Kapat

Minimalist Bir Yaşama Başlamak İçin 10 Kolay Yol

Minimalizm, yalnızca belirli bir mülk miktarının tanımı ile ilgili bir eğilim değildir. Daha ziyade, bir zihniyet ve yaşam biçimidir. Minimalist düşünce, sahip olmadığınız şeyleri değil, neye ihtiyacınız olduğunu yada hayatınızı daha iyi hale getirecek şeyleri düşünerek yaşam tarzınızı basitleştirmektir.
Nasıl mı? İşte böyle…

1. Şükran gösterin.

Şükran gösterin

Sahip olduğunuz şeyler için, yaş olur, iş olur veya eş olur şükredin.

2. Daha az şikayet etmeyi öğrenin.

Bir gün boyunca şikayet ettiğiniz tüm zamanları kaydedin. Araç sürerken, geç kaldıysanız, yediğiniz bir şey den hoşlanmadıysanız, işte bir problem yaşadıysanız, bunların hepsini not edin. Gün sonunda kaç kez şikayet etmişsiniz? Bunlardan kaçı olumlu sonuçlanmış? Kaçında problem çözülmüş?

3. Sadece geleceği düşünmeyi bırakın.

Geleceğe dönük plan yapmakta fayda var, ancak kontrolünüzde olmayan şeyleri de göz ardı etmeyin. Başkalarının sizin hakkınızda ne düşüneceğini veya neler hissedeceklerini bilmek imkansızdır.

4. Egzersiz yapın.

Düzenli egzersizin stres atmaya yardımcı olduğu gibi, sağlıklı olmamızı ve öz güveni geliştirdiği kanıtlanmıştır. Vücudunuzu ve rahatlığınızı öncelik haline getirip kendinize günlük 30 dakika ayırın.

5. Asla pişman olmayın.

Eğer yanlış yaptığını düşünüyorsan, sadece düşünme. Düzeltmek için bir yol ara ve tekrar olmasını engelle. İçinize kapanmayın, düşüncelerinizi ve fikirlerinizi açık şekilde dile getirin. Birine aşıksanız bunu ona söyleyin.

6. Eleştirmeyi bırakın.

Başkalarını eleştirmenin size her hangi bir yararı olmadığı gibi zaman kaybından başka bir şey de değildir. O halde neden boşa zaman harcıyorsunuz ki?

7. Bol bol düşünün.

Zamanınız yoktur, maddi durumunuz iyi değildir ya da sevinç ve hüzünlerinizi paylaşabileceğiniz bir dostunuz yoktur. O zaman bu durumlara bir süre katlanacaksınız demektir. Bununla birlikte, bol bol olumlu düşünmek, kabullenmiş ruh halini ortadan kaldırmak için sebepleri ve fırsatları bulmanıza yardımcı olacaktır.

8. Her gün sizi mutlu eden bir şey yapın.

Kahve

İyi bir kahvaltı, bir fincan kahve, bir televizyon dizisi ya da sürükleyici bir kitap. Sizi mutlu edecek bir aktivitede bulunun.

9. Sabahın tadını çıkarın.

Güneşin doğuşu

Sabah günün ilk bölümüdür, bu nedenle mutlu başlamak günün geri kalan kısmında ruh halinizi doğrudan etkileyecektir. Mesela saat 9’dan önce, sizi mutlu edecek bir şeyler için kendinize zaman ayırarak başlayın.

10. İnternette harcadığınız süreye dikkat edin.

Sanal alemde geçirdiğiniz gereğinden fazla süre, çok daha eğlenceli aktivitelerden yada daha üretken ve yaratıcı olacağınız zamanlardan çalmanız demektir. Kendinize zaman ayırmalısınız.

Başkalarının ne yaptığıyla ilgilenip, sosyal açıdan kabul gören işlerle başarılı olunabileceği düşüncesini bir kenara bırakarak minimalist bir zihniyete bürünüp, yaptığımız işlerden daha çok zevk alır hale gelmeliyiz. Minimalist insanlar, gerçekten önemli olana odaklanarak, zamanın değerli olduğu bilerek ve sahip oldukları için şükrederek olumsuz düşüncelerini önemli ölçüde azaltmış olacaktır.

“Minimalist Bir Yaşama Başlamak İçin 10 Kolay Yol” üzerine 1 yorum

  1. Ebru says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir