Kapat

Her Sabah Limonlu Su İçmenin 14 Mükemmel Faydası

her sabah limonlu su içmenin faydaları

Her işe başlarken en doğru adımla başlamak çok önemlidir. Yeni bir güne başlamakta böyle bir şey. Limonlu su bedeninize detoks etkisi yaparak enerji seviyenizi yükseltir ve organlarınızın gün boyu sağlıklı, sorunsuz çalışmasına yardımcı olur. Limonlu su içerisindeki vitamin ve antioksidanlar sayesinde tıpkı deposunu yakıtla dolduran bir otomobil günü tam gün size yetecek enerjiyi almış olursunuz. Limonlu su ayrıca alkali su formuna kavuştuğundan, organlarınızın ve dolaşım sisteminizin dengede tutulmasında ve optimum seviyede çalışmasında etkilidir. Yeni bir güne yarım limonun suyunu sıkıp karıştırdığınız bir bardak suyla başlamak her zaman mükemmel olacaktır. Tatlandırmak için bal kullanabilirsiniz. Limonun en önemli besinsel faktörlerinden biri C vitaminidir. Demir gibi diğer besinlerin emiliminde bir antioksidan ve etken madde görevi görmektedir. Aynı zamanda limonun içerinde barındırdığı folat, potasyum, magnezyum, B6 vitamini ve tiyamin vücut direncini arttırır.

Limonlu su içmenin faydaları

Her Sabah Limonlu Su İçmenin Faydaları

1. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

C vitamini bağışıklık sisteminiz için çok önemlidir ve limon suyu onu içerinde fazlaca bulundurmaktadır. Vücuttaki C vitamini seviyenizin düştüğü anlarda, bağışıklık sisteminizin de zayıfladığı ve hastalıklara açık hale geldiğiniz zamanlardır. Bu nedenle uzmanlar, özellikle stresli günlerde C vitamini takviyesinde bulunulması gerektiğini belirtmektedir.

2. Mükemmel bir potasyum kaynağıdır

Daha önce de belirttiğimiz üzere, limonların potasyum oranları yüksek olup, kalp sağlığı için iyi olduğu kadar beyin ve sinir fonksiyonları için de son derece faydalıdır.

3. Sindirime yardımcıdır

Limonlu su, sadece sindirim sisteminizdeki toksinleri gevşeterek sağlıklı sindirimi teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda mide yanması, şişkinlik ve hazımsızlık gibi rahatsızlıkları hafifletmeye yardımcı olur.

4. İç sisteminizi temizler

Karaciğerinizi uyararak, enzim fonksiyonunu arttırarak vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

5. Nefesinizi tazeler

Güzel kokusu sayesinde nefesi tazeler. Diş ağrısı ve diş eti iltihabının giderilmesine yardımcı olur. Sitrik asit diş minesini aşındırabildiğinden limonlu suyu içtikten sonra dişlerinizi fırçalamakta fayda var.

6. Cildi lekelerden korur

Limon suyundaki antioksidanlar cilt lekelerini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda kırışıklıkları azaltır. Ayrıca detoks etkisi yaptığından cildin daha taze ve parlak görünmesini sağlar.

7. Kilo vermenize yardımcı olur

İçeriğindeki pektin lifi açlık isteğinin bastırılmasında size yardımcı olacaktır.

8. Enflamasyonu azaltır

Düzenli olarak limonlu su içerseniz, ağrıya neden olan vücuttaki asit seviyesini düşürmüş olursunuz. Enflamasyonun ana nedenlerinden biri eklemlerdeki ürik asittir ve limon suyu bunu giderir.

9. Size enerji desteği verir

Limon suyu vücudunuza girdiği andan itibaren enerji sağlar ve aynı zamanda kaygı ve depresyonu azaltmaya yardımcı olur. Limon kokusu bile sinir sistemi üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

10. Kafeini kesmeye yardımcı olur

Sabah kahve alışkanlığınızı bir fincan ılık limonlu suyla değiştirmek harikalar yaratabilir! Kendinizi yenilenmiş ve daha zinde hissedeceksiniz, akşama doğru yaşadığınız bitkinlikten eser kalmayacak.

11. Enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur

Ilık bir bardak limonlu su, enfeksiyonlarla savaşmanıza ve boğaza ağrısını azaltmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca limonlu su, bağışıklık sisteminizi güçlendireceğinden bulaşıcı gribal enfeksiyonların sizden uzak durmasını sağlayacaktır.

12. Karaciğeri temizlemeye yardımcı olur

Su, herhangi bir detoks beslenme programının ana bileşenidir ve 1 bardak su içmek, daha fazla su içmenin mükemmel bir yoludur. Limonlu suyun şuana kadar saydığımız yararlarına ek olarak, enzimlerle karaciğer işlevlerini harekete geçirmeye ve atıkların vücuttan atılmasına yardımcı olur.
Aynı zamanda iştahınızı bastırır. Böylece daha zayıflama hedefinizde daha başarılı olursunuz.

13. Böbrek taşlarını önler

Limondaki sitrik asit, böbrek taşlarının oluşumuna engel olabilir. Yeni böbrek taşlarının oluşum riskini azaltmak için sitrik asit alımının arttırılmasını önermektedir, uzmanlar. Limonlu su sadece daha fazla sitrik asit elde etmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda taş oluşumunu önlemek için ihtiyacınız olan suyu da sağlar.
Yarım fincan limon suyu, reçeteli ilaçlardan elde edeceğiniz sitrik asidi almanıza yetecektir.

14. Astıma iyi gelir

Özellikle çocuklarda astımla doğrudan ilgili olan C vitamini bakımından zengindir. Araştırmalar, C vitamini seviyesi düşük çocukların astıma yakalanma risklerinin arttığını göstermektedir. Limon suyunda de diğer narenciye meyvelerinde bulunan C vitamininin iyi bir şekilde alınmasını sağlamak, tıbbi olarak düzenlenmiş bir astım tedavi planını tamamlamaya yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir