Kapat

Mide Ağrısına ve Mide Yanmasına İyi Gelen 10 Yiyecek

mide yanmasına iyi gelen yiyecekler

Midemiz yaşamımızı devam ettirebilmek için gereken beslenme faaliyetini gerçekleştirme konusunda en önemli organlarımızdan birisi. Eğer midemizde herhangi bir rahatsızlık varsa, bu durum bütün yaşantımızı olumsuz etkilemektedir. Sadece yemek yeme konusunda değil, her türlü konuda isteksizlik oluşturan mide rahatsızlıkları en can sıkıcı rahatsızlıklardandır. Özellikle mide ağrısı ve mide yanması gibi rahatsızlıklar, yaşama sevincimizi bile kaybettirecek kadar moral bozucu olabiliyor. Herhangi bir mide rahatsızlığı yaşamamak için birçok faktöre dikkat etmemiz gerekiyor. Bunların başında midemizi üşütmemek, alkol ve sigara kullanmamak, sağlıklı beslenmek en başta gelen faktörlerden.  Peki midemizi korumak için hangi yiyecekleri tüketmeliyiz? Ya da mide ağrısı, mide yanması gibi şikayetlerimiz varsa neler yemeliyiz? Bu yazımızda mide ağrısına ve mide yanmasına iyi gelen yiyecekleri listeledik.

mide yanmasına iyi gelen yiyecekler

Mide Ağrısına ve Mide Yanmasına İyi Gelen 10 Yiyecek;

#1. Karnabahar

Haşlanmış karnabahar, mideyi asit saldırılarından koruyarak tüm sorunları giderebilir. İçeriğinde bulunan gefarnato maddesi ülser ilacının hammaddesi olarak kullanılıyor.

#2. Meyankökü

Güçlü bir mide koruyucusu. Yapılan son araştırmalara göre midedeki aşırı asitlenmeyi azaltıyor.

#3. Lahana

Lahanayı çiğ olarak yemeyi tercih edin. İnce şeritler halinde doğrayıp salata yapın. Meyve püresinde lahananın suyunu sıkıp aynı miktarda elma suyu ile karıştırın ve için. Lahana, ülser ve gastrit ilacı olarak biliniyor.

#4. Patates

Çiğ patates suyu mide yanmasının doğal ilacıdır. Patatesi soyup katı meyve püresinde suyunu sıkın. Su, havuç suyu ya da kereviz suyu ile karıştırıp için.

#5. Maden suyu

Mide asidinin büyük bir bölümünü etkisiz hale getiriyor.

#6. Ispanak

Ispanağı buharda pişirin ya da haşlayarak tüketin. Taze yapraklarını salata olarak yiyin.

#7. Zeytinyağı

Çiğ olarak kullanıldığında besinlerin midede kalma süresini azaltıyor ve yağların sindirimi için safra salgısını artırıyor.

#8. Baklagiller

Fasulye, bezelye ve mercimekte bulunan bioflavionid maddesi, midenin koruma faktörünü artırıyor. Ancak mercimek bazı bireylerde mide yanmasını tetikleyebiliyor.

#9. Muz

Mideyi seven meyvelerin başında geliyor. Ara öğünlerde birer muz yemek, midedeki yanma hissini ortadan kaldırıyor. Muz, mide enzimleri ve hücrelerinin üretimini de artırıyor.

#10. Kızarmış ekmek

Midenin salgıladığı aşırı asidi kurutarak yanma hissini gideriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir