. Malezya hükümeti cinayeti işleyenlerin Kuzey Koreli ajanlar olduğunu iddia etmektedir.

#12- BM’ye göre, Kuzey Kore’de hükümetin yanlış tarım politikaları ve sellerin yol açtığı kıtlık nedeniyle 90’lı yıllarda 2 milyon kişi ölmüştür. Bazı dehşet verici iddialara göre ise kıtlık zamanında yamyamlık vakaları dahi yaşanmıştır.

#13- CIA’e göre 2014 yılında Kuzey Kore’de kişi başı yıllık GSYİH, 1800 $ ile dünyanın en düşüğü olmuştur. Güney Kore’de ise bu rakam 37900 $ olarak gerçekleşmiştir.

#14- Kuzey Kore’nin gelirinin çoğunu, başta Japonya olmak üzere başka ülkelere Viagra gibi sahte ilaçlar, sahte sigara, sahte ABD doları ve metamfetamin gibi uyuşturucu maddeler ile terör örgütlerine silah ve füze satarak elde ettiği bilinmektedir.

#15- Kuzey Kore’de, devlet dışı radyo veya TV yayınlarına yetkisiz erişim yaptığından şüphelenilen vatandaşları yetkililere rapor eden gizli bir örgüt vardır. Örgütün yetkililere bildirdiği vatandaşlar ağır şekilde cezalandırılır.

İlginizi çekebilir: Japonya Hakkında 38 İlginç Gerçek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir