Kapat

Motivasyon Arttırıcı 10 Tavsiye

Motivasyon

Motivasyonun Püf Noktaları

Yeni bir projeye başladıktan sonra genelde karşılaşılan ilk engel bu çalışmayı sürdürmek ve hedefe ulaşmak için her gün motive bir şekilde konuya kanalize olamamaktır. Motivasyonu kaybetmeden ve  yüksek tutmak adına dikkat edilmesi gereken tüyoları sizlerle paylaşıyoruz.

Motivasyon

Motivasyon

1- Başarılı olduğunuz anları düşünün

Konuya olan hevesinizi kaybetmeye başladığınız anlarda ilk yapabileceğiniz şey, daha önce elde ettiğiniz başarılar ve başarılardan dolayı hissettiklerinizi anımsamak olsun. Böylece başarıdan sonra aldığınız hazzı hatırlayarak üzerinde çalıştığınız konunun başarısında alacağınız hazza odaklanarak motive olabilirsiniz.

2- Hedefinizi Unutmayın

Asıl ulaşacağınız noktayı yani hedefi bir yere yazın mutlaka ve o hedef doğrultusunda hareket etmeniz gerektiğini hatırlayın. Yazdığınız notu sık sık görebileceğiniz bir yere koymayı unutmayın. Bu sayede hedefe yürürken karşılaşacağınız tüm olumsuzluklar ve küçük şeylerin üstesinden gelme gücünü daha rahat bulabilirsiniz.

3- Önce Sevdiğiniz İş Sonra Sevmediğiniz İş (Yapmak Zorunda olduğunuz İş)

Güne başlarken ilk olarak sevdiğiniz konu ve işleri yapmanız önemli. Sonra kötü olduğunu düşündüğünüz ya da sevmediğiniz diğer işinizden bir tane halledin. Bu şekilde motivasyon olamadığınız konuları hallederken sizi bekleyen “sevdiğiniz” şey için “sevmediğiniz” işi de bir an önce bitirmeye çalışırsınız.

4- Hareketlenin

Kan dolaşımını hızlandırmak endorfin salgılar ve bu da hem zihninizi boşaltır hem de farklı bir bakış açısı kazandırır. Bunun için sporu hayatınızdan eksik etmeyin.

5- Müzik Ruhun Gıdasıdır

Sevdiğiniz müziklerden oluşan bir müzik listesi oluşturun ve çalışma durumunuza göre hareketli, slow veya dinlendirici şekilde dinlemeyi ihmal etmeyin.

6- Zamanı Doğru ve Etkin Kullanın

Gününüzü doğru kullanmak adına çalışma, dinlenme, yemek ve benzeri tüm işlerinizi belirlediğiniz zaman aralıkları ve zamanlarda yapınız. Mesela her 45 dakikalık zamandan sonra bir mola verebilirsiniz. Zamana riayet etmeye çalışmak sizi daha fazla motive edecek ve zamana karşı yarışmanın motivasyonu ile çok daha fazla işi bitirebileceksiniz.

7- Çalışmak için en başarılı olduğunuz zamanları dilimlerini seçin

En verimli olduğunuz çalışma zamanını sizden daha iyi bilecek birisi yoktur. Bu sayede enerjinizi en iyi çalıştığınız zaman aralığında kullanın ve en önemli işlerinizi o saatlerde halletmeye çalışın. Böylece çok daha hızlı bir şekilde önemli işlerinizi halletmiş olacaksınız.

8- Mutlaka planlama yapın

Çalışmanızı sonlandırmadan önce mutlaka sonraki gün ne yapacağınızı belirleyin. Sonraki çalışmaya başlarken o an ki hedeflerinizin hazır olması sizi motive edecek ve işleri yapmaya başlarken aslında beyninizde bir yerlerde o listedeki işlere dair hazırlıkların yapıldığını göreceksiniz.

9- En iyi çalışma koşullarınızı bulup bunu rutin hale getirin

Motivasyonuzu yüksek tutmanın yollarından biride verimli çalışmanın sonuçlarını alma ve başarıyı hissetmekten geçiyor. Hedef doğrultuda doğru şekilde yürümeye devam ettiğinizi hissettiren ritüellerinizi rutine dönüştürün.

10- Sadece kendinizle Yarışın

Hedef ve çalışmalarınız da kendinizi iyi veya kötü olsa da başkaları ile kıyaslamayın. Unutmayın, herkesin yaşadığı şeyler göründüğü gibi olmayabilir.( İnsanların sosyal ağlarda ki profillerini ve paylaşımlarını göz önüne alabilirsiniz.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir